استفاده از تسهیلات خودرو برای جانبازان زیر 50 درصد با مشکل حرکتی

1393 armمعاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: طبق قانون، جانبازان زیر 50 درصد و همسران و فرزندان ایثارگر که مشکل حرکتی دارند می توانند از تسهیلات خودرو بهره مند شوند.

 

 

شهدای کازرون، «مهدی ایزدی» روز سه شنبه با حضور در محل مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی این نهاد به سووالات خبرنگاران در حوزه متبوعش پاسخ داد.

وی درباره پرداخت معوقات ایثارگران که مهمترین پرسش ایثارگران بود، گفت: بحث مطالبات وقتی مطرح می شود که دستگاهی تکلیف قانونی خود را به دلایل مختلف در زمان معین به انجام نمی رساند و آن به دیون و معوقات سنواتی تبدیل می شود.

ایزدی با بیان اینکه معوقات جامعه هدف سه دسته است، ادامه داد: برخی معوقات مربوط به جانبازان حالت اشتغال است که بر اساس قانون سال 72 باید به آنها حقوق پرداخت می شود، اما به دلیل فاصله زمانی میان صدور رای حالت اشتغال و برقراری حقوق، این مطالبات انباشته شد.

معاون بنیاد شهید با بیان اینکه همه معوقات جانبازان حالت اشتغال تا اوایل مهر سال جاری به حساب آنها پرداخت شده، تصریح کرد: هیچ جانبازی در سراسر کشور وجود ندارد که طلبی از ما داشته باشد اما در عین حال چنانچه فردی این معوقات را دریافت نکرده، بیانگر آن است که مطالبه ای نداشته است.

** صددرصد آزادگان معوقات خود رادریافت کردند

وی با اشاره به پرداخت همه معوقات آزادگان گفت: این افراد بر اساس قانون باید حقوق دوران اسارت خود را به ازای هر ماه اسارت 12 میلیون ریال دریافت می کردند که باز به دلیل فاصله ایجاد شده میان زمان تصویب قانون و اجرایی شدن آن این افراد از حقوق خود باز مانده بودند.

ایزدی ادامه داد: 65 درصد آزادگان تا پیش از این از بنیاد شهید طلب داشتند که اخیرا باقی آن به حساب همه آنها واریز شد و آنها دیگر طلبی ندارند.

** مطالبات سال 91 و 92 خانواده شهدا پرداخت می شود

وی با بیان اینکه خانواده شهدا دو نوع مطالبه از بنیاد شهید داشته اند، افزود: بخشی از این معوقات مربوط به برقراری حقوق عائله مندی شهدا بر اساس مدارک تحصیلی آنهاست که باید پس از اصلاح قانون خدمات کشوری به خانواده آنها پرداخت می شد و بخشی دیگر مربوط به مطالبات پاداش پایان خدمت شهدا پس از زمان بازنشستگی است.

معاون بنیاد شهید با بیان اینکه به خانواده شهدا نیز مانند سایر افراد پس از پایان خدمت 30 سال معادل یک ماه در ازای هر سال حقوق پرداخت می شود، خاطر نشان کرد: تا سال 88 در این بخش بدهی نداشتیم اما از آن پس به دلیل مشکل بودجه، بخشی از این مطالبات پرداخت نشده بود که اخیرا تا سال 90 با آنها تسویه شد.

وی توضیح داد: اکنون مطالبات مربوط به سال 91 و 92 آنها برای ارائه به دولت آماده است و امیدواریم بزودی پس از تایید و تامین اعتبار، به آنها پرداخت شود.

** شرکت در کمیسیون حالت اشتغال جانبازان

ایزدی در پاسخ به سووالی مبنی بر چگونگی شرکت در کمیسیون حالت اشتغال گفت: ایثارگران برای حضور در این کمیسیون باید به استان های مربوط به خود مراجعه کنند و بنیاد شهید استانها نیز موظفند موارد را برای بررسی به مرکز اعلام کنند.

وی توضیح داد: در صورتیکه جانبازان مشمول تبصره 6 قانون باشند(یگان اعزامی لشگری و کشوری باشد) پرونده آنها به این یگان ها ارجاع می شود و در صورتیکه غیر شاغل باشند، بنیاد شهید موظف به اجرای آن است.

به گفته ایزدی، اکنون هشت هزار جانباز زیر 25 درصد حقوق حالت اشتغال می گیرند.

** تسهیلات خودرو برای جانبازان زیر 50 درصد با مشکل حرکتی

ایزدی با بیان اینکه بر اساس قانون سال 76، جانبازان بیش از 25 درصد می توانند از تسهیلات خودرو استفاده کنند ادامه داد: بر اساس این قانون، 60 درصد قیمت خودرو به صورت اقساط 10 ساله از حقوق جانبازان کسر و 40 درصد باقی نیز توسط بنیاد شهید پرداخت می شود.

وی گفت: برخی جانبازان زیر 50 درصد که اکنون افزایش درصد پیدا کرده اند نیز طبق قانون مشمول برخورداری از این تسهیلات می شوند.

** اختصاص 25 درصد سهمیه استخدام دستگاه ها به فرزندان شاهد

ایزدی با بیان اینکه طبق قوانین بالا دستی دستگاه ها موظفند 25 درصد از سهمیه استخدام خود را به فرزندان شاهد و جانبازان بییش از 25 درصد اختصاص دهند، گفت: طبق همین قانون پنج درصد این سهمیه نیز به سایر ایثارگران تعلق دارد.

معاون بنیاد شهید با بیان اینکه از سال 92 به بعد استخدام در دستگاه ها متوقف شده، ادامه داد: از آنجا که دولت معتقد است دستگاه ها سهمیه استخدامی خود را پیشخور کرده اند، تا اطلاع ثانوی استخدامی وجود نخواهد داشت اما هر زمان نیاز به استخدام باشد مجددا این قانون قابل اجراست.

به گفته ایزدی، 60 هزار فرزند ایثارگر بیکار هستند.

با فراخوان روابط عمومی بنیاد شهید برای نشست امروز معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران تعداد 68 سووال تلفنی، 169 سووال پیامکی و 51 سووال ایمیلی از سوی ایثارگران برای پاسخگویی مطرح شد که به تعدادی از آنها پاسخ داده شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید