مهمترین وظایف مدیران و مسئولان در قبال مردم

مهمترین وظایف مدیران و مسئولان در قبال مردم

مهمترین وظایف مدیران و مسئولان در قبال مردم یک کارشناس مسائل مذهبی گفت: عهدنامه مالک‌ اشتر یک منشور اخلاقی جامع و الگوی مدیریتی صحیحی برای تمام کارگزاران و مدیران جامعه است که در بسیاری از موارد می‌تواند برای مدیران اسلامی راهگشا باشد.

 

 

شهدای کازرون، حجت‌الاسلام محمد فصیحی بیان کرد: پیغمبراکرم(ص) می‌فرمایند «اسلام امری است ظاهری و آشکار ولی ایمان قلبی و درونی است».

وی ادامه داد: ایمان در قلب کسانی وارد می‌شود که به خدا، روز قیامت و عالم غیب ایمان داشته باشند لذا تجلی سبک زندگی اسلامی و عمل به فرامین الهی در زندگی افراد مؤمن هویدا می‌شود.

فصیحی عنوان کرد: نبی مکرم اسلام(ص) می‌فرمایند«هرکس مسئولیت امورات عده‌ای را برعهده بگیرد و حق آن‌را به‌جای نیاورد، برای هر روزش هزار سال در جهنم زندانی می‌شود و …»

این کارشناس مسائل مذهبی با تاکید بر اینکه «مدیران اسلامی باید حقوق فردی و اجتماعی مردم را رعایت کنند» خدمت به مردم و خوشحال کردن آن‌ها را یکی دیگر از وظایف مدیریت اسلامی دانست و افزود: امام باقر(ع) می‌فرمایند: بهترین اعمال نزد خدا، برآوردن حاجت مردم است»، بنابراین مدارا با مردم و خدمت‌گزاری به خلق خدا باید از اولویت‌های مدیران باشد.

وی با اشاره به لزوم حراست از بیت‌المال و رعایت حق‌الناس از طرف مسئولین، اظهار کرد: اگر کسی مسئولیتی را بپذیرد که توانایی و شایستگی انجام آن را ندارد به مسلمانان خیانت کرده است و باید روز قیامت در پیشگاه خداوند پاسخگو باشد، لذا باید از واگذاری پست‌های مدیریتی به افراد فاقد صلاحیت خودداری شود.

فصیحی ضعف ایمان را یکی از موانع تحقق مدیریت اسلامی در جامعه دانست و افزود: بنا به فرمایش پیامبر اعظم(ص)؛ دین‌داری در آخرالزمان مانند زغال گداخته کف دست می‌ماند، بنابراین در روزگاری که ارتکاب بسیاری از گناهان عادی شده ما باید سعی کنیم که به تعبیر امام خمینی(ره) همواره خود را در محضر خدا ببینیم و او را شاهد و ناظر بر اعمال خود بدانیم و فراموش نکنیم که ریز و درشت اعمال ما توسط فرشتگان و مأموران الهی ثبت و ضبط می‌شوند.

این کارشناس مسائل مذهبی ادامه داد: عهدنامه مالک‌ اشتر یک منشور اخلاقی جامع و الگوی مدیریتی صحیحی برای تمام کارگزاران و مدیران جامعه است که در بسیاری از موارد می‌تواند برای مدیران اسلامی راهگشا باشد که در آن به موضوعات مهمی از جمله مشورت با افراد متخصص، خیرخواه و متدین اشاره شده است.

فصیحی گفت: سیره زندگی اهل‌بیت عصمت و طهارت در تمام ادوار روشن‌گر مسیر سعادت و خوشبختی است، اگر ما عهد شکنی نکنیم و در تمام جوانب زندگی به این بزرگواران تأسی بجوییم قطعاً سبک زندگی اسلامی در جامعه محقق خواهد شد و زمینه ظهور حضرت ولی‌عصر(عج) فراهم می‌شود.

وی بیان کرد: دین اسلام آموزه‌های بسیاری برای نهادینه کردن اخلاقیات در جامعه دارد، به‌طور مثال؛ پیامبر اعظم(ص) می‌فرمایند: «مسلمانان برادر یکدیگرند» و نیز می‌فرمایند «بنگر که تو از سیاه و سفید برتر نیستی؛ مگر در پرهیزگاری» و امام حسین(ع) می‌فرمایند: «معنای ادب آن است که هرگاه از خانه خود بیرون رفتی، هر کس را دیدی او را از خود بهتر بدانی».

فصیحی اظهار کرد: امروز ریشه بسیاری از آسیب‎ها و انحرافات فردی و اجتماعی را باید در دوری از معنویت جست‌وجو کرد، اگر ما دستورات روح‌بخش اسلام را در جامعه پیاده می‌کردیم، شاهد آمار بالای طلاق، اعتیاد، فسادهای اخلاقی و معضلات اجتماعی که بخش اعظمی از آن‌ها ناشی از تهاجمان فرهنگی است، نبودیم.

این کارشناس مسائل مذهبی در پایان بیان کرد: امید است که مدیریت اسلامی به‌عنوان یکی از ارکان سبک زندگی ایرانی اسلامی در تمام سطوح از مدیریت خانواده تا مدیریت‌های کلان در جامعه محقق شود و هر کس در هر پست و جایگاهی که فعالیت می‌کند خداوند را ناظر بر اعمال خود بدانند و وظایف خو را به بهترین شکل ممکن به انجام برساند.

 

دیدگاهتان را بنویسید