منتظر حقیقی ظهور را از دریچه نگاه امام عصر(ع) می خواهد

1393 1100shahid.ir 23پژوهشگر مهدوی گفت: اگر فردی منتظر ظهور است باید ظهور را برای امام بخواهد زیرا این گونه انتظار اوج عشق را می رساند، باید در اطاعت از ولی عاشقانه حرکت کرد و ظهور را از دریچه نگاه امام دید.

 

 

 

شهدای کازرون، حجت الاسلام محمد صادق کفیل، پژوهشگر مهدوی در گفت و گو با خبرنگار حوزه مهدویت خبرگزاری شبستان، با اشاره به ولایت پذیری یا تولی به ولایت امام به عنوان یکی از شاخص های اخلاقی منتظران، گفت: در دعای عهد می خوانیم؛ سلام بر کسی که امام و ولی من است.
وی با بیان اینکه ولایت امام به این معناست که من ولی و سرپرست دارم و امام نزدیک ترین فرد به من است، خاطرنشان کرد: ولی و سرپرست داشتن یعنی اینکه در مسیر زندگی باید در راه مشخص حرکت کنیم و آن راه امام است.
حجت الاسلام کفیل اظهارداشت: مشخص بودن راه در مسیر زندگی به معنای آزاد نبودن در انتخاب است و اینکه هرگونه امامم حرکت کند، من هم باید حرکت کنم لذا باید در این حرکت جدی باشیم و تلاش خود را از دست ندهیم.
این پژوهشگر مهدوی با اشاره به فرازی در انتهای دعای ندبه، تصریح کرد: در پایان دعای ندبه می گوییم که تنها دغدغه من این است که حق امام را ادا کنم. بر این اساس دغدغه منتظر دست خودش نیست، چرا که تمام فکر و اندیشه اش امام است.
وی با اشاره به روایتی در این خصوص، ادامه داد: در روایتی آمده است که یاران امام عصر(ع) از کنیز نسبت به مولایش مطیع ترند. به این معنی که کنیز در زندگی خود می گوید، هر چه آقایم بگوید. بنابراین انسان مهدوی هر چه به او می گویند، می گوید هرچه امامم بگوید.
حجت الاسلام کفیل افزود: همچنین در زیارت آل یاسین در سلام هایی که به حضرت می دهیم، بیان می کنیم که اگر می خواهیم خوشبخت شویم باید مطیع شما باشیم. چراکه شاخص خوشبختی اطاعت از شماست و به مقدار اطاعت خوشبخت هستیم.
این پژوهشگر مهدوی با بیان اینکه در مسیر زندگی به هر مقدار که از امام اطاعت نکنیم، به همان مقدار نیز از امام فاصله گرفته ایم، گفت: این درحالی است که در مقابل خوشبخت ترین و نزدیک ترین انسان ها در زندگی به امام، مطیع ترین نسبت به امام هستند.
وی بااشاره به فراز دیگری در زیارت آل یاسین، خاطرنشان کرد: در زیارت آل یاسین خطاب به امام عصر(ع) می گوییم که ملاک حق و باطل شما هستید و شاخصی برای شناخت حق و باطل هستید. بنابراین امام ملاکی برای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه است.
حجت الاسلام کفیل با بیان اینکه منتظر در زندگی اجتماعی خود در ولایت پذیری دغدغه ولی و امام را دارد، اظهارداشت: اگر منتظر حقیقی ظهور امام را می طلبد و عاشق ظهور است، باید ظهور را برای امام بخواهد و اگر به او بگویند: چرا دعای فرج را می خوانی بگوید چون امام دوست دارد، بیاید این دعا را مرتب می خوانم.
این پژوهشگر مهدوی با بیان اینکه این گونه منتظر ظهور بودن اوج عشق را می رساند، ادامه داد: منتظر باید در اطاعت از ولی خود عاشقانه حرکت کند. او ظهور را از دریچه نگاه امام می بیند و معتقد است که برای اینکه دنیا به رشد و معنویت برسد، به اراده امام برای ظهور دعا می کنم.

منبع: شبستان

 

دیدگاهتان را بنویسید