سوءظن، خیانت و کاهش روزی از تبعات خوردن لقمه حرام

1393 1100shahid.ir 14یک استاد حوزه و دانشگاه گفت: مهمترین عامل برای کسب لقمه حلال باور درست است و ما باید این باور را دربین مردم ترویج دهیم.

 

 

 

شهدای کازرون، حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا سبحانی‌نسب: امام حسن(ع) می‌فرمایند “من در شگفتم از کسانی که برای غذای جسم نگران هستند ولی به غذای روح اهمیتی نمی‌دهند.” انسان‌ها چون غذای جسم را می‌بینند به آن اهمیت می‌دهند ولی حالات معنوی برای انسان‌ها قابل رویت نیست و متاسفانه افراد کمی به آن اهمیت می‌دهند در حالی که نباید فراموش کنیم که اگر غذای جسم ما حلال باشد، این حلال بودن مستیقما در غذای روح‌مان تاثیرگذار است.

وی در ادامه افزود: اگر انسان‌ها به این امر دقت کنند که لقمه حرام سوءظن، خیانت و کاهش روزی را به دنبال دارد آن وقت به گونه‌ای دیگر برای به دست آوردن روزی‌شان تلاش و کار می‌کنند. بزرگترین مشکل ما در کسب لقمه حلال باورهای مردم است، متاسفانه یکسری از افراد می‌گویند آنهایی که لقمه حرام خوردند برج ساختند و امثال‌ این‌ها در صورتی که ما نباید ظاهر انسان‌ها را ببینیم بلکه باید به باطن‌شان برگردیم.

این محقق تاریخ اسلام و تشیع تصریح کرد: لقمه حرام درون انسان‌ها را متلاشی می‌کند پس اگر می‌خواهیم لقمه حلال در سطح جامعه ترویج پیدا کند، باید باورهای مردم را تغییر دهیم و به آنها همواره یادآور شویم که لقمه حرام بنیان زندگی را متلاشی می‌کند ولی برعکس آن لقمه حلال بنیان خانواده را مستحکم می‌کند.

سبحانی‌نسب همچنین گفت: اگر در زندگی افرادی که از راه حرام کسب درآمد کرده‌اند دقت کنیم متوجه می‌شویم که اکثر پول‌هایشان در راه‌هایی که نباید، خرج می‌شود و مشکلات‌ زندگی شان زیاد است.

وی گفت: خداوند می‌فرماید “خوردن مال یتیم آتش است” این آتش برای انسان‌ها قابل لمس نیست، ولی آتشش به روح انسان‌ها می‌افتد متاسفانه جامعه ما از معنویات فاصله گرفته و اکثر باورهایمان حسی شده است. مسلمانیم ولی سکولار می‌اندیشیم و فکر می‌کنیم آنچه محسوس است وجود دارد. فراموش نکنیم تا به باورهای دینی برنگردیم کسب لقمه حلال به طورکامل در جامعه ترویج پیدا نمی‌کند.

این استاد حوزه و دانشگاه یادآور شد: ما با قانون و موعظه تا جایی می‌توانیم انسان‌ها را مدیریت کنیم؛ فردی که خود مدیر است قانون و موعظه شاید برای او کاربرد زیادی نداشته باشد، آنجا وجدان فرد است که کار می‌کند و سوخت وجدان باور دقیق و درست دینی است پس برای ترویج لقمه حلال در جامعه ابتدا باورهای انسان‌ها را تقویت کنیم و پس از آن خط کش قانون و موعظه را ترویج دهیم.

سبحانی‌نسب در پایان گفت: خانواده‌ها نباید از زندگی‌شان توقع نابجا داشته باشند و کاری کنند که خدایی ناکرده مرد آن خانواده مجبور شود از هر راهی کسب درآمد کند. پس برای کسب لقمه حلال یکی از دیگر از مواردی که باید رعایت کنیم کاهش توقع است.

منبع: ایسنا

 

دیدگاهتان را بنویسید