Untitled-01
جستجو
Close this search box.

اسلام با آداب نیکوی عید نوروز مخالفتی ندارد ‌

13931401 photoshohadayekazeroonیک استاد حوزه گفت: اسلام همواره سنت‌های‌ مثبت تمامی اقوام و جوامع را تایید کرده و قطعا نوروز نیز یکی از این سنت‌های نیکوست.

 

 

 

شهدای کازرون، حجت‌الاسلام سیدرضا موسوی با بیان این‌که «بسیاری از آداب و رسوم در تاریخ اقوام و ملل مختلف وجود دارد» اظهار کرد: این آداب و رسوم و سنت‌ها در طول تاریخ یک کشور شکل گرفته و ماندگار شده است.

وی به فرهنگ دامنه‌دار و گسترده‌ ایرانی اشاره و تصریح کرد: ایران از ممالکی است که سابقه‌ طولانی در فرهنگ و دانش داشته و عنوان می‌شود در دانشگاه جندی‌شاپور اهواز در زمان‌های گذشته بیش از 500 فیلسوف رفت و آمد داشته و یکی از مهدهای اصلی دانش بوده است.

موسوی تصریح کرد: در ایران باستان آداب و رسومی وجود داشته که از جمله آنها سنت‌هایی مانند نوروز، خانه‌تکانی و دید و بازدید عید است.

این کارشناس مسائل مذهبی تصریح کرد: روش اسلام این است که همواره سنت‌های مثبت را تایید کرده و نوروز نیز یکی از همین سنت‌های مثبت است.

موسوی افزود: در سنت خانه‌تکانی که پیش از نوروز انجام می‌شود همزمان با نوشدن طبیعت، افراد محل‌ زندگی خود را تمیز می‌کنند و این طهارت و پاکیزگی قطعا مورد تایید و سفارش اسلام است.

وی افزود: همچنین دید و بازدیدهای عید با توجه به تاکید اسلام بر صله‌رحم و جویاشدن از احوال همسایه یکی از سنت‌های مورد تایید اسلام است.

موسوی اظهار کرد: عید نوروز رنگ و بوی اسلامی دارد و نوروز از سنت‌های خوب مورد تایید اسلام است.

وی با اشاره به گفته برخی افراد در خصوص وجود روایاتی در اسلام درباره عید نوروز اظهار کرد: برخی عنوان می‌کنند این عید مقارن با روز عیدغدیر بوده و صحبت‌هایی دیگری نیز در این زمینه می‌شود، اما معتقدم این روایات ضعیف است.

ایسنا

 

دیدگاهتان را بنویسید