قرآن‌کریم معاد را به‌عنوان امری ضروری ثابت می‌کند

1393 1100shahid.ir 21یک مفسر قرآن کریم با بیان این‌که «عالم خلقت حق است» تاکید کرد: قرآن به همین دلیل که عالم حق است و بازیچه نیست معاد را بالضروره لازم می‌داند.

 

 

 

شهدای کازرون، آیت‌الله عبدالله جوادی‌آملی در درس تفسیر خود در مسجد اعظم در سخنانی با بیان این‌که «انسان مرگ را می‌میراند نه مرگ انسان را» تصریح کرد: معاد در چندین آیه قرآن اثبات شده است زیرا اگر معاد نباشد و هر کسی هرچه خواست انجام دهد عالم باطل و بازیچه خواهد شد.

وی با اشاره به استدلالات موجبه و سالبه در اثبات معاد گفت: آیاتی مانند و ما خلقنا و ما خلقناکم عبثا و … به طریق سالبه و آیات دیگری مانند آیه 22 سوره جاثیه به صورت موجبه اثبات کننده معاد هستند.

این مفسر قرآن ادامه داد: انسان در طول زندگی دشمنی به نام مرگ دارد و اوست که مرگ را می‌میراند و وارد قیامت و محشر می‌شود.

وی تاکید کرد: مرزداری در اسلام بسیار مهم است و اگرچه نماز رکن دین است اما قضا دارد و می‌توان آن را قضا کرد اما مرزداری قضا ندارد و دشمن اگر وارد کشور شد دیگر نمی‌توان قضای آن را به جا آورد لذا در هنگام خطر مرزداری مهمتر از نماز خواهد بود.

این مفسر قرآن تاکید کرد: امروز به برکت انقلاب اسلامی و امام راحل این مملکت امن است زیرا مرزدارانی هستند که تا پای جان خود می‌ایستند و کسانی بوده‌اند که در مرزهای کردستان یخ زدند اما از مرزها دفاع کردند و اولین ثواب هم برای این شهدا و امام راحل است.

lمنبع: ایسنا

 

دیدگاهتان را بنویسید