Untitled-01
جستجو
Close this search box.

شهید حمید باکری سرداری که مرگ و هراس بر سیمای مردانه اش سایه نینداخت

13931352 photoshohadayekazeroonسوم اسفند ماه سالروز شهادت سردار رشید سپاه اسلام شهید «حمید باکری» قائم مقام فرماندهی لشکر 31 عاشورا در سال 1362 است، سردار سرافرازی که مرگ و هراس بر سیمای مردانه اش سایه نینداخت.

 

 

شهدای کازرون، عملیات خیبر هنوز شروع نشده بود که «حمید باکری» مخفیانه به همراه یک گروه پیشتاز و بدون درگیری به عمق نیروهای دشمن بعثی نفوذ کرد.

خبر تصرف پل مجنون را شهید «حمید باکری» با بی سیم اطلاع داد و راه را برای شروع عملیات ظفرمندانه خیبر باز کرد.

نفوذ شهید «حمید باکری» به عمق نیروهای دشمن و تصرف پل ‘شحیطاط’ باعث شد ارتباط نیروهای عراقی موجود در جزیره با عقبه قطع شود.

عملیات خیبر، به دلیل اینکه نخستین عملیات گسترده آبی و خاکی رزمندگان دلیر جمهوری اسلامی بود که برای نخستین بار انجام می شد از اهمیت تاکتیکی بسیار بالایی برخوردار بود.

این عملیات از سوم تا بیست و دوم اسفند ماه سال 62 با پیروزی رزمندگان اسلام در منطقه هورالهویزه و جزیره مجنون انجام شد که حاصل اجرای آن منهدم شدن بیش از 23 یگان دشمن به طور متوسط از 20 تا 100 درصد، کشته و زخمی شدن 15هزار نفر از نیروهای دشمن، تخریب و انهدام 150 دستگاه تانک و نفربر و 200 دستگاه خودرو و انهدام کامل تیپ 56 زرهی دشمن به میزان 100 درصد بود.

در این عملیات برای نخستین بار دو برادر شهید «حمید باکری» و شهید «مهدی باکری» فرماندهان لشکر 31 عاشورا در آن نقش موثری داشتند، پل خیبر با ابتکار متخصصان داخلی به طول 13 کیلومتر ساخته و با تلاش رزمندگان و جهادگران نصب شد.

یگان دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در این عملیات شکل گرفت و به انجام ماموریت مشغول شد.

لشکر 31 عاشورا به فرماندهی شهید «مهدی باکری» یکی از لشکرهای خط شکن و پیروز عملیات خیبر بود که طی آن عملیات یک هزار کیلومترمربع در منطقه هور و 180کیلومتر مربع در جزایر مجنون و طلاییه آزاد شد.

در عملیات خیبر، حمید باکری برادر کوچک فرمانده لشگر عاشورا و جانشین وی، علاوه بر انجام عملیات نفوذ به عمق نیروهای دشمن، ماموریت هدایت و راهنمایی چرخ بال هایی را که شبانه به جزیره مجنون پرواز می کردند، برعهده داشت.

حمید باکری سردار دلاور اسلام در عملیات خیبر به شهادت رسید و بعد از شهادت این سرباز رشید اسلام بود که آقا مهدی در مقابل درخواست معاون دومش شهید «مرتضی یاغچیان» برای انتقال پیکر حمید که در زیر آتش دشمن قرار داشت، گفت: هیچ فرقی بین حمید و دیگر شهیدان نیست، اگر دیگران را نمی شود انتقال داد، پس حمید هم پیش دیگران بماند، این طور بهتر است.

سردار شهید «مهدی باکری» به خاطر درک موقعیت و نیاز جبهه، موفق به شرکت در مراسم برادر شهیدش که در ارومیه تشییع شد، نگردید.

شهید سرافراز سپاه اسلام شهید «حمید باکری» در سال 1334 در شهرستان ارومیه دیده به جهان گشود.

او از همان اوان کودکی با وجود اینکه یک سال با برادر بزرگش مهدی فاصله داشت ولی همواره مطیع برادر بود.

حمید، خیلی زود به همراه برادرش وارد فعالیتهای سیاسی بر ضد رژیم پهلوی شد و در سال 1355 به ترکیه و از آنجا به سوریه رفت تا دوره چریکی ببیند.

بعد برای ادامه تحصیل به آلمان رفت و با عزیمت امام خمینی (ره ) به پاریس مثل یک پرنده، به آن دیار بال گشود.

با شروع جنگ تحمیلی در اولین روزهای دفاع مقدس عازم جبهه آبادان شد و پس از مراجعت از جبهه برای مدتی در جهاد سازندگی به فعالیت پرداخت اما چون دلش در هوای جبهه می تپید دوباره عازم میدانهای نبرد شد.

حمید، در عملیات بیت المقدس نقش موثر و جانانه ای را در گشودن دژهای محکم دشمن، هنگام ورود به خرمشهر ایفا کرد.

حمید باکری به خاطر حفظ پل مجنون و جلوگیری از عبور دشمن تا پای جان ایستاد و سرانجام به آرزوی دیرینه اش یعنی شهادت نایل آمد.

روح این شهید سرافراز سپاه اسلام غریق رحمت واسعه الهی و یاد و نامش برای همیشه در تاریخ سراسر حماسه رزمندگان دفاع مقدس جاودانه باد.

 

دیدگاهتان را بنویسید