گنجاندن ۳۵ هدف کمّی مربوط به ایثارگران در ۵ سرفصل برنامه ششم توسعه

1393 1100shahid.ir 7قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: در برنامه قانون ششم توسعه، ۳۵ هدف کمّی مربوط به ایثارگران به تفکیک در ۵ سرفصل گنجانده شده است.

 

 

 

به گزارش سرویس خبر ایثارگران شهدای کازرون، سردار محسن انصاری قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران روز دوشنبه 28 دی ماه در یکصد و چهل و ششمین جلسه شورای مشاورین وزرا و دستگاه‌های اجرایی در امور ایثارگران، ضمن تبریک ولادت امام حسن عسکری(ع) و پیروزی ملت ایران در پرونده 12 ساله هسته‌ای، با اشاره به ارائه کتابچه برنامه ششم توسعه از سوی رئیس جمهوری به مجلس شورای اسلامی گفت: در رابطه با تدوین برنامه ششم توسعه و بنا بر سازماندهی که در دولت انجام شد، شوراهای مختلفی تشکیل شدند که کمیته ایثارگران نیز ایجاد شد.

وی ادامه داد: در آن کمیته برنامه‌های ایثارگران به صورت کامل مورد بررسی قرار گرفت و پیشنهادات جداگانه‌ای برای ایثارگران در برنامه ششم توسعه به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور ارائه شد و در کتابچه‌ای که روز گذشته توسط رئیس جمهوری محترم به مجلس شورای اسلامی ارائه شد، در فصل امور اجتماعی، 6 صفحه به ایثارگران اختصاص یافته است که اهداف کمّی 35 گانه و اهداف، چالش‌ها، سیاست‌ها و راهبردها در حوزه ایثارگران تشکیل شده است.

قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران درباره بخش مربوط به ایثارگران که در برنامه ششم توسعه ذکر شده است گفت: در این بخش شاخص‌های ایثارگران، چالش‌های پیش روی آنان، اهداف و راهبردهای مربوط به ایثارگران در نظر گرفته شده است. در برنامه ششم توسعه، 35 هدف کمّی مربوط به ایثارگران به تفکیک در پنج سرفصل گنجانده شده است. از این 35 هدف، 11 هدف آموزشی و فرهنگی، 9 هدف ترویجی، 6 هدف بهداشت و درمان، هفت هدف معیشتی و رفاهی و دو هدف نیز مربوط به اشتغال ایثارگران هستند.

وی همچنین به ماده 30 قانون برنامه ششم توسعه اشاره کرد و گفت: در این ماده قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب 1380 و اصلاحات و الحاقات بعدی آن برای دوره زمانی برنامه ششم تنفیذ شده است که در حقیقت با این تنفیذ حداقل 12 حکم از احکام مندرج در این قوانین از جمله سلامت و بیمه ایثارگران، وام بانکی، رزمندگان فاقد صورت سانحه، عوارض گمرکی و سهمیه ایثارگران در دانشگاه ها دیده شده است.

قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره روز بزرگداشت شهید گفت: رهبر معظم انقلاب همواره تاکیدات ویژه‌ای در زنده نگه داشتن نام و یاد شهدا دارند و ما نیز به تبعیت از ایشان و به واسطه رهنمود‌ها و تدابیرشان، در همین راستا حرکت می‌کنیم. از سال 1392 برنامه‌های مربوط به بزرگداشت روز شهید برگزار شد و امسال سومین سالی است که این برنامه‌ها اجرا خواهند شد. تا پیش از سال 92، روز شهید بیشتر مناسبتی تقویمی بود و مردم آشنایی چندانی با آن نداشتند. در آن سال و با برگزاری مراسم روز شهید، میزان آشنایی مردم با این روز از یک درصد به 17 درصد افزایش یافت و پس از برگزاری این مراسم در دومین سال نیز این آشنایی به 36 درصد افزایش یافت.

وی با تاکید بر لزوم متفاوت‌تر بودن مراسم مربوط به روز شهید در سال جاری گفت: باید تلاش شود تا با برنامه‌های متفاوت‌تر و جذاب‌تر، میزان آشنایی عموم جامعه را با روز شهید افزایش دهیم. در سال گذشته از طریق رسانه‌ها و ظرفیت‌های موجود در بنیاد شهید و امور ایثارگران و سایر دستگاه‌ها برای شناساندن این روز اقدام شد. امسال علاوه بر این رویکرد‌ها، از بستر شبکه‌های اجتماعی نیز استفاده می‌شود و تلاش می‌کنیم تا از طریق بسیج و مساجد، مراسم ویژه این روز بیشتر محله محور شود.

قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران در پایان با ذکر برخی از برنامه‌های پیش بینی شده برای برگزاری مراسم ویژه روز شهید، از مشاورین وزرا و دستگاه‌های اجرایی در امور ایثارگران خواست بیش از پیش محوریت برگزاری این روز را در دستگاه‌های مربوط به خود را برعهده بگیرند و هر وزارت خانه بر اساس محورهای اسلامی خود یک برنامه دستگاهی برای روز بزرگداشت شهدا داشته باشند.

تسنیم

 

13935089 photoshohadayekazeroon 2

 

دیدگاهتان را بنویسید