کمک به 5 چالش حوزه ایثارگری با تولید فکر در مرکز دانش پژوهان‌

1393 1100shahid.ir 7قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت:تولید فکر در مرکز دانش پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر می‌تواند به 5 چالش حوزه ایثارگری کمک شایانی داشته باشد.

 

 

 

به گزارش سرویس خبر ایثارگران شهدای کازرون، سردار محسن انصاری قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران در نخستین همایش کارشناسان مسئول دانش پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر سراسر کشور که روز گذشته در سالن شهید رسول زاده برگزار شد با گرامیداشت یاد جان‌باختگان فاجعه سرزمین منا و تبریک عید سعید غدیر، گفت: بزرگ‌ترین عید امت پیامبر(ص) عید غدیر است و درخشندگی امامت و ولایت در این روز ظهور یافته است، ما نیز همواره در جمهوری اسلامی ایران شاهد حضور پر قدرت امامت و ولایت در صحنه زندگی بوده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه اعتماد سازی، تولید فکر، شناسایی چالش‌ها، استمرار ارتباطات اجتماعی ایثارگران و تغذیه اطلاعاتی و مدیریتی کشور و توانمندسازی و حمایت از نخبگان از کارکردهای مرکز دانش پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر محسوب می‌شود، گفت: یکی از وظایف اصلی این مرکز، حفاظت و طلیعه‌داری فرهنگ ایثار و شهادت به عنوان یکی از عناصر اصلی تشکیل دهنده توان نرم جمهوری اسلامی ایران است.

سردار انصاری اظهار داشت: شمولیت کارکردی مرکز دانش پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر بسیار گسترده است و طبق آمار ارائه شده 51 درصد از مسئولان این مرکز از جامعه ایثارگری و اکثراً از فرزندان معزز شهدا هستند، 95 درصد نیز دارای تحصیلات دانشگاهی هستند که این خود بستر و زیرساخت مناسبی برای تحقق حفاظت این مرکز از فرهنگ ایثار و شهادت است و از طرف دیگر پتانسیل بالای علمی نخبگانی و جایگاه والای ایثارگران در کشور می‌تواند کارآمدی این مرکز را ارتقا دهد.

وی تأکید کرد: توان نرم، اصلی‌ترین عامل تفوق و برتری جمهوری اسلامی ایران در سطح منطقه و در عرصه‌های بین المللی است. در طول مبارزه و نهضت و پس از پیروزی نهضت و انقلاب اسلامی ایران و در طول دوران دفاع مقدس نیز این توان نرم و استفاده امام خمینی(ره) از سرمایه‌های اجتماعی انقلاب، پایگاه روحانیت، مرجعیت و معنویت و فرهنگ مقاومت، ما را به پیروزی رساند.

قائم مقام بنیاد افزود: در دوران دفاع مقدس ما در یک نابرابری تسلیحاتی و مادی در مقایسه با دشمن قرار داشتیم ولی با تکیه بر فرهنگ ایثار، شهادت و مقاومت و با استفاده از این توان نرم توانستیم پیروز شویم. در دوران تحریم نیز این ظرفیت‌های فرهنگی توانستند ما را از بسیاری از تهدیدات شکننده عبور دهند.

وی با تأکید بر اینکه نقطه کانونی شاخص‌های تشکیل دهنده توان نرم، فرهنگ است و نقطه کانونی فرهنگ هم همان فرهنگ ایثار و شهادت است، خاطرنشان کرد: حوزه فرهنگ، مهم‌ترین و اساسی‌ترین شاخص تشکیل دهنده توان نرم جمهوری اسلامی ایران است که قدرت ملی حاصل از آن، امنیت منطقه‌ای و ملی ما را تأمین کرده است.

سردار انصاری گفت: ظرفیت‌های این فرهنگ در طول سالیان پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، ایران را از گردنه‌های بسیار سخت تهدیدات عبور داده است، همچنان که رهبر معظم انقلاب نیز مرتباً بر محورهایی مانند مدیریت جهادی، فرهنگ مقاومت، اقتصاد مقاومتی، حفظ نام و یاد شهدا و کمر بستگی بر توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و مقاومت به عنوان کلید رفع اصلی‌ترین معضلات نظام تأکید کرده‌اند.

قائم مقام بنیاد ادامه داد: مقام معظم رهبری پس از فاجعه حج سال جاری که در طول آن رژیم وابسته آل سعود با رفتارهای مشکوک و غیر قابل توجیه خود در صدد تضعیف اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران برآمد، با هوشمندی و یادآوری قدرت و توان غیر قابل انکار ایران و ارجاع آن به سال‌های دفاع مقدس، مجدداً قدرت حاصل از توان نرم را به رخ دشمنان کشیدند.

وی با اشاره به اینکه همه افراد این کشور با قبول این واقعیت دریافته‌اند که توان نرم همواره می‌تواند چاره ساز باشد، تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی پس از توافق هسته‌ای نیز هشدار دادند که دشمن در حال تلاش برای نفوذ در کشور و القای این مسئله است که جمهوری اسلامی ایران در حال فاصله گرفتن از رویکردهای فرهنگی خود است.

قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران اظهار داشت: ملت ما اهل فرهنگ ایثار، مقاومت، شهادت و منطق هستند و باید سعی کنیم این موهبت الهی و سرمایه بزرگ که مولد توان نرم و قدرت ملی کشور است را به خوبی حفظ کنیم. ایثارگران نیز به دلیل برخورداری از جایگاه ویژه و بلند مرتبه، پتانسیل علمی بالا و در نظر گرفتن اینکه خود اهل ایثار و شهادت هستند، می‌توانند در ایجاد این توان نرم ایفای نقش کنند.

دکتر انصاری با تأکید بر ایجاد و توسعه شبکه‌های کارآمد در حوزه‌های فرهنگی برای بازتولید و ارتقای توان نرم، گفت: اعضای مرکز دانش پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر حافظان و طلایه داران فرهنگ ایثار، شهادت و مقاومت، مرزبانان و جلوداران حفاظت از حریم و فرهنگ ایثار و شهادت و ایفاکننده نقش‌های اصلی در حوزه‌های اقتداری نظام در سه حوزه فرهنگ، علم و اقتصاد مورد تأکید مقام معظم رهبری هستند.

قائم مقام بنیاد افزود: بخش نخبگانی و بخش تشکل‌های شاهد و ایثارگر، دو حرکت در امتداد یکدیگرند که بخش نخبگانی این مرکز، باید با شناسایی نخبگان در جامعه و ارتقای سطح نخبگی آنان، این گروه را در تشکل‌ها سازماندهی کنند؛ وظیفه تشکل‌ها نیز توسعه و استمرار این نخبگی است.

وی با اشاره به اینکه صحنه دفاع مقدس ما از نظر اقشار، مانند صحنه کربلا بود و همه اقشار در آن حضور داشتند، گفت: اعضای تشکل‌های ما هم باید از همه اقشار ایثارگری باشند که مرکز دانش پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر می‌تواند بیشترین نقش در شناسایی این اقشار را داشته باشد و تشکل‌های کارمندان ایثارگر، بازاریان ایثارگر، کارگران ایثارگر و دانشجویان ایثارگر را در برنامه داشته باشند.

قائم مقام بنیاد ادامه داد: بند 47 سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه بر اولویت دادن به ایثارگران انقلاب اسلامی در تسهیلات، فرصت‌ها، امکانات و مسئولیت‌های دولتی در صحنه‌های مختلف فرهنگی و اقتصادی تأکید دارد که این مسئله باید همواره ملکه ذهن ما باشد و برای آن باید برنامه ریزی داشته باشیم.

سردار انصاری خواستار تسریع در تشکیل بانک اطلاعاتی مرکز دانش پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر شد و افزود: ارتباط و انسجام تشکل‌ها و ارتقای بخش نخبگانی از زمان حضور حجت الاسلام و المسلمین شهیدی در بنیاد افزایش چشم‌گیری داشته است. تولید فکر در این مرکز می‌تواند به 5 چالش حوزه ایثارگری شامل اشتغال، سالمندی، درمان، توسعه فرهنگی و انسجام تشکل‌ها کمک شایانی داشته باشد.

قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه کارکرد تشکل‌ها اعتماد سازی بین نظام و تشکل‌ها، توانمند سازی مرکز، حمایت از پژوهش‌ها، ابداعات و اختراعات نخبگان شاهد و ایثارگر است، گفت: اعضای این مرکز باید با پرهیز از کارهای روزمره و ورود نکردن در مسائل تجاری و اقتصادی، ارتباط خود را با سازمان ملی نخبگان و بخش‌های نخبگانی کشور افزایش داده و در راستای ارتقای سطح تحصیلات پرسنل مرکز بکوشید.

تسنیم

 

دیدگاهتان را بنویسید