Untitled-01
جستجو
Close this search box.

نقش عربستان سعودی در جنگ تحمیلی

13935066 photoshohadayekazeroon 2در فاصله میان عملیات‌های «بدر» و «الفجر8» مسائل مختلفی فراروی تصمیم‌گیرندگان سیاسی نظامی کشور قرار داشت. یکی از مسائل این بود که کشور عربستان و شیخ‌نشین‌های جنوب خلیج‌فارس 29 میلیارد دلار در اختیار رژیم عراق قرار دادند.

 

 

سرویس «حماسه و دفاع» شهدای کازرون، پیروزی نظامی جمهوری اسلامی ایران پس از انجام عملیات «والفجر8» در فتح فاو، موازنه نظامی سیاسی جنگ را به میزان قابل‌ملاحظه‌ای به‌نفع ایران، تغییر داد و روند جنگ را پیچیده‌تر ساخت. این اقدام ایران موجب عکس‌العمل وسیعی در محیط بین‌المللی و منطقه‌ای شد. رژیم عراق نیز واکنش تندتری در ابعاد مختلف جنگ از خود نشان داد.

ایالات متحده امریکا، پیروزی ایران را که موجب قرار گرفتن در کنار مرزهای کویت شد، تهدیدی عمده برای منافع خود قلمداد کرد و در سطح منطقه دست به تحرکات دیپلماتیک زد. جرج بوش، رئیس‌جمهور وقت این کشور،به کشورهای عربستان،بحرین،عمان و یمن شمالی سفر کرد و با مقامات این کشورها دیدار کرد. ریچارد مورفی، معاون وزیر خارجه وقت آمریکا هم با طارق عزیز، وزیر امور خارجه وقت عراق ملاقات کرد.

مهم‌ترین محور گفت‌وگو در این ملاقات‌ها،گسترش جنگ عراق علیه ایران بود.همچنین آمریکایی‌ها اعلام کردند،درصورت به خطر افتادن تردد کشتی‌ها در خلیج‌فارس وارد عمل خواهند شد و با همین بهانه چهار فروند قایق خود را به بهانه تضمین امنیت کویت،گشت‌زنی و محافظت از سواحل کویت وارد شمال خلیج‌فارس کردند.

علاوه‌براین، آمریکا درصدد برآمد تا با هماهنگی شوروی سابق خط مشی جدیدی را دربرابر جنگ اتخاذ کند. شولتز، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد میان دو ابرقدرت برای پایان دادن به جنگ ایران و عراق، ابتکار تازه‌ای در جریان است. وی همچنین افزود: در جریان این مذاکرات (در استکهلم) واشنگتن و مسکو به این توافق رسیدند که پایان یافتن جنگ به‌نفع آمریکا و شوروی است.

اقدام دیگر مقامات آمریکایی را در ایفای نقش در شورای امنیت برای تصویب قطعنامه جدید علیه ایران و کاهش قیمت نفت، می‌توان ملاحظه کرد. آنها همچنین به کمک رسانه‌های غربی، موج جدیدی را در مورد نسبت دادن تروریسم به ایران و جوسازی در مورد خریدهای تسلیحاتی ایران به راه انداختند. رادیو امریکا در این رابطه، به نقل از واشنگتن تایمز اعام کرد: ایران 77 موشک زمین به زمین و 60 موشک زمین به هوا که قادر است هواپیماهای میگ23 و میراژهای اف-1 را سرنگون کند، از سوریه و کره شمالی تحویل گرفته است.

نشریه انگلیسی آبزرور هم نوشت: ایران اخیراً از انبارهای اروپایی 10 هزار فروند موشک ضدتانک «تاو»، ساخت آمریکا را به بهای هر فروند 16 هزار دلار خریداری کرد.

انستیتو مطالعات استراتژیک لندن اعلام کرد: چین در ماه مارس 1985 با فروش معادل 6/1 میلیارد دلار تسلیحات ازجمله 14 فروند جت شناسایی جی60، 200 دستگاه تانک تی59، سلاح ضدتانک، موشک‌انداز و موشک‌های زمین به هوا به ایران، موافقت کرده است.

کشورها و سازمان‌های عربی نیز نگرانی خود را درمورد پیروزی ایران آشکار کردند.
عربستان سعودی در یک اقدام جانبدارانه از عراق به ترکیه پیشنهاد داد در صورتی که این کشور روابط تجاری خود را با ایران قطع کند، ضرر و زیان مالی آن را به عهده می‌گیرد.
عربستان سعودی در یک اقدام جانبدارانه از عراق به ترکیه پیشنهاد داد در صورتی که این کشور روابط تجاری خود را با ایران قطع کند، ضرر و زیان مالی آن را به عهده می‌گیرد. ملک حسین پادشاه اردن در همین راستا به میانجیگری میان عراق و سوریه و آشتی دادن دو کشور پرداخت و شورای همکاری خلیج‌فارس نیز در تاریخ 64/12/13 تشکیل جلسه داد و علیه ایران موضعگیری کرد. همچنین
در فاصله عملیات‌های «بدر» و «الفجر8» کشور عربستان و شیخ‌نشین‌های جنوب خلیج‌فارس 29 میلیارد دلار در اختیار رژیم عراق قرار دادند.

جنبش عدم تعهد به‌عنوان یک سازمان بین‌المللی در هفتمین اجلاس خود به تاریخ 65/11/27 جنگ را مورد بررسی قرار داد اما هیچ‌گونه موضع مشخصی اتخاذ نکرد. اما پنج ماه بعد رئیس دوره‌ای این جنبش در کنفرانس حراره، عراق را متجاوز اعلام کرد.

مهم‌ترین بازتاب این عملیات، کاهش قیمت نفت بود که با هدف کاستن از توان اقتصادی و درآمد ارزی جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت. این کاهش تا مرز هر بشکه 6 دلار پیش یافت. عربستان به همراه کشورهای دیگر تولیدکننده نفت با افزایش تولید و اشباع بازار نفت، نقش به سزایی در ایجاد این وضعیت داشتند. این عمل عربستان که با پوشش «استراتژی سهم بازار» توجیه می‌شد تا یکی دو سال قیمت نفت را پایین نگه داشت.

ایسنا

 

دیدگاهتان را بنویسید