نفوذ به عمق200 کیلومتری جبهه دشمن بعثی

13935055 photoshohadayekazeroon 2عملیات ظفر 5 که به صورت تهاجمی، محدود و نامنظم در منطقه کرکوک، دهوک و دیاله صورت گرفت، پیروزی ایران در برابر نیروهای بعثی را به دنبال داشت.

 

 

 به گزارش سرویس «حماسه و دفاع» شهدای کازرون، در این‌ میان، نقش‌ معارضان‌ کرد عراقی‌ بخوبی‌ کارگشا بود و همکاری‌ با ایشان، پیروزی‌های‌ فراوانی‌ را برای‌ ایجاد سر در گمی‌ دشمن‌ و بهره‌برداری‌ نیروهای‌ خودی‌ در خطوط‌ پدافندی‌ جبهه‌ شمالی‌ به‌ همراه‌ داشت.

22دی ماه سالروز انجام عملیات «ظفر 5» با رمز مقدس «یا زهرا(س)» از سوی رزمندگان قرارگاه برون مرزی رمضان و معارضان کُرد در عمق 200 کیلومتری در پشت مواضع دشمن در استان های شمالی خاک عراق است، عملیاتی محدود و نامنظم که دستاوردهای مهمی داشت.

در سال 1366 قرارگاه «رمضان» سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اجرای چند رشته عملیات پی در پی و نفوذی، دشمن بعثی و سر تا پا مسلح را در محور شمالی جبهه جنگ ناتوان کرد و توان بالایی از فرماندهان ارتش بعثی عراق را به محورهای کوهستانی کردستان عراق معطوف نمود.

در این میان، نقش معارضان کُرد عراقی به خوبی کارگشا بود و همکاری آنان با رزمندگان دلیر اسلام، پیروزی های فراوانی را برای ایجاد سر درگمی دشمن و بهره برداری نیروهای خودی در خطوط پدافندی جبهه شمالی به همراه داشت.

عملیات «ظفر 5» در همین راستا و به صورت تهاجمی و با اجرای آتش در شامگاه 22 دی 1366 به صورت محدود و نامنظم آغاز شد و نیروهای خودی با شنیدن رمز «یا زهرا(س)» با نفوذ به عمق 200 کیلومتری در پشت مواضع دشمن، واقع در استان های «دهوک»، «کرکوک» و »دیاله»، به انهدام چندین مرکز مهم نظامی و راهبردی ارتش عراق پرداختند.

در اجرای این عملیات، نیروهای عمل کننده موفق شدند 36 پایگاه حفاظتی دشمن بر بلندی های مشرف بر شهر «دیرلوک»، مرکز فرماندهی و ستاد ترابری – مهندسی و مخابراتی لشکر عراق، پایگاه ها و پاسگاه های دشمن در مسیر شهرهای «شیلادیزه» و «عمادیه» و مراکز دولتی و نظامی دشمن از جمله مرکز استخبارات حزب بعث در منطقه را منهدم ساخته و تعدادی از تجهیزات و ادوات دشمن را نابود کنند .

در این عملیات محدود و نامنظم رزمی، یک فروند هواپیما، 46 دستگاه خودرو سبک و سنگین، هفت دستگاه لودر و بولدوزر، یک انبار مهمات و چهار گردان حفاظتی شهر دیرلوک عراق متلاشی شد و دو هزار نفر از نیروهای دشمن کشته ، زخمی و اسیر شدند.

همچنین در این عملیات، سه دستگاه نفربر زرهی، یک قبضه ضد هوایی، دو قبضه خمپاره انداز، صدها قبضه سلاح سبک و مقدار فراوانی مهمات دشمن نیز به دست نیروهای خودی افتاد.             

سالروز اجرای این عملیات موفق و پیروز بر رزمندگان، آزادگان، جانباران و شرکت کنندگان در آن، مبارک و خجسته و روح بلند و آسمانی شهدای این عملیات با شهدای صدر اسلام و دشت کربلا همسفره و قرین باد

دفاع پرس

 

13935089 photoshohadayekazeroon 2

 

دیدگاهتان را بنویسید