Untitled-01
جستجو
Close this search box.

فرازهایی از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب

13931393 photoshohadayekazeroonحضرت آیت الله خامنه ای شهادت را ضامن ماندگاری و پایداری ارزش ها دانستند و افزودند: شهادت است که پای ماندگاری و پایداری و بقاء ارزش ها را امضاء می کند.

 

 

شهدای کازرون، شهادت است که پای ماندگاری و پایداری و بقاء ارزش ها را امضاء می کند. بزرگترین اجری که در این دنیا به شهید داده می شود، بقاء و استحکام آن حقیقتی است که شهید جان خود را برای آن حقیقت فدا کرده است. خدای متعال آن حقیقت را به برکت خون شهید حفظ می کند.

ساز و کار منطقی و عقلائیِ این هم معلوم است؛ وقتی یک جامعه ای از جان خود، از هستی خود، از راحتی خود، برای یک ارزشی، یک حقیقتی می گذرد، حقانیت خود را در دنیا به اثبات می رساند و حقانیت است که می ماند، حق است که باقی می ماند؛ این سنت الهی است.

شهدای عزیز ما و ایثارگران ما کسانی هستند که از همه ی خواسته های شخصی خود دل بریدند. این به زبان آسان است. فقط دل بریدن از پول و مال و سرمایه نیست؛ دل بریدن از عواطف است. شهید از مهر مادر، از سایه ی پدر، از لبخند کودک، از عشق همسر دل می بُرد و به سوی انجام وظیفه حرکت می کند. این جانبازان هم شهیدند.

ایثارگران در هر جمعی از جمع های ایثارگران که هستند، در واقع قدم در وادی شهادت گذاشتند. خدای متعال عده ای را انتخاب کرد، رفتند، عده ای هم ماندند برای امتحان های بعدی؛ لیکن رتبه ی شهید و رتبه ی شهادت برای ایثارگران وجود دارد.

من یک نکته ی دیگر را هم اضافه کنم بر آنچه که عزیزان ما در اینجا بیان کردند. گفتند «آن کسانی که در دوران جهاد مقدس و دفاع مقدس، در جبهه های جنوب و غرب رفتند وارد میدان ها شدند و جان خود را کف دست گرفتند، به سه دسته تقسیم می شوند: بعضی ها از گذشته شان پشیمان می شوند، بعضی ها بی تفاوت می مانند، بعضی ها پایبند می مانند. آنهائی که پایبند می مانند، باید از غصه دق کنند».

این جمله اخیر را من قبول ندارم. آنهایی که پایبند می مانند، شاهد به ثمرنشستن این نهال و تناورشدن این درخت خواهند بود.

اینجور نیست که با روی گرداندن کسانی، این حرکت عظیم، این بنای معْظم و شامخ تکان بخورد. با برگشتن یک عده ای از این قافله عظیم، هرگز این قافله از راه باز نمی ماند؛ من یرتدّ منکم عن دینه فسوف یأتی الله بقوم یحبّهم و یحبّونه (هر کس از شما، از آیین خود بازگردد، خدا جمعیتی را می‏آورد که آنها را دوست دارد و آنان نیز او را دوست دارند، سوره مائده آیه 54).

این را خدای متعال در قرآن فرموده است به مسلمانان صدر اسلام، به آن کسانی که در رکاب پیغمبر جهاد کردند و جنگیدند و جان خودشان را فدا کردند؛ قرآن در واقع همین حقیقت را برای آنها بیان می کند.

* از بیانات رهبر معظم انقلاب در اجتماع مردم استان خراسان شمالی (بیست و دوم مهر 1391)
 ایرنا

 

دیدگاهتان را بنویسید