عملیات «نصر8» و انهدام یک گردان کماندویی ارتش بعث عراق

13935096 photoshohadayekazeroon 2امروز بیست و نهم آبان ماه سالروز انجام عملیات «نصر8» است که با هدف تصرف ارتفاع «گرده رش» و در نتیجه تسلط بر بخشی از رودخانه «قلعه چولان» و تسهیل عبور نیروها در منطقه عملیاتی شمال سلیمانیه طراحی و اجرا شد.

 

 

سرویس «حماسه و دفاع» شهدای کازرون، عملیات «نصر8» در ساعت یک و 15 دقیقه بامداد 29 آبان ماه سال 1366 با رمز «یا محمدبن‌عبدالله ادرکنی، ادرکنی، ادرکنی،» آغاز شد.

در این عملیات برای تک(حمله) هماهنگ به مواضع دشمن، یگان‌ها با پنج تا هشت ساعت راهپیمایی، زیر مواضع دشمن مستقر شدند و پس از اعلام حمله، به مواضع دشمن حمله کردند و موفق شدند هدف‌های خود را بر روی قله‌های «1426»، «1418»،«1391» و همچنین، قرارگاه تاکتیکی «تیپ 39» و مقر گردان 1 این تیپ عراق را تصرف کنند.

در این میان، تنها مقر گردان 2 تیپ 39 در ادامه یال شمال «گرده‌رش» پاک‌سازی نشد.

با آغاز عملیات، مهندسی قرارگاه «نجف» نیز اقدام به احداث جاده از پاسگاه پلیس به سمت رودخانه «قلعه‌چولان» و احداث پل لوله‌ای روی این رودخانه کرد.

از ساعت پنج صبح، دشمن با عناصر باقی‌مانده از تیپ 39 به لشکر «57 ابوالفضل (ع)» پاتک کرد و با ادامه این فشار توانست این لشکر را 300 متر عقب بزند و به دلیل احساس خطر از این محور، به این لشکر ماموریت داده شد تا هنگام ورود نیروهای لشکر «ویژه شهداء»، در مقابل دشمن مقاومت کرده و منطقه را حفظ کند.

لشکر ویژه شهداء نیز مأموریت داشت ادامه یال گرده‌رش را تصرف کند. از این رو، برای کمک و تقویت این یگان به توپخانه و ادوات دستور داده شد در آن محور اجرای آتش کنند.

در همین راستا ساعت پنج صبح به لشکر ویژه شهداء و لشکر« 7 ولی‌عصر (عج)» دستور داده شد که در پی ادامه ماموریت لشکر«57» و تقویت خط دفاعی لشکر« 21 امام رضا (ع)» وارد عمل شوند.

در این حال، بار دیگر دشمن اوایل صبح پاتک کرد اما این بار سرکوب شد. پس از این حمله، تا ظهر روز اول، تحرک خاصی از دشمن مشاهده نشد اما بعد از ظهر چند فروند هواپیمای دشمن با قصد بمباران مواضع رزمندگان ایرانی، اشتباهاً مواضع قوای خودشان را بمباران کردند.

در شب دوم، لشکر ویژه شهداء روی ادامه یال گرده‌رش، با یک گردان از لشکر 57 عبور کرده و آن را تصرف کرد.

عراقی‌ها پس از عقب‌نشینی از گرده‌رش، از روز سوم عملیات با تیپ‌های 31، 77 و 83 از دو محور به مواضع نیروهای خودی در میان قله‌های 2 و 3 و همچنین به قله 2 حمله کردند، اما رزمندگان ایرانی آنها را عقب زدند.

از روز سوم آذر 1366، نیز نیروهای اتحادیه میهنی کردستان عراق روی ارتفاع «ویولان» عملیات خود را آغاز کردند. در پی این اقدام، دشمن توجه خود را به آن محور معطوف کرد و موفق شد پس از چند روز درگیری اتحادیه را وادار به عقب‌نشینی کند. در مجموع عملیات نصر 8 پس از یک هفته با موفقیت کامل پایان یافت.

رزمندگان اسلام در عملیات نصر 8، به طور100 درصد به هدف‌های خود دست یافتند. در واقع، با تصرف ارتفاع گرده‌رش، یک سرپل مناسب و جاپای مطمئن در آن سوی رودخانه قلعه چولان، برای اقدامات بعدی به دست آمد.

در این عملیات، دشمن متحمل تلفات نیروی انسانی و تجهیزات زیادی شد و 200 تن از آنها نیز به اسارت نیروهای خودی درآمدند. همچنین، تیپ‌های 39، 74، 77 و 83 و برخی یگان‌های دیگر دشمن آسیب دیدند. علاوه بر این، مقداری از سلاح، مهمات و تجهیزات دشمن نیز منهدم و یا به غنیمت گرفته شد.

مناطق آزاد شده شهر «ماووت» ارتفاعات 1426 ، 1428 ،1391 چندین پاسگاه مرزی عراق بر روی ارتفاعات گرده رش روستاهای «گمالان زور» ،«گمالان خوارد»، «برگر بالا»، «برگر پایین» تجهیزات منهدم شده دشمن چندین دستگاه تانک و نفر بر انواع ماشین آلات مهندسی و راهسازی چندین قبضه آتشبار توپخانه چندین انبار مهمات دهها دستگاه خودرو نظامی یگان‌های منهدم شده دشمن انهدام تیپ 29 از لشکر 44 انهدام تیپهای 603 ، 83 ، 77 پیاده انهدام یک گردان کماندویی از سپاه یکم، انهدام سه گردان توپخانه، انهدام یک گروهان تانک، انهدام گردان کماندویی لشکر 44، تعداد کشته وزخمی بیش از 2000 نفرتعداد اسراء 200 نفرغنایم، تعدادی تانک دهها دستگاه خودرو مقدار زیادی انوای خمپاره انداز یک دستگاه رادار رازیت مقدار زیادی انواع سلاح سبک از جمله نتایج و دستاوردهای این عملیات هستند.

 

13935089 photoshohadayekazeroon 2

 

دیدگاهتان را بنویسید