عملیات «قادر» در یک نگاه

13935044 photoshohadayekazeroon 2امروز هجدهم شهریورماه آغاز مرحله دوم عملیات«قادر» است که با هدف خروج جبهه‌های جنگ از رکود به طول انجامید.

 

 

 

به گزارش سرویس «حماسه و دفاع» شهدای کازرون، عملیات آفندی «قادر» با رمز «یا صاحب‌الزمان (عج)« در محور سیدکان – چومان مصطفی به صورت گسترده در روز64/4/24 به فرماندهی ارتش در سه مرحله و به مدت دو ماه آغاز شد.این عملیات در شمال‌غربی‌ترین خطوط مرزی کشور ایران با حضور چشمگیر نیروهای مردمی انجام شد و ضربه سنگینی را بر دشمن بعثی وارد کرد.

عملیات قادر در حالی طرح‌ریزی و اجرا شد که رکود قابل توجهی جبهه‌های جنگ را فرا گرفته بود. عملیات بدر که در ابتدا موفق بود ولی به دلیل به کارگیری وسیع سلاح شیمیایی توسط عراق،اهداف تصرفی تثبیت نشد. آخرین عملیات گسترده نیروهای اسلام در مقابل عراق قبل از عملیات قادر بود.بر اساس تصمیمات فرماندهی کل،نیروهای ایرانی برای حفظ روحیه آفندی و جلوگیری از رخوت و سستی یگان‌ها و پرهیز از تلفات سنگین ناشی از عملیات‌هایی که به دلایلی به موقعیت منجر نمی‌شد هر یگان تا رده تیپ مؤظف شد با اجرای گشتی‌های رزمی به استعداد گردان و گروه‌ها آرامش را از دشمن سلب و راهی برای انجام یک عملیات گسترده باز کند.در این میان تنها منطقه‌ای که می‌توانست با توجه به وضعیت آب و هوا عملیات گسترده‌ای در آن انجام گیرد شمال غربی‌ترین خطوط مرزی کشورمان بود که در صورت موفقیت اهداف قابل توجهی را تامین کند.

از همین رو رزمندگان ایرانی در ساعت 2 بامداد روز بیست و چهارم تیرماه سال 1364 خطوط پدافندی دشمن را شکافته و از غرب شهر «اشنویه» ایران به سوی بلندی‌های «کلاشین» عراق پیشروی کردند. در هر یک از مراحل این عملیات هدف‌هایی تأمین شد اما عواملی هم‌چون پاتک‌های سنگین دشمن سبب شد تا سرانجام این عملیات در روز 18 شهریور ماه 1364 با فقدان موفقیت کامل روبرو شود و تنها به انهدام نیروها و ماشین جنگی دشمن اکتفا شود.

نتیجه این عملیات پیوسته،آزادسازی بلند‌ی‌های «سر سپندار»، «کلازرده» و «بربرزیندوست»، آسیب زدن به سه گردان پیاده کماندویی از «سپاه پنجم عراق» و کشته و زخمی شدن و اسارت 1020 تن از نیروهای دشمن بود.

ایسنا

 

دیدگاهتان را بنویسید