عملیات بیت‌المقدس5 و یادی از سرلشکر شهید ایرج آبگون و حمید نفس‌الامری

1393524667ارتش جمهوری اسلامی ایران، عملیات آفندی «بیت‌المقدس5» را در روز 22 فروردین ماه سال 1367 در مناطق غربی کشور انجام داد.

 

 

 

به گزارش سرویس «حماسه و دفاع» شهدای کازرون، در سال پایانی جنگ به ویژه در ماه‌های اول سال 1367 توازن قدرت به نفع نیروهای عراقی در حال تغییر بود اما این مطلب مانع از انجام عملیات‌های محدود توسط نیروهای ایرانی نگردید.

بر این اساس، عملیات بیت‌المقدس5 توسط لشکر 28 پیاده کردستان از نیروی زمینی ارتش طراحی و همراه یگان‌های تیپ 25 تکاور در روز 22 فروردین ماه سال 1367 اجرا شد. در منطقه عمومی مریوان، تصرف ارتفاعات کله قندی، سنگ معدن و شاخ کن شوکت اهداف این عملیات به شمار می‌رفت.

هر چند عملیات مذکور به صورت محدود اجرا شد ولی موفقیت آن می‌توانست تا حدودی روحیه نیروهای خودی را تقویت کرده و روند پیروزی‌های عراق را متوقف کرده و یا کند سازد.

در این عملیات دلاورمردی‌های رزمندگان اسلام به ویژه سرلشکر شهید «ایرج آبگون» در تاریخ جنگ به یادگار مانده است. ضمن این که سرلشکر شهید «حمید نفس الامری» در این عملیات و در منطقه مریوان به شهادت رسید. این عملیات چهار روز به طول انجامید.

هدف‌های پیش‌بینی شده در طرح عملیات آفندی بیت‌المقدس 5 به تصرف نیروهای خودی درآمد. تعداد قابل توجهی از نیروهای دشمن کشته و زخمی شده و 30 نفر از نیروهای دشمن به اسارت درآمدند. همچنین تعداد قابل توجهی جنگ‌افزار انفرادی به همراه مقادیر قابل توجهی از وسایل مخابراتی به غنیمت نیروهای خودی درآمد.

به دنبال این عملیات کلیه ارتفاعات غربی پنجوین از نیروهای عراقی پاکسازی شد. خلبانان شجاع هوانیروز و نیروی هوایی با تهاجم به مواضع و ادوات نیروهای بعث، تلفات و خسارات جبران‌ناپذیری را به آنها وارد کردند و با حمایت شایسته آنها قسمتی از خاک میهن اسلامی و حدود 40 کیلومترمربع از منطقة عملیاتی پنجوین آزاد شد. با عکس‌العمل نیروهای اسلام، تحرکات بعدی دشمن خنثی و امکان هرگونه عکس‌العمل از آنها سلب شده و ناامیدانه در مواضع جدید خود مستقر شدند و رزمندگان اسلام نیز به تثبیت مواضع خود پرداختند.

در همین رابطه سرتیپ جمالی ، جانشین وقت فرماندهی نیروی زمینی ارتش می‌گوید: «رزمندگان اسلام در نخستین ساعات عملیات بیت‌المقدس 5 به تمامی اهداف خود به طور کامل دست یافتند. ارتشیان اسلام تا 15 کیلومتری عمق خاک عراق پیش رفته و با استقرار سریع بر ارتفاعات مهم منطقه، محورهای تدارکاتی دشمن را در تیررس خود قرار دادند که این اقدام به قرار باقیمانده نیروهای عراقی و اختلال در تدارکات دشمن منجر شده است.»

همچنین سرتیپ انصاری فرمانده وقت هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران هم توضیح می‌دهد:«خلبانان هوانیروز در این عملیات با انجام 193 سورتی پرواز در شرایط بسیار سخت و زیر بمباران‌های دشمن وظایف خود را به بهترین وجه انجام دادند.»

ایسنا

 

13935089 photoshohadayekazeroon 2

 

دیدگاهتان را بنویسید