صدام آرزوی «تجزیه ایران» را به گور برد

1393514651هشت سال جنگ عراق با ایران در اثر حماسه‌آفرینی‌های جوانان کشور برای صدامیان جز ناکامی چیزی نداشت؛ گرچه زیربنای‌های اقتصادی ما ویران شد و هزاران شهید تقدیم کردیم و هزاران نفر جانباز شدند. اما خوزستان پابرجاست و توطئه تجزیه ایران به گورستان سپرده شد.

 

 

   
به گزارش سرویس «حماسه و دفاع» شهدای کازرون، صدام حسین در 27 خرداد 1359 طی نطقی به مناسبت سالگرد کودتای عراق گفت: “ما به خلق مبارز عربستان (خوزستان) که در راه آزادی و برابری علیه دارو دسته نژاد پرستی که او را از ساده ترین حقوق زندگی و امید‌ها محروم ساخته است و کاروان شهیدش را تقدیم می‌دارد، درود می فرستیم.”

بیان چنین عبارتی و خطاب قرار دادن مردم عرب خوزستان تحت عنوان «خلق مبارز عربستان» بخوبی نشان‌دهنده قصد و نیت خصمانه دولتمردان عراقی و حکام رژیم منفور بعث و طمع آنها به خاک میهن اسلامی‌مان است. هرچند سه ماه بعد از این تاریخ و به دنبال یورش نیروهای بعثی به ایران خلق مبارز عربستان (به تعبیر صدام) مبارزه کردند، جنگیدند، شهدای بسیاری را تقدیم کردند؛ اما نه در نبرد با نیروهای ایران، بلکه برای دفاع و مقابله با نیروهای متجاوز عراقی و در دفاع از خاک سرزمین خود.

اگر آنطور که صدام حسین ادعا می‌کرد عرب‌های خوزستان از ساده‌ترین حقوق زندگی محرومند پس برای چه از نیروهای به اصطلاح رهایی‌بخش عراق استقبال نکردند؟ اگر آنطور که دولتمردان عراق ادعا می‌کردند از حقوق عرب‌های خوزستان دفاع می‌نمایند پس چرا شهرهای خوزستان را به رگبار و گلوله‌های توپ و موشک بستند و بسیاری از مناطق آنها را به تلی از خاک تبدیل کردند.

جمعیت عرب زبان خوزستان در طول تاریخ و از جمله در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران وفاداری خود را به تمامیت ارضی کشور نشان دادند؛ به گونه‌ای که از 23 هزار شهید استان خوزستان در دوران دفاع مقدس قریب به 12 هزار تن از برادران و خواهران عرب زبان این خطه بودند.

** مقاومت مردم خوزستان مانع تحقق هدف پلید صدام شد

در همین خصوص امیر گلفام در گفت‌و‌گو با خبرنگار دفاع پرس اظهار داشت: سرزمین خوزستان، سرزمین حاصلخیز و دارای منابع نفتی عظیمی است. رژیم بعثی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران با توسعه نفاق قومیتی و زبان در منطقه خوزستان می‌خواست طرح تجزیه این استان را عملی کند.

امیر گلفام در ادامه افزود: اما اولین گروهی که به مقابله با نیروهای صدام پرداخت، مردم خوزستان بودند و شهدای زیادی را هم برای دفاع از وطن تقدیم کردند. اقتصاد مردم خوزستان منهدم و خانه‌های‌شان ویران شد؛ ولی هرگز دست از یکپارچگی و اتحاد جهان اسلام برنداشتند و اینطور شد که صدام هم به اهداف شوم خود نرسید.

وی گفت: کشور ما کشور یکپارچه و یکدستی است در هر جای کشور مشکلی پیش بیاید و آسیبی ببیند مردم فارغ از هر قوم و زبانی به دفاع خاک میهن مان می پردازند.

** سه هدف صدام از حمله به ایران

امیر در بندی، یکی از پیشکسوتان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز در این خصوص گفت: صدام انسان بی عقلی بود؛ که منافع خود را در توسعه‌طلبی و کشورگشایی می‌دانست. صدام می‌خواست با تصرف ایران و حتی کویت به آب‌های آزاد دسترسی پیدا کند. وی از خود اراده انجام کاری را نداشت و فقط خواسته‌های کشورهای مستکبر را که به وی دیکته می‌کردند، اجرا می‌کرد؛ همانگونه که قرارداد 1975الجزایر را لغو کرد.

وی گفت: صدام روز 26 شهریور ماه سال 1359، «قرارداد 1975 الجزایر» را پاره و ادعای تسلط کامل بر آبراه اروند را مطرح کرد و به دنبال آن حکومت بعث عراق روز31 شهریور 1359، تهاجم سراسری خود به خاک جمهوری اسلامی ایران را آغاز کرد؛ که به‌طور کلی اهداف عراق از حمله به ایران را می‌توان در سه سطح لغو قرارداد الجزایر، تجزیه‌ ایران با جدا کردن استان خوزستان و براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران طبقه‌بندی کرد.

امیر دربندی در ادامه افزود: صدام فکر می‌کرد، وقتی به ایران حمله کند عرب‌های خوزستان از وی حمایت می‌کنند؛ ولی خوشبختانه اعراب خوزستان در کنار سایر اقوام ایران زمین، مقابل نیروهای صدام در بستان، سوسنگرد، خرمشهر و اهواز ایستادند و صدام را در رسیدن به آرزوهای خود ناکام گذاشتند.

هشت سال جنگ عراق با ایران در اثر حماسه‌آفرینی‌های جوانان کشور برای صدام جز ناکامی چیزی نداشت؛ گرچه زیربنای‌های اقتصادی ما ویران شد و ده‌ها هزار شهید و جانباز تقدیم انقلاب اسلامی شدند؛ اما خوزستان پابرجاست و صدام آرزوی تجزیه ایران را به گور برد.
دفاع پرس

 

13935089 photoshohadayekazeroon 2

 

دیدگاهتان را بنویسید