شهید تهرانی مقدم وراه اندازی آتشبار سپاه دزفول

13935033 photoshohadayekazeroonوقتی شهید تهرانی مقدم از نزدیک شلیک آتشبار سپاه خرمشهر را دید، خوشحال شد و تعدادی از نیروهای سپاه دزفول را برای آموزش به «شنه» خرمشهر اعزام کرد.

 

 

به گزارش سرویس «حماسه و دفاع» شهدای کازرون، مصطفی اسکندری از فاتحان فتح خرمشهر و جانباز و رزمنده دوران دفاع مقدس در نقل خاطره ای از این دوران می گوید: پس از عملیات فتح المبین که تعداد زیادی توپ روسی به غنیمت نیروهای اسلام درآمده بود، بچه های دزفول اصرار داشتند ،یک آتشبار از آن توپ ها را راه اندازی کنند اما هیچ آشنایی با عملکرد آن نداشتند.
در آن زمان شهید حسن تهرانی مقدم که بعدها بعنوان پدر موشکی ایران شناخته شد، ماموریت داشت تا توپخانه سپاه را راه اندازی کند.
شهید تهرانی مقدم وقتی متوجه شد، سپاه خرمشهر توپخانه ای فعال دارد، آمد و از نزدیک از آتشبار 155 واقع در منطقه «شنه» خرمشهر بازدید کرد و عملکرد موفق بچه ها را از نزدیک دید.
اولین برخورد من با تهرانی مقدم آن جا بود، رفتم پشت میز هدایت آتش نشستم و شلیک را انجام دادم.
با این کار لبخند بر لبان تهرانی مقدم نشست، نفسی عمیق کشید و گفت: خیالم راحت شد از اینکه سپاه هم می تواند توپ داشته باشد.
پس از آن، تهرانی مقدم به بچه های دزفول گفت؛ به شرطی اجازه تشکیل آتشبار به شما می دهم که زیر نظر بچه های توپخانه خرمشهر آموزش ببینید.
به همین خاطر 10 تن از نیروهای منتخب سپاه دزفول نزد ما آمدند و در مقر 105 در کوی جم مستقر شدند.
با حاج حسن سواریان که آن زمان فرمانده یگان سلاح سنگین خرمشهر را عهده دار بود، نیروهای دزفول را به سه گروه خدمه، دیده بان و هدایت آتش تقسیم کردیم، آموزش هدایت آتش به عهده من گذاشته شد.
پس از آموزش نیروها و بازگشت آنان به دزفول، توپخانه دزفول نیز با غنایم بدست آمده راه اندازی شد هرچند تعدادی از غنایم هم به سپاه خرمشهر رسید.

**شهید تهرانی مقدم مجاهدی مخلص
سردار شهید حسن تهرانی مقدم از بنیانگذاران اصلی صنایع موشکی جمهوری اسلامی ایران و بنیانگذار توپخانه موشکی سپاه در دوران پر افتخار هشت سال دفاع مقدس بود.
وی تا آخرین روز از عمر خود به عنوان مسوول سازمان خودکفایی سپاه در ایجاد یک توان علمی و دانشی پایه و زیر بنایی مشغول کارهای علمی و تحقیقاتی بود.
شهید تهرانی مقدم در روز شهادت(21 آبان سال 90) در پادگان امیرالمومنین(ع) شهرستان ملارد در حالی که برای آزمایش موشکی، آماده می شد بر اثر انفجار زاغه مهمات به یاران شهیدش پیوست.

*روایت برادر شهید از شکل گیری توپخانه سپاه پاسداران
برخی دوستان زمانی که شنیدند، یک جوان متعهد به عنوان فرمانده توپخانه انتخاب شده است، خندیدند و برخی هم به تمسخر گفتند که نه توپی وجود دارد و نه توپخانه ای؛ اما برای توپخانه فرمانده گذاشته اند.
اخوی ما همان موقع گفت؛ توپ های ما آن طرف است و اشاره کرد به نیروهای بعثی، چند روز بعد عملیاتی شکل گرفت که با انجام موفقیت آمیز آن، موفق شدند، یک گردان توپخانه ارتش رژیم صدام را به غنیمت بگیرند و با همین توپ های غنیمتی، توپخانه سپاه شکل گرفت.
وی در همان زمان موفق شد، سازمان توپخانه را پایه ریزی کند.

ایرنا

 

دیدگاهتان را بنویسید