شهیدی خبر داد: راه‌اندازی شورای عالی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در دانشگاه آزاد اسلامی

13931048 photoدومین جلسه ستاد مرکزی شاهد و ایثارگر دانشگاه آزاد اسلامی با حضور رییس بنیاد شهید و رییس دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

 

 

 

 به گزارش سرویس خبر ایثارگران شهدای کازرون، در این جلسه حجت‌اسلام سیدمحمدعلی شهیدی نماینده ولی‌فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران در سخنانی گفت: حدود 118 هزار تن از خانواده‌های شاهد و ایثارگر در دانشگاه آزاد مشغول به تحصیل هستند و 560 نفر هم عضو هیأت علمی این دانشگاه هستند علاوه بر این 2214 نفر از خانواده‌های شاهد و ایثارگر نیز جزو کارکنان دانشگاه آزاد هستند.

 وی افزود : با توجه به این مسئله و جایگاه دفاع‌مقدس،اولین جلسه مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی و بنیاد شهید در سال 93 برگزار شد. یکی از بحث‌های آن جلسه راه‌اندازی  شورای عالی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در این دانشگاه بود. در ماده 63 قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران نهادهای مختلفی موظف هستند که این شورا را تشکیل بدهند. با توجه به نقشی که شهرداری، دانشگاه آزاد و سازمان بسیج مستضعفین دارند این سه نهاد نیز به تازگی پیشنهاد شده‌اند تا عضو شورای عالی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت باشند.

شهیدی خاطرنشان کرد: خوشبختانه تعامل بسیار خوبی بین بنیاد شهید و دانشگاه آزاد اسلامی برقرار است  و با حضور آقای میرزاده در ریاست این دانشگاه ما  دغدغه ای نداشته‌ایم.

اعلام آمادگی دانشگاه آزاد اسلامی در جذب دانشجویان ممتاز شاهد و ایثارگر

در ادامه این جلسه، دکتر میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در سخنانی توضیح داد:73 درصد از مجموعه دانشجویان این دانشگاه را خانواده‌های شاهد وایثارگر تشکیل داده‌اند که آماری حدود 118 هزار تن را به خود اختصاص داده‌اند. به غیر ازاین آمار 100 هزار نفر از جامعه ایثارگران نوع )ب) در دانشگاه آزاد اسلامی مشغول به تحصیل هستند . هیچکدام از دانشجویان شاهد و ایثارگر در ابعاد مختلف به ویژه پرداخت شهریه با دغدغه مواجه نیستند چون طرف حساب ما نهاد دیگری است .

 وی ادامه داد:‌ ما اعتقاد داریم با رویکردی که دانشگاه آزاد اسلامی دارد مجموعه شاهد و ایثارگر عملا در توسعه علمی کشور مشارکت فعالی دارند.

میرزاده در بخش دیگر سخنان  خود با ارائه آماری گفت: تا کنون 47 نفر از 157 نفر دانشجوی ممتاز شاهد و ایثارگر جذب دانشگاه آزاد اسلامی شده‌اند و مابقی هم اگر تمایل داشته باشند می‌تواند به استخدام دانشگاه در بیایند. بر اساس برنامه که داریم 20 درصد از هیات علمی و 25 درصد از کارکنان ما به خانواده‌های شهدا و ایثارگران اختصاص دارند.

میرزاده یادآور شد: دانشگاه آزاد اسلامی 49 شهید مدافع حرم تقدیم کرده است و بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده  تا کنون تعداد ساخت 87 یادمان برای شهدای گمنام  خاکسپاری شده‌ در دانشگاه آ زاد  اسلامی در دست اقدام است. جانمایی این یادمان‌ها بگونه‌ای است که در نقاط پر رفت آمد دانشگاه هستند و به خوبی از آنها نگهداری می‌شود.

وی در پایان این جلسه پیشنهاد داد: دانشگاه آزاد اسلامی آمادگی دارد که فعالیت‌های دانش‌بنیانی را در راستای اشتغال دانشجویان شاهد و ایثارگر داشته باشد.

برگزاری یادواره سراسری شهدای دانشگاه‌ آزاد اسلامی

در بخش دیگری از این جلسه، حجت‌اسلام طاها هاشمی معاون علمی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به آمار شهدای این دانشگاه بیان کرد: دانشگاه آزاد با داشتن 250 شهید دفاع مقدس و حدود 49 شهید مدافع حرم اقدامات جدی را  در راستای گرامی‌داشت  فرهنگ ایثار و شهادت در دستور کار خود قرار داده است. در قالب طرح ماندگار فرهنگی برای 240 شهید گمنامی که در مجموعه‌های دانشگاه‌های آزاد اسلامی خاکسپاری شده‌اند ساخت 87 یادمان در دست اقدام است  که در آینده افتتاح خواهند شد.

وی افزود: علاوه بر این  نخستین مراسم بزرگداشت سراسری شهدای دانشگاه آزاد اسلامی تا اوایل سال آینده با رویکرد عملی فرهنگی برگزار خواهد شد. همچنین المپیادی ورزشی برای دانشجویان ایثارگر در حال تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی در نظر گرفته شده است. یکی از مصوبات جلسه امروز راه‌اندازی شورای عالی ترویج فرهنگ ایثار وشهادت است.    

ایسنا

 

13935089 photoshohadayekazeroon 2

 

دیدگاهتان را بنویسید