شهادت تولدی که مرگ ندارد

1393514655شهید با شهادت خودش تازه متولد می شود؛ شهادت ازآن نوع تولد هایی است که مرگ ندارد، حیات ابدی دارد وهیچ عاملی نمی تواند روی این تولد خط قرمز بکشد.

 

 

به گزارش سرویس «حماسه و دفاع» شهدای کازرون، این بخشی از سخنان شهید آیت الله سید عبدالکریم هاشمی نژاد در آخرین سخنرانی اوست که این سخنرانی هیچگاه پخش نشد.

بر اساس این گزارش، سخنرانی شهید هاشمی نژاد پس از پیروزی انقلاب در مقام والای شهید ایراد شد.

شهید آیت الله هاشمی نژاد یکی از سه ضلع مثلث طلایی مدیریت انقلاب در مشهد به شمار می آمد که همراه مرحوم طبسی از امام راحل در پیروزی انقلاب اسلامی جانبداری کرد و هفتم مهرماه سال 60 پس از خروج از حزب جمهوری مشهد توسط منافقین به درجه شهادت نائل آمد.

شهید هاشمی نژاد مقام والای شهید را این طور وصف کرده است: هر انسانی به طور کلی هر موجود زنده ای دارای یک تولد است و یک مرگ. هر انسانی یک روزی از مادر متولد می شود و روزی هم از جهان رخت برمی بندد و به سراغ جهان دیگر می رود.

هم موجودات جاندار و هم حیوانات این تولد را دارند و بعد هم این تولد به دنبال خودش مرگ دارد. هیچ موجود زنده ای نیست که روزی متولد شود و روز دیگر مرگ به سراغ او نیاید؛ اما تولد های دیگری داریم که بدنبال خودش مرگ ندارد؛ این تولدها مانند تولد اول نیست که هرانسانی این تولد را دارد و هر موجود زنده و حیوانی هم آن تولد را دارد.

شهید هاشمی نژاد در این سخنرانی تاکید کرد: این نوع تولد در اختیار همه کس نیست درانحصار انسان های ممتاز وافراد مشخص و معینی است وآن تولد شخصیت انسان هاست؛ مثل روز مبعث. روز مبعث با روز ولادت رسول اکرم (ص) تفاوت دارد چرا که در روز ولادت پیغمبر خدا (ص) پیغمبر از مادر متولد شد؛ اما در روز مبعث شخصیت پیغمبر تولد پیدا می کند. این نوع تولد در اختیار انسان نیست متعلق به انسان نیست، درانحصار جمع خاصی هم نیست تولد شخصیت انسانهاست که به دنبال خودش مرگ ندارد. این تولد در بسیاری از انسان هایی که بتوانند موفق بشوند و به این مرحله برسند از طرق گوناگون و با استفاده از عوامل مختلف به وجود می آید و یکی از مهم ترین عواملش شهادت است.

شهید هاشمی نژاد در بخش دیگری از سخنانش گفته است: وقتی درباره شهید صحبت می کنیم یعنی یک انسانی که از انسان های دیگر جدا شده و به پرواز خود به سوی تکامل اعلی و خدا ادامه داده است آنقدر رفته ورفته که دریک مقام والایی قرار گرفته است که خداوند به زبان پیغمبرش حیات دائمی او را تضمین کرده و روی این مسئله تکیه کرده و به مردم می گوید حتی فکر نکنید که شهید مرده است.

در بخشی از این سخنان آمده است: شهید با شهادت خودش تازه تولد پیدا کرده است، قرآن روی این مساله هم تکیه می کند و می گوید «ولا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون» فکر نکنید که شهید مرده؛ خیر شهید زنده است؛ چرا قرآن روی این مسئله با این تأکید تکیه می کند؟

در ادامه سخنان شهید هاشمی نژاد در وصف مقام والای شهید آمده است: شهدا یک حیات دیگری دارند آنها مرگی را انتخاب کردند با اراد خودشان که با انتخاب آن مرگ، تولدی پیدا کردند که به دنبال آن تولد، مرگ و نابودی ونیستی وجود ندارد.وقتی بچه ای از مادر متولد می شود برایش شناسنامه می گیرند که این پسر کیست؟ پدرش و کادرش چه کسانی هستند؟ اما در تولد دوم آیا برای شهید شناسنامه گرفته می شود؟ وقتی می خواهند بنویسند این شهید مال چه کسی است، می نویسند: مال اسلام و جهان است؛ یعنی شهید آنچنان اوجی پیدا کرده که چارچوب قبلی خانوادگی را درهم شکسته و دیگر متعلق به پدر و مادری نیست. متعلق به جامع انسانها و اسلام و خداست.

وی در این سخنان افزود: شهید کسی است که خدا هم می گوید من خونبهای آن هستم.حال باید به پدران و مادران شهید تبریک گفت یا تسلیت؟ درجامعه امروزی که متأسفانه متأثر از دنیای غرب و شرق، مادی است و همه چیز را از این زاویه نگاه می کنند.وقتی در خانواده ای پسری دیپلم می گیرد، لیسانس می گیرد، شغلی پیدا می کند، به موفقیتی دست می یابد به پدرو مادر تبریک می گویند چرا؟ می گویند این بچه یک مرحله جلو رفته است اما وقتی از یک خانواده بچه ای شهید می شود، اولین منادی خداست که در کتاب آسمانی به آن اشاره شده است.

این شهید در سخنرانی خود خطاب به خاندان شهیدان گفته است: پدران! مادران! همسران! فرزندان! خواهران! برادران شهدا! ملت ما و ما در برابرشما حداکثر خضوع را داریم و می دانیم اگر امروز فریاد اسلام در این مملکت بلند است به خاطر فداکاری فرزندان عزیز شماست. صریح می گویم اگر امام فریاد می زند و امام رهبری می کند مدیون فداکاری فرزندان شماست و خون عزیزان شماست.اما این خداست که بر شما منت گذاشته واین افتخار را به شما داده است این واقعیتی است که شما در گذشته مانند یکی از خانواده های معمولی زندگی می کردید، اما امروز این جور نیستید فرزند شما متعلق به شما بود اما امروز فرزندان اسلام هستند.

وی در این سخنرانی ادامه داد: می دانید فردا بچه هایتان همسران و شوهرانتان را کجا باید در قیامت پیدا کنید؟ می دانید در قیامت آنها با چه کسانی می آیند و کجا می توانید آنان را پیدا کنید؟ قرآن بیان می کند؛ می گوید؛ «یوم یدعی کل اناس بامامهم»در قیامت هرجمعی را با رهبر وامامش محشور می کنیم یعنی درقیامت با حضرت سیدالشهداء امام هم شهیدان که پرچم شهادت در دست نازنین شان است محشور می شود.شهدا آن جا هستند و شما بچه هایتان همسر و پدر و برادرانتان را آن جا پیدا می کنید در قیامت شما به آن ها دسترسی پیدا می کنید و البته طبق آموزه های اسلامی مان شهید هر چه شفاعت کند پذیرفته می شود. بدون شک شهیدانمان برای ما و برای اسلام افتخار آفریدند .

متن سخنرانی شهید آیت الله هاشمی نژاد توسط موسسه هابیلیان در اختیار ایرنا قرار داده شده است.

ایرنا

 

13935089 photoshohadayekazeroon 2

 

دیدگاهتان را بنویسید