شش تیپ ارتش درمقابل15تیپ عراق

گنجینه های ارزشمند شهدای کازرون 1

شش تیپ ارتش درمقابل15تیپ عراق

 به گزارش سرویس «حماسه و دفاع» شهدای کازرون، عملیات نصر6 یکی از سنگین‌ترین نبردهای انجام شده در ارتفاعات میمک در طول سال‌های دفاع مقدس است.

به‌کارگیری 6 تیپ از نیروی زمینی ارتش در مقابل بیش از حدود 15 تیپ عراقی در یک منطقه محدود نیمه کوهستانی، شدت نبرد در منطقه را به خوبی نشان می‌دهد.

اهمیت بازپس گیری مواضع از دست رفته

اهمیت مواضع از دست رفته در حمله عراقی‌ها حدود یک هفته قبل از این عملیات ایجاب می‌کرد که به هر شکل ممکن دشمن از منطقه عقب رانده شده و وضعیت نیروهای ایرانی در این ارتفاعات بهبود یابد؛ لذا در ساعت چهار صبح دهم مردادماه 1366 عملیات نصر 6 آغاز شد و بعد از 13 روز نبرد مداوم با ایثارگری و خلق حماسه‌های فراموش نشدنی توسط سربازان و رزمندگان دلاور نیروی زمینی ارتش، تمامی اهداف پیش‌بینی شده تصرف شد و خسارات قابل توجهی به عراق وارد آمد.

خلبانان هوانیروز با بکارگیری 30 فروند بالگرد و 350 ساعت پرواز توانستند 375 نفر مجروح را تخلیه، 446 رزمنده را هلی‌برن و 2/5 تن مهمات و تدارکات را به منطقه حمل کنند.

این عملیات نتایج مثبتی را برای ایران دربر داشت که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تصرف قسمتی از تپه شهدا در کله قندی

تپه‌های 670، 642، کله‌قندی قسمتی از تپه شهدا به تصرف نیروهای ایرانی درآمد. 11 تیپ عراقی از 30 الی 90 درصد متحمل ضایعات و خسارات شدند. نزدیک به 42 پاتک سبک و سنگین دشمن در طول روزهای نبرد دفع شد.

15 هزار عراقی کشته و زخمی شدند که فرمانده تیپ یک کماندوی «سپاه یکم» عراق جزو کشته‌شدگان بوده و 102 عراقی دیگر به اسارت درآمدند.

18 دستگاه تانک و 9 دستگاه نفربر همراه 11 عراده توپ و بیش از 120 دستگاه انواع خودرو دشمن هم منهدم شد و تعداد قابل توجهی سلاح سبک و مقادیر فراوانی تجهیزات و مهمات به غنیمت درآمد.

ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید