شرایط واردات خودرو برای جانبازان بالای ۵۰ درصد

شرایط واردات خودرو جانبازان

شرایط واردات خودرو جانبازان

هیئت دولت آیین نامه واردات خودروی ایثارگران که با پیشنهاد و تلاش های بنیاد شهید پیگیری می شد را  در تاریخ ۸ مرداد ماه به تصویب رساند.

به گزارش خبر ایثارگران شهدای کازرون، هدف از این گزارش پرداختن به موضوع مشمولین واردات خودرو، نحوه انجام واردات و تفکیک واردات خودرو برای جانبازان بالای ۵۰ درصد  و ۷۰ درصد است. بر اساس این مصوبه جانبازان ۵۰ درصد و بالاتر می توانند یک دستگاه خودرو متناسب با وضعیت جانبازی ایثارگر وارد کنند.

براساس گفته معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران در حال حاضر  ۸ هزار و ۲۷۷ نفر جانباز ۷۰ درصد و ۲۲ هزار و ۳۳۸ نفر جانباز ۵۰ تا ۶۹ درصد داریم.

بر اساس ماده۱۷ آیین نامه واردات خودروی ایثارگران، وزارت صمت مکلف است نسبت به صدور مجوز یک دستگاه خودروی نو یا کارکرده تا سقف پنج سال به شرکتهای خودروساز داخلی یا شرکتهای مورد تأیید وزارت صمت با رعایت قوانین و مقررات مربوط متناسب با وضعیت جانبازان ایثارگر البته با معرفی بنیاد به انضمام قطعات و تجهیزات مورد نیاز برای مناسب سازی خودرو اقدام نماید.

شرایط واردات خودرو برای جانبازان عبارتند از:

 ارزش خودروی وارداتی در کشور مبدآ برای جانبازان هفتاد درصد  که دو پا یا دو دست قطع از مچ یا قطع نخاع هستند تا سقف سی و پنج هزار  یورو
 سایر جانبازان هفتاد درصد  تا سقف سی‌هزار یورو 
 برای جانبازان پنجاه  تا شصت و نه درصد تا سقف بیست و پنج هزار  یورو باشد. 
همچنین مشمولینی که ظرف ۱۰ سال گذشته از هیچ گونه تسهیلات اعم از واردات و خرید خودرو استفاده نکرده اند، در اولویت قرار دارند.

البته موضوع واردات خودرو در لایحه بودجه ۱۴۰۲ نیز آمده بود که براساس بند (و) تبصره هفت لایحه بودجه ۱۴۰۲، وزارت صمت مکلف است با معرفی بنیاد شهید و امور ایثارگران به جانبازان بالای ۷۰ درصد، مجوز واردات یک دستگاه خودرو متناسب با وضعیت جانبازی ایثارگر با رعایت قوانین و مقررات ارائه کند که سود بازرگانی افراد مشمول واردات خودرو برای جانبازان بالای ۵۰ درصد با نرخ صفر محاسبه می شود.

محسن بزرگی معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز اعلام کرد که بنیاد شهید ظرف یک ماه پس از ابلاغ آیین نامه طبق ماده ۳ ، اسامی جانبازان واجد شرایط دریافت خودرو را به وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام می‌کند و این وزارتخانه هم مکلف است مجوز واردات خودرو را به این عزیزان اختصاص دهد.

معافیت های بازرگانی برای جانبازان

در راستای واردات خودرو برای جانبازان بالای ۵۰درصد، در ماده ۱۸ آیین‌نامه اجرایی بند (و) تبصره (۷) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور آمده  است که مشمولین از پرداخت سود بازرگانی متعلق به واردات خودرو و تجهیزات مورد نیاز متناسب‌سازی برای ایثارگر و نیز از پرداخت عوارض مندرج در تصویب‌نامه شماره ۶۲۹۲۴/ت۵۴۵۲۲ مورخ ۲۴/۰۵/۱۳۹۶ معاف می‌باشند.

در ماده ۱۹ این آیین نامه نیز آمده که بانک مرکزی مکلف است نسبت به تخصیص ارز تا سقف مجاز برای واردات هر خودرو به شرکتهای خودروسازی داخلی یا دارای مجوز از وزارت صمت با اولویت تخصیص از منابع ارزی (جهت واردات) وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام نماید.

بر اساس این گزارش؛ همانطور که قبلا اعلام شده بود سایر افراد مشمول ماده ۴۵ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران می‌توانند از تسهیلات بانکی برای خرید خودروی داخلی بهره‌مند شوند.

دیدگاهتان را بنویسید