روایت هشت سال مجاهدت و ایثار

13931057 photoهشت سال دفاع مقدس یکی ازدرخشان ترین برهه های تاریخی این مرزو بوم است؛هنگامه ای که ملت ایران در اتحادی بی نظیر و یکپارچه به مصاف با دشمن متجاوز رفتند و برای حفظ و پاسداری از خاک وطن، سراسر عشق، ایثار و شجاعت شدند.

 

 

سرویس «حماسه و دفاع» شهدای کازرون، سرگذشت هر ملتی سرشار از حوادث و رخدادهای سرنوشت ساز است و هشت سال دفاع مقدس نیز یکی از حساس ترین و فراموش نشدنی ترین مرحله های تاریخ مبارزه های مردمان این سامان به شمار می رود؛ هنگامه ای که ایرانیان جدا از نژاد و زبان به مبارزه با دشمن متجاوز پرداختند و از مرز و خاک سرزمین خود همچون جان خویش حفاظت و با دستانی خالی اما ایمانی راسخ در برابر ماشین جنگی صدام صف آرایی کردند و رویای واهی او را برای اشغال سریع ایران به کابوسی تلخ بدل ساختند.
حماسه هایی که فرزندان دلاور ایران زمین در پاسداری از مام وطن رقم زدند، سبب شد تا مفاهیمی چون ایثار، شهادت طلبی، خداباوری، وارستگی، عشق، وحدت، شجاعت و پایداری؛ در فرهنگ لغات این دیار نهادینه شود و در باور و اندیشه های این ملت برای همیشه ماندگار بماند.
صدام حسین رییس جمهوری وقت عراق، با پاره کردن قرارداد 1975 الجزایر در برابر دوربین های تلویزیونی و بهانه قرار دادن اختلاف های مرزی با ایران، در سی و یکم شهریور 1359 هجری خورشیدی، آغازگر جنگی نابرابر و ویرانگر شد و مرزهای مختلف ایران را در غرب و جنوب مورد هجوم و تجاوز قرار داد. کشورهای سلطه گر جهان نیز که وجود این نظام انقلابی و مردمی را در منطقه ی حساس خاورمیانه با منافع خود در تضاد می دیدند، اعطای کمک های مادی، نظامی و اطلاعاتی به رژیم بعث را آغاز و صدام را برای ادامه اشغالگری و کشتار مردم بی گناه ترغیب کردند.
از نخستین روزهای شروع جنگ تحمیلی فرزندان شجاع این سامان در نیروهای مسلح جمهوری اسلامی با وجود نابرابری در توان و امکانات نظامی ایران به مصاف با دشمن اشغالگر رفتند و مانع از پیشروی های آنان شدند. قشرهای گوناگون مردم نیز در قالب نیروهای مردمی با اجابت دعوت امام خمینی(ره) مبنی بر واجب بودن دفاع و جهاد در برابر متجاوزان، به طرف جبهه های جنگ رهسپار شدند و حماسه هایی جاودان را به یادگار گذاشتند.
سربازان پیر جماران، در هشت سال جنگ تحمیلی در عملیات های گوناگون پیروزی های بزرگی را به دست آوردند و اجازه ی تصرف وجبی از خاک وطن را به دشمن ندادند.
سرانجام پس از هشت سال دفاع جانانه ی مدافعان این مرزو بوم، رژیم اشغالگر بعث، بدون دستیابی به هیچ یک از اهداف خویش، در یک عقب نشینی آشکار، شرایط جمهوری اسلامی ایران را برای صلح پذیرفت و با امضای قطعنامه ی 598 شورای امنیت، آتش بس در مرزهای 2 کشور حاکم شد.
**پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به مناسبت آغاز هفته ی دفاع مقدس با «امیر سرتیپ دوم ابراهیم گلفام» رییس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ارتش به گفت و گو پرداخته است.
امیر سرتیپ دوم ابراهیم گلفام با اشاره به این که ریشه ی اختلاف های مرزی ایران و عراق به زمان عثمانیه بازمی گردد، گفت: هنگامی که انگلیس دولت عثمانی را تجزیه کرد، عراق همچنان به ناحق ادعاهایی را در مرزهای خود با ایران عنوان می کرد اما هیچ گاه فرصت نمی یافت تا قدرت نمایی کند. با پیروزی انقلاب اسلامی و مطرح شدن سیاست امام خمینی(ره) مبنی بر «نه شرقی و نه غربی جمهوری اسلامی» قدرت های بزرگ سعی کردند تا انقلاب را تضعیف و مجبور به سازش کنند.
قدرت های غربی و شرقی ابتدا تصور می کردند که سیاست «نه شرقی و نه غربی جمهوری اسلامی» تنها شعاری انقلابی است، اما در ادامه دیدند که مخالفت با سیاست های استعمارگرایانه در دولت و نظام اسلامی همچنان ادامه دارد. بدین ترتیب قدرت های استعماری تمام تلاش خود را برای براندازی نظام اسلامی بکار بستند و ابتدا در داخل کشور غائله های قومی و مذهبی ایجاد و گروه های مخالف را هدایت، رهبری و تجهیز کردند.
رییس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ارتش ضمن یادآوری غائله ی کردستان اظهار داشت: آنها به اسم حمایت از مردم کردستان، به مردم آن خطه بیشترین ضربه ها و لطمه ها را وارد ساختند و مردمان مظلوم آن منطقه در این آشوب شهدای بسیاری را تقدیم کردند. هدف دشمنان ضربه زدن به انقلاب و نظام اسلامی بود و می خواستند تا بخشی از خاک ایران را جدا کنند که موفق نشدند. آنها وقتی دیدند که نمی توانند انقلاب را به زانو درآورند، از رژیم صدام که نظامی خودخواه، مستکبر و مستبد و به دنبال اقتدار در منطقه بود، برای براندازی انقلاب اسلامی استفاده کردند.
این مدافع وطن در جنگ تحمیلی خاطرنشان کرد: در جنگ هشت ساله، 36 کشور از صدام و رژیم بعث حمایت آشکار و پنهان می کردند و کمک های مادی و نظامی فراوانی را از رژیم بعث به عمل می آوردند کشورهایی که خواهان سقوط انقلاب اسلامی بودند چون این نظام پرچمدار اسلام ناب محمدی در منطقه بود که با لطف الهی و رهبری های مدبرانه ی امام خمینی(ره) جنگ با پیروزی به پایان رسید و هم انقلاب با اقتدار حفظ شد.
هنگامی که انقلاب به پیروزی رسید، برخی به دنبال انحلال ارتش بودند، اما امام خمینی(ره) آشکارا به حمایت از ارتش پرداخت و تصمیم راهبردی مهمی را برای ارتش گرفت و با پیام تاریخی ایشان مبنی بر این که «امروز روز ارتش اسلامی است و مردم باید از ارتش حمایت کنند و ارتش امروز برای ملت است»، بیست و نهم فروردین روز ارتش نامگذاری شد. اگر در آن برهه ی حساس این تصمیم مدبرانه گرفته نمی شد و این سازمان بزرگ که میلیاردها تومان از پول بیت المال برای آن هزینه و تجهیزات مدرن خریداری شده بود و افراد بسیاری برای کار با این تکنولوژی ها آموزش دیده بودند، منحل می شد کدام نهاد و عنصر نظامی می توانست سازماندهی و آموزش دیده شده از نظام اسلامی دفاع کند و تمام هواپیماهای پیشرفته و تجهیزات خاص نظامی که برخی از آنها به سال ها دوره و آموزش های خاص نظامی نیاز داشت بی اثر و بدون استفاده باقی می ماند. ارتش از روزهای نخست جنگ با تمام نیرو به مصاف دشمن رفت.
امیر سرتیپ دوم ابراهیم گلفام با بیان این که دشمن می خواست یک روزه خرمشهر و هفت روزه تهران را تصرف کند، بیان داشت: مشاوران غربی صدام با توجه به امکانات موجود، این هدف را دست یافتنی می دانستند. آنها تصور می کردند که با توجه به شرایط ابتدایی انقلاب و وجود ضعف در نیروهای نظامی، بهترین فرصت برای سرنگونی نظام اسلامی و تجزیه ایران است.
بزرگترین کاری که ارتش با کمک نیروهای مردمی و بسیج انجام داد این بود که ماشین نظامی دشمن را پیش از نزدیک شدن به شهرهای بزرگ مثل اهواز و اندیمشک متوقف ساخت و دشمن را زمین گیر کرد. پس دشمن در دستیابی به اهداف خود شکست خورد چون کمترین خواسته اش این بود که خوزستان را در سه روز از ایران جدا کند که هرگز موفق نشد.
رییس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ارتش به عملیات های بزرگ دفاع مقدس همچون عملیات های ثامن الائمه و بیت المقدس پرداخت و افزود: ارتش در عملیات بزرگی مثل آزادسازی سوسنگرد و فتح بستان بسیار اثرگذار بود و هنگامی که امام خمینی(ره) فرمود که «حصر آبادان باید شکسته شود» عملیات ثامن الائمه در پنجم مهر 1360 خورشیدی اجرا شد که در جریان آن، رزمندگان پیر جماران توانستند حصر آبادان را بشکنند و عملیات های فتح المبین در شمال خوزستان و در ادامه ی آن عملیات بیت المقدس با همکاری گسترده نیروهای ایرانی به اجرا درآمد و در آن خرمشهر و قسمت های زیادی از کشورمان آزاد و بیش از 30 هزار کشته و اسیر به دشمن تحمیل شد.
وی با اشاره به تاثیرگذاری ارتش در کنار سایر ارگان ها در هشت سال جنگ تحمیلی، گفت: در جریان عملیات های بزرگ جنگ تحمیلی نیروهای هوایی و هوانیروز ارتش به عنوان نیرویی پشتیبان کننده نقشی اثرگذار و مهم را ایفا می کرد.
رژیم بعث عراق با خرید تجهیزات جدید از آمریکا، فرانسه، انگلیس و شوروی، هواپیماهای خود را ایمن کرد و با این تصور که نیروی هوایی و پدافندهای ایران نمی تواند هواپیماهای این کشور را سرنگون کنند، به حمله ها و تجاوزهای خود شدت بخشیده بود.
شهید ستاری فرمانده ی نیروی هوایی با روحیه ی جهادی و تفکر ایرانی اسلامی در عملیات والفجر 8، با ابتکاری جدید موفق شد تا 70 فروند هواپیمای جنگی عراق را سرنگون سازد و بدین ترتیب مقدمه ی پیروزی در این عملیات را فراهم آورد، پس در عملیات هایی که نیروی زمینی و سپاه نیروی عمل کننده بودند، به طور قطع هوانیروز و نیروی هوایی با پشتیبانی و کمک خود نقش موثری را ایفا می کردند.
این مدافع سال های دفاع مقدس درباره ی همکاری و هماهنگی های ارتش و سپاه در جنگ تحمیلی اظهار داشت: در سال های نخست جنگ با توجه به حجم گسترده ی تجهیزات که دشمن مستقر کرده بود، می طلبید تا از نیروهای داوطلب و مردمی برای رویارویی با دشمن استفاده شود، این افراد سپس در قالب یگان های بسیج و سپاه سازماندهی شدند و در جریان دفاع مقدس نقش آفرینی کردند. ارتش، سپاه و بسیج به لحاظ اعتقادی و ملی اختلافی با هم نداشتند و در دفاع از وطن و نظام اسلامی متحد و هماهنگ بودند و اگر جدا از هم عمل می کردند ایران نمی توانست در برابر دشمن متجاوز ایستادگی کند.
او در ادامه درباره شهید صیاد شیرازی و ایجاد وحدت میان نیروهای مسلح گفت: سپهبد صیاد شیرازی که فرماندهی مومن، متعهد، الهی و ولایی بود، زمانی که به عنوان فرمانده ی نیروی زمینی ارتش منصوب شد، حلقه ای از پیوند و وحدت را در کارهای عملیاتی میان ارتش، سپاه و بسیج ایجاد کرد و با درایت این شهید بزرگوار این وحدت ارزشمند برقرار شد، به عنوان مثال از آن پس در خط مقدم در گروهان های ارتش، بسیجی ها هم در کنار ارتشی ها بودند و حتی سنگرهایشان هم مخلوط بود و بدین ترتیب نیروی بزرگ بسیج در کنار همرزمانشان در ارتش و سپاه از خاک و کیان کشور حفظ و حراست کردند که نتیجه ی این اتحاد در عملیات های فتح المبین و بیت المقدس به خوبی مشاهده شد. همچنین سپاه در مسایل انحصاری و تخصصی مانند نیروی هوایی، هوانیروز، توپخانه و امور فنی و مهندسی از ارتش کمک می گرفت.
گاهی شرایط جنگ ایجاب می کرد که در منطقه ای یک سازمان عمل کند و نیروی دیگر در جایی دیگر به مبارزه با دشمن بپردازد و عملیات جدا از هم باشد که این به معنی نداشتن وحدت نبود و هنگامی که می بایست کار مشترک صورت می گرفت با نقش آفرینی شهید صیاد شیرازی، نتایج بسیار خوبی به دست می آمد.
امیر سرتیپ دوم ابراهیم گلفام یادآور شد: در نگاهی به قهرمانان دفاع مقدس که شهدا هستند درمی یابیم که آنها از اصناف، طبقه ها، تحصیلات و سن های مختلف بوده اند.
وی نقش زنان را در دفاع مقدس بسیار شاخص و تاثیرگذار دانست و بیان داشت: بسیاری از خانواده ها در حالی که یکی از فرزندانشان در جنگ حضور داشت و یا شهید شده بود فرزند دیگر خود را نیز به جنگ می فرستادند چراکه حامی انقلاب اسلامی بودند و در این دوران هیچ فردی به فکر منافع شخصی و مادی نبود و همه برای پیروزی و حفظ نظام اسلامی تلاش می کردند و مردم به عنوان ولی نعمتان انقلاب، پیرو امام خمینی بودند و بنابر خواست ایشان مبنی بر این که «جنگ را در اولویت قرار دهید» عمل می کردند و در کنار همه ی سختی های اقتصادی که وجود داشت، آنها خانواده و زندگی خود را رها می ساختند و با شرکت در دفاع مقدس از نظام اسلامی، ناموس و وطن خود دفاع می کردند و با ایثار به شهادت می رسیدند.
رییس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ارتش با تاکید بر این که فرهنگ ایثار باید در جامعه نهادینه شود، گفت: مسوولان و کارگزاران باید به مولفه ها و شاخص هایی که از دوران دفاع مقدس به یادگار مانده اند ارزش بگذارند و برای آن که بتوانیم فرهنگ ایثار و شهادت را در میان جوانان نهادینه کنیم و آن را به نسل های بعدی انتقال دهیم باید مولفه های آن را زنده نگهداریم و با برپایی نمایشگاه هایی از آثار حجمی شهدا، عکس، تندیس، کتاب ها، فیلم ها و وصیت نامه های آنها، شاخص ها و نمادهای دفاع مقدس را در جامعه گسترش و توسعه دهیم. از شهدای بزرگ بسیار نام می بریم و آنها را تکریم می کنیم اما خیلی از شهدای دیگر را به دست فراموشی سپرده ایم و به نظر من در جامعه از شهدا به خوبی تجلیل نشده است. همچنین بسیاری از قهرمانان دفاع مقدس شهید نشده اند و به عنوان راویان دفاع مقدس در میان ما مانده اند که می بایست از آنها نیز تجلیل و تکریم شود.
او در ادامه تصریح کرد: برای آن که جوانان امروز از گذشتگان و قهرمانان دفاع مقدس درس و الگو بگیرند می بایست در مناسبت های مختلف از شهدا، جانبازان و اسرا تجلیل شود، منظور پاسداشت مادی نیست بلکه فرهنگ و نماد ایثار و شهادت باید تکریم شود تا جوانان بدانند که ایثارگری های قهرمانان جنگ و از خودگذشتگی آنها هرگز فراموش نمی شود و بدین ترتیب از آن الگو و نمونه سازی کنند و خود را برای زمانی که دشمن قصد تعرض و تجاوز به کشور را داشت آماده سازند تا بهتر از پدران خود به دفاع از وطن و کیان خود بپردازند.
وی در پایان افزود: سازمان حفظ و نشر آثار دفاع مقدس با هدف جمع آوری و حفظ اسناد دفاع مقدس در نخستین سال های دهه ی 80 شکل گرفت. این سازمان با قدمتی نه چندان طولانی اقدام های بسیاری چون مکانیزه و دیجیتالی کردن اسناد دفاع مقدس و ذخیره ی آنها را انجام می دهد و همچنین به منظور ثبت تاریخ شفاهی دوران دفاع مقدس با فرماندهان بزرگ جنگ به گفت وگو می پردازد و خاطرات آنان را از ایثار و مجاهدت ها در عملیات های گوناگون در قالب کتاب به رشته تحریر درمی آورد. راه اندازی انتشارات آتشبا (آثار تلاش شهدای بزرگ ارتش) از جمله ی کارهای این سازمان است که به طور میانگین در سال 20 تا 30 جلد کتاب در قالب رمان، داستان، و آثار اسنادی و تاریخی منتشر می کند. کمک به ساخت فیلم های مربوط به دفاع مقدس، مشارکت در همایش و کنگره گرامیداشت شهدا و طراحی و تولید نرم افزارهای مالتی مدیا برای قهرمانان ارتش از دیگر رسالت ها و وظایف این نهاد است.

ایرنا

 

دیدگاهتان را بنویسید