Untitled-01
جستجو
Close this search box.

شهیدی که رهبری او را ستاره آسمان ایران خواندند

شهیدی که رهبری او را ستاره آسمان ایران خواندند

رهبر معظم انقلاب درباره شهید سید محمد سعید جعفری فرمودند: «شهید جعفری ستاره‌ای ا‌ست درخشان در آسمان غرب کشور، نه تنها در غرب بلکه در کل ایران».

شهدای کازرون، یکی از نقاطی که کاروان‌های راهیان نور غرب در آن حضور پیدا می‌کنند، گلزار شهدای استان کرمانشاه است؛ در این محل بزرگان زیادی آرمیده‌اند که یکی از آنها شهید «سید محمد سعید جعفری کرمانشاهی» است؛ شهیدی که رهبر معظم انقلاب درباره ایشان فرمودند: «شهید جعفری ستاره‌ای ا‌ست درخشان در آسمان غرب کشور، نه تنها در غرب بلکه در کل ایران».

به بهانه حضور کاروان‌های راهیان نور در استان کرمانشاه، بخشی از زندگی‌ این شهید را در ادامه می‌خوانیم.

****

شهید جعفری کرمانشاهی 12 بهمن سال 1331 در قصرشیرین کرمانشاه به دنیا آمد؛ وی فرزند سید محمد کاظم است که از سلسله قدیمی و اصیل سادات کرمانشاه بوده و نسل اندر نسل در این شهر زندگی می‌کردند؛ شجره این شهید با 40 واسطه از طریق موسی الجون به امام حسن ابن علی و امیرالمؤمنین علی ابن ابیطالب (علیه السلام) می‌پیوندد و به جهت اشتقاق از عبداله محض از سادات حسن الحسینی و ملقب به شریف هستند. شخصیت‌های بزرگی در این سلسله با القابی خاص، مفید معانی سنگین ستوده شده‌اند که نشان از امتداد جلالت شأن در طول این سلسله دارد.

نخستین فعالیت‌های سیاسی او، پخش اعلامیه‌های حضرت امام خمینی(ره) در خرداد 42 بود؛ شهید امیر سپهبد صیادشیرازی که در سال 1350 با سعید آشنا شد وقتی سر مزار او در کرمانشاه می‌رسد، از سعید به عنوان نقطه عطفی در زندگی خویش یاد می‌کند و می‌گوید: «آشنایی من با سعید، آغاز آشنایی من با مربیان دینی بود؛ سعید برای من همچون پلی بود به جهان معرفت و معنویت».

در مکتب سعید، شاگردان بسیاری تربیت شدند که وابستگی عمیقی به او داشتند. «شورای یاوری تهی‌دستان» نتیجه دعوت سعید از علمای بانفوذ، بازاریان و ثروتمندان خَیر کرمانشاه برای کمک به فقرا و تهی‌دستان بود، مجموعه‌ای که توانست از مستضعفین دست‌گیری کند.

همراهی سعید با آیت‌الله نجومی در ساماندهی و پخش اعلامیه‌های حضرت امام(ره) توانست در به ثمر رسیدن انقلاب مؤثر باشد؛ سال 56 آغاز حرکت نظامی در کارنامه سعید است؛ وی بنیانگذار کمیته انقلاب اسلامی در کرمانشاه است و در عمر کوتاه و پربرکت کارهای عظیمی را در بسیاری از عرصه‌های انقلابی انجام داد و سرانجام در 28 سالگی در روز پنجم آبان ماه سال 1359 در ارتفاعات قراویز به شهادت رسید.

* جملات کلیدی از شهید

ـ فقر و گرسنگی گریبان‌گیر همه طبقات جامعه شده است اما ما بیشتر گرسنه اصلاح هستیم.

ـ ما نمی‌توانیم به خودمان بگوییم مسلمان هستیم چون یک مسلمان واقعی همیشه در مبارزه است.

ـ قوانین بشری بر اساس مجازات بنا شده است اما قوانین الهی بر اساس سه محور ارشاد، قید(محدود کردن زمینه های انحراف) و مجازات بنا شده است.

ـ تمام مستضعفین جهان جزو حزب خدا هستند.

ـ هر کس در مقام تضعیف این سنگر (روحانیت) باشد در مقام تضعیف اسلام بر آمده است.

ـ روحانیت سابقه‌اش از تمام اقشار جامعه پاکتر است.

رد پـای عـاشقـی/ بیاد شهید جواد کارگریان

ـ تنها نیروهایی که حقیقتا دلسوز انقلاب هستند و از انقلاب هیچ توقعی ندارند و برای این جمهوری اسلامی جان می‌دهند ، پدر و مادر و اولاد فدا می کنند همین جوانان انقلابی هستند همین حزب‌اللهی‌ها.

ـ قانون را باید همیشه متدینین و افراد با ایمان و راستگو تفسیر کنند و به مرحله عمل برسانند نه اینکه دولتمردان در اتاق‌های در بسته بنشینند و قضاوت کنند و بر اساس بند یک و دو و سه قانون، ملت مسلمان را سرکوب کنند.

ـ کار ما زمانی صحیح است که بتواند اهداف اسلامی را پیاده بکند، نه اینکه سازمان‌ها و گروه‌های سیاسی تأییدش بکنند اما به نفع اسلام نباشد.

ـ ما فدایی این حکومت اسلامی هستیم.

ـ مهره چیدن عیبی ندارد بچینند اما برای کی مهره بچینیم؟ برای اسلام و زیر نظر روحانیت، نه برای یک باند به خصوص و یک فکر انحرافی و مخصوص، به نام اسلام اما دور از روحانیت.

ـ تنها مقامی که ریاست‌ها و سرپرستی‌ها را تایید می‌کند جامعه روحانیت است.

ـ ما موظفیم به احیای دو سنگر یکی سنگر مساجد و دیگری سنگر نماز جمعه.

ـ ناراضی‌ها در ایران کسانی هستند که حکومت ولایت فقیه را نمی‌خواهند.

ـ ما برای آنکه این احساسات اسلامی را حفظ کرده و در مسیر انقلاب حرکت دهیم یک روز نباید بی مجلس و بی جلسه باشیم.

* شهید جعفری در کلام بزرگان

مقام معظم رهبری:

شهید جعفری ستاره ایست درخشان در آسمان غرب کشور ، نه تنها در غرب بلکه در کل ایران. شهید جعفری پیشرو و پیشتاز با جمع رفقای خودش رفتند از پادگان لشگر سنندج دفاع کردند،‌ فهمیدند که معنای این دفاع چیست، تسلط ضد انقلاب بر یک پادگان نظامی معنایش چیست. این زود فهمیدن،‌ به وقت فهمیدن،‌ به هنگام عمل کردن و پاسخ به نیاز دادن این آن نقطه برجسته ایست که نباید مغفول بماند».

آیت‌الله خزعلی:

خداوند این سردار فداکار و مخلص را با حمزه‌ها و مالک اشترها محشور فرماید.

شهید محراب آیت الله اشرفی اصفهانی:

سید محمد سعید جعفری این شمع پر فروغ با یارانش چون پروانگان بی پروارها از همه تعلقات به عالم بی کران و بی انتهای لطف و عنایت خداوندی پیوستند.

مرحوم حضرت آیت‌الله سید مرتضی نجومی:

اگر می‌ماند در سپاه سرداری بی‌نظیر و در حوزه مجتهدی عالی مقام می‌بود و به راستی هر چه در حق او تکریم شود شایسته و سزاوار است.

شهید آیت‌الله حاج آقا بهاء الدین عراقی:

من تا به حال ندیدم کسی را که تا این اندازه پا به کار هدف خودش باشد.

شهید سپهبد علی صیاد شیرازی:

آغاز آشنایی من با ایشان آغاز آشنایی با مربیان دینی بود سعید برای من همچون پلی بود به دنیای معرفت و معنویت.
منبع: فارس

دیدگاهتان را بنویسید