حماسه دیروز سوسنگرد؛ نویدبخش فتح فردای فلسطین

حماسه دیروز سوسنگرد؛ نویدبخش فتح فردای فلسطین
به مناسبت چهل و سومین سالگرد شکست حصر سوسنگرد و آزادسازی این شهر مقاومت، مجمع پیشکسوتان جهاد و شهادت جبهه سوسنگرد بیانیه‌ای صادر کرد.

حماسه دیروز سوسنگرد؛ نویدبخش فتح فردای فلسطین

به گزارش شهدای کازرون به نقل از دفاع پرس، به مناسبت چهل و سومین سالگرد شکست حصر سوسنگرد و آزادسازی این شهر مقاومت، مجمع پیشکسوتان جهاد و شهادت جبهه سوسنگرد بیانیه‌ای صادر کرد.

متن بیانیه به شرح زیر است:

فرا رسیدن چهل و سومین سالگرد حماسه شکست حصر و آزادسازی «شهر عاشقان شهادت؛ سوسنگرد قهرمان» را به رهبر معظم انقلاب، ملت عزیز و همیشه در صحنه ایران، ایثارگران دفاع مقدس بویژه رزمندگان و خانواده معظم شهدای جبهه سوسنگرد و عشایر قهرمان دشت آزادگان تبریک عرض می‌نمائیم.

از محور‌های اصلی تجاوز دشمن بعثی برای تصرف خوزستان، محور چزابه- سوسنگرد- اهواز با هدف تصرف اهواز بود؛ به همین جهت در هفته اول هجوم دشمن به کشورمان، سوسنگرد اولین شهری بود که بعد از ۷ روز مقاومت جانانه رزمندگان محدود ژاندارمری، سپاه و نیرو‌های مردمی عمدتا بومی به اشغال دشمن متجاوز درآمد، اما با گذشت ۳ روز رزمندگان اسلام در ۹ مهر ماه ۱۳۵۹ طی عملیاتی شبانه موفق شدند دشمن زبون را وادار به عقب نشینی نموده و آنان را تا نزدیک مرز‌های بین المللی به عقب برانند.

رژیم بعثی عراق در تاریخ ۲۳ آبان ۱۳۵۹ مجددا با دور زدن سوسنگرد و با قصد تصرف دوباره آن، از چند محور وارد شهر سوسنگرد شد. ولی رزمندگان اسلام متشکل از نیرو‌های سپاه، ارتش، بسیج، ستاد جنگ‌های نامنظم، جهاد سازندگی و عشایر عرب بومی با سلاح‌های سبک همراه با اراده‌ای پولادین و عزمی راسخ، در مدت ۳ روز با خلق حماسه‌های بی نظیر و رشادت‌های به یادماندنی به رغم کمبود شدید سلاح، مهمات و غذا، از اشغال کامل شهر توسط نیرو‌های تا بن دندان مسلح ارتش بعثی صدام ممانعت به عمل آوردند.

از سوی دیگر حضرت آیت الله خامنه‌ای و سردار شهید دکتر چمران، نمایندگان وقت حضرت امام (ره) در شورای عالی دفاع و فرماندهان ارتش و سپاه اقدامات و تلاش‌های بی وقفه‌ای را جهت بیرون راندن دشمن از شهر و نجات جان مدافعین آن به عمل آوردند، اما دشمن در پناه تعلل و کارشکنی‌های بنی صدر در اعزام نیرو‌های کمکی، موفق به گرفتن بخش عمده شهر و محاصره آن گردید. حضرت امام خمینی (ره) با دریافت گزارشات حضرات آیات خامنه‌ای و شهید مدنی و درک دقیق اوضاع جبهه و تحلیل راهبرد دشمن، فرمان تاریخی و کارساز خود مبنی بر اینکه «سوسنگرد باید تا فردا آزاد گردد» را در شامگاه ۲۵ آبان ۵۹ صادر فرمودند و متعاقب ان با پیگیری‌های نمایندگان آن حضرت در شورایعالی دفاع برای تحقق این فرمان، جان تازه‌ای در روح و کالبد رزمندگان دمید و فرماندهان را مصمم و مهیای حمله سرنوشت ساز نمود.

سرانجام رزمندگان اسلام در اولین ساعات روز ۲۶ آبان ماه، مقارن با تاسوعای حسینی، با تاسی به سالار شهیدان (ع) هجوم همه جانبه‌ای را بر علیه متجاوزین آغاز و با به آتش کشیدن ده‌ها دستگاه تانک، نفربر، ادوات نظامی و کشته و مجروح نمودن شمار زیادی از نیرو‌های دشمن و اسارت تعداد قابل توجهی از آنان، با شکست محاصره، سوسنگرد را آزاد و همرزمان خود را که در خیابان‌ها و کوچه‌های شهر مقاومت جانانه‌ای را در مقابل هجوم ددمنشانه دشمن و اشغال شهر به نمایش گذاشته بودند، در آغوش گرفته و شهر سوسنگرد را از لوث وجود منحوس دشمن متجاوز بعثی پاک نمودند.

از جمله دستاورد‌های رشادت‌ها و جانفشانی‌های رزمندگان اسلام در طی دوران دفاع مقدس، حفظ تمامیت ارضی ایران، تثبیت و تحکیم انقلاب و نظام جمهوری اسلامی و ایمن سازی کشور از تهاجمات دشمنان بود.

معمار کبیر انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی چه زیبا از این دستاورد‌ها یاد و پیش بینی فرمود که: «جنگ ما فتح فلسطین را به دنبال خواهد داشت». تاثیرات الهام بخش انقلاب، انتقال فرهنگ جهاد و مقاومت به ملت‌های اسلامی و در نتیجه ایجاد خیزش ملت‌ها و مقاومت در برابر استکبار و زیاده خواهی‌های آن بود که آثار پیروزمند آنرا امروزه در عراق، سوریه، یمن، لبنان و..؛ و به ویژه در فلسطین قهرمان شاهد هستیم.

به فرموده پرچمدار انقلاب اسلامی، حضرت امام خامنه‌ای (مدظله العالی) مهمترین رسالت و دستورکار کنونی جهان اسلام، حمایت از مبارزات ملت قهرمان فلسطین در مقابل مظالم و جنایات شنیع رژیم لشغالگر قدس علیه کشتار وحشیانه زنان و کودکان غزه و کرانه باختری است.

ما رزمندگان، جانبازان و خانواده معظم شهدای پیشکسوت دفاع مقدس با رهبر عظیم الشان-که خود از حماسه سازان این عرصه به ویژه در سوسنگرد قهرمان بود- و نیز شهدای انقلاب و دفاع مقدس پیمان می‌بندیم که تا آخر، راه حضرت امام خمینی (ره) و شهدای والامقام را ادامه داده و سرا پا گوش به فرمان رهبر برای حمایت از آزادی قدس هستیم.

«و کان حقا علینا نصرالمومنین» این سنت لایتغیر الهی است که پیروزی از آن مومنین است.

دیدگاهتان را بنویسید