برنامه های روز بزرگداشت شهدا اعلام شد/ بیش از 51 هزار فرزند ایثارگر در نوبت اشتغال

1393514650قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران برنامه های 22 اسفند – روز بزرگداشت شهدا – را اعلام و بیان کرد: شعار امسال این روز «راه شهیدان ادامه دارد» می باشد.

 

 

به گزارش سرویس خبر ایثارگران شهدای کازرون، محسن انصاری در نشست خبری به مناسبت روز بزرگداشت شهدا گفت: در مجموع 13 درصد کل شهدای دوران دفاع مقدس در اسفندماه به شهادت رسیدند.
وی افزود: شهیدانی همچون شهید همت، خرازی، ابوعمار و دیگر شهدا در اسفندماه به شهادت رسیدند به همین منظور و با توجه به اینکه روز بنیادشهید هم 22 اسفند است، این روز به نام روز بزرگداشت شهدا نامگذاری شده است.
انصاری با اعلام برنامه های روز بزرگداشت شهدا اظهار داشت:مردم ما در سه سال گذشته که بیست و دوم اسفندماه روز بزرگداشت شهدا نامگذاری شده بود اطلاع چندانی از این مطلب پیدا نکردند به طوری که در سال 92 فقط یک درصد از مردم با این روز آشنا بودند.
وی تصریح کرد: اما با اجرای برنامه های بنیادشهید در همان سال شناخت مردم به 17 درصد افزایش یافت.
انصاری شعار امسال روز شهید را ( راه شهیدان ادامه دارد) عنوان کرد و گفت: در سال 93 شناخت مردم از روز بزرگداشت شهدا به 35 درصد رسید که امیدوارم علاوه بر افزایش شناخت مردم نسبت به این روز، در نهادینه کردن آن نیز گام های موثری برداشته شود.
ییس ستاد بزرگداشت روز بزرگداشت شهدا افزود: رویکرد ما در سال جاری استفاده از ظرفیت های بنیاد شهید و رسانه ها برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است.
انصاری ادامه داد: برگزاری دومین همایش جبهه مجازی حوزه ایثار و شهادت، تجلیل از مروجان فرهنگ ایثار و شهادت، دیدار با مراجع عظام تقلید در قم، تجدید میثاق با امام راحل، حضور در کنگره دو هزار شهید ناجا در سیستان، مراسم درختکاری، تعویض پرچم قبور مطهر شهدا، برگزاری دعای ندبه، حضور در نمازجمعه، دومین همایش ایثارگران سراسر کشور و کوهپیمایی بسیجیان از برنامه های روز بزرگداشت شهدا است.
انصاری خاطرنشان کرد: همچنین سومین کنگره بزرگداشت شهدا روز 22 اسفند با حضور رییس جمهوری برگزار می شود.

** انجام سالانه 440 هزار دیدار با خانواده شهدا و ایثارگران
قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: با اجرای طرح سپاس سالانه 440 هزار دیدار با خانواده های شهدا و ایثارگران در سراسر کشور انجام می شود.
وی با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تا یازدهم اسفند 370 هزار و 623 مورد دیدار با این خانواده های معظم داشته ایم، افزود: همچنین از 22 بهمن تا22 اسفند امسال با خانواده هایی که فرزندشان در اسفندماه متولد شده یا شهید شده، 22 هزار دیدار انجام شده و می شود.
وی از اهداف اجرای طرح سپاس را حل مشکلات خانواده های ایثارگران دانست و خاطرنشان کرد: برخی از نیازمندی های خانواده شهدا و ایثارگران فقط مربوط به حوزه بنیاد شهید نیست به همین منظور در دیدارها متولیان امر حل مسائل و مشکلات آنان را به همراه خواهیم داشت.

**هرگونه ناامیدی از سوی خانواده های ایثارگران نسبت به بنیاد شهید را تکذیب می کنم
انصاری در پاسخ به سوالی که برخی از خانواده های ایثارگران نسبت به خدمات بنیاد شهید ناامید شده اند، گفت: ما شاهد و قرائنی داریم می توانیم این ناامیدی را رد کنیم و باید گفت که نیازهای خانواده های ایثارگران متفاوت است نمی توان یک نسخه واحد برای آنها نوشت.

** بیش از 51 هزار فرزند ایثارگران در نوبت اشتغال هستند
قائم مقام بنیاد شهید گفت: در طول برنامه پنجم توسعه یکی از مشکلات ما بحث اشتغال فرزندان شاهد و ایثارگر بوده و در این مدت 85 هزار فرصت شغلی برای آنان ایجاد شده اما هنوز 51 هزار و 700 نفر از آنها جویای کار هستند.
وی با بیان اینکه هرچه میزان اشتغال ما افزایش یابد بازهم به دلیل افزایش میزان متقاضی تعداد جویندگان کار رو به رشد است، ادامه داد: با توجه به اینکه 162 هزار دانشجو شاهد و ایثارگر داریم، در طول سال 40 هزار نفر از آنها فراغ التحصیل می شود و نیاز به اشتغال دارند.

** آسیب های اجتماعی در میان ایثارگران کمتر از کل جامعه است
انصاری اظهار داشت: ادعا می کنم که آسیب های اجتماعی در میان جامعه ایثارگران با توجه به پژوهش های انجام شده به مراتب کمتر از کل جامعه است و در واقع بحث طلاق خودکشی و گرایش به مصرف موادمخدر در این اقشر زیر نرم جامعه است چون شرافت، صداقت، صبر و گذشت و تحمل آنها زیاد است.

** همکاری جدی بنیاد شهید با گروه تحقیق و تفحص مجلس
وی تصریح کرد: در ارتباط با موضوع تحقیق و تفحص از بنیاد شهید در دوره زریبافان و حجت الاسلام شهیدی اعلام کردیم که تحقیق حق نمایندگان مجلس شورای اسلامی است و باید اجرایی شود.
انصاری خاطرنشان کرد: من چون رابط بین بنیاد شهید و گروه تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی بودم با این افراد بالاتر از حد همکاری کردیم و به واحدهای ستادی و اقتصادی بنیاد شهید آمدند و مجموعه هایی را تهیه کردیم و مکتوبب آنها را در اختیار نمایندگان مجلس قرار دادیم.
وی همکاری طرفین را مناسب دانست و گفت: هرآنچه که نیاز داشتند در اختیار این گروه قرار دادیم و کار بنیاد شهید که جمع آوری اطلاعات بود تمام شده و قرار است پس از جمع بندی از سوی گروه تحقیق و تفحص، در صحن مجلس قرائت شود.

** سطح همکاری بنیاد شهید با مرکز ژنتیک نور مناسب است
قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران در ادامه با بیان اینکه سطح همکاری بنیاد شهید با مرکز ژنتیک نور مناسب است، افزود: این منرکز متعلق به سپاه پاسداران است و ما والدین شهدایی که شهید گمنام یا بدون پلاک دارند را به این مرکز معرفی کرده ایم تا DNA آنان را شناسایی کند تا از این طریق بانک اطلاعاتی آنها نیز تکمیل شود.
وی تصریح کرد: بانک اطلاعاتی ژنتیک باید برای همه ایرانیان باشد.

** خدمات بنیاد شهید به تمامی شهدای مدافع حرم ارائه می شود
انصاری ادامه داد: تمامی خدمات بنیاد شهید به شهدای مدافع حرم ازائه می شود و هیچ تبعیض تفاوتی برای این شهدا و دیگر شهدای نظام قائل نیستیم.
وی اضافه کرد: اگر ما در جبهه مقاومت می جنگیم برای این است تا از ورود گروه های داعش به کشور جلوگیری شود و به همین منظور تمامی شهدای حرم و مجروحان از خدمات بنیاد شهید بهره مند می شوند.

** 12 هزار گلزار شهدای کشور ساماندهی شده است
قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه 19 هزار گلزار شهدا در کشور وجود دارد، گفت: تاکنون 12 هزار گلزار شهدا ساماندهی شده و 500 گلزار در حال تکمیل است و مابقی نیز منتظر تکمیل اعتبار است.
وی اضافه کرد: تا حدود دو سال پیش بدون اجازه والدین شهدا گلزار شهدا ساماندهی می شد اما اکنون ساماندهی با اجازه والدین انجام می شود و امیدواریم در برنامه ششم توسعه این گلزار به نحو شایسته ای مناسب سازی شود تا نسل های آینده بدانند که قهرمانان و ایثارگران در این گلزارها خوابیده اند.

** معوقات سال 91 ایثارگران نیمه اول سال آینده پرداخت می شود
قائم مقام بنیاد شهید با بیان اینکه تا پایان سال 90 معوقات ایثارگران تسویه شده است، گفت: امیدواریم بخش اعظمی از معوقات سال 91 ایثارگران را بتوانیم در نیمه اول سال 95 تامین و پرداخت کنیم.
وی مبلغ معوقات ایثارگران را بالا دانست و افزود: این رقم ها اگرچه میلیاردها تومان باشد به اندازه فداکاری ها و ایثارگری های آنها نیست.

** هرگونه برخورد نامناسب با ایثارگران تخلف است
قائم مقام بنیاد شهید گفت: یکی ازتخلفات در بحث ارائه خدمت به ایثارگران، عدم پاسخگویی مناسب به مشکلات ایثارگران است که به همین منظور پنج شعبه در بنیاد شهید است.
وی تصریح کرد: در طول سال تعدادی از افراد که نحوه پاسخگویی مناسبی ندارد به هیات های تخلفاتی معرفی می شود و تاکنون اخراج و انفصال از خدمت نیز در بین کارکنان داشته ایم.
انصاری با بیان اینکه به محض اطلاع از تخلف، با آنها برخورد می شود، ادامه داد: باید فرهنگ پاسخگویی را در میان کارکنان افزایش داد به همین منظور دوره های آموزشی برای کارکنان برگزار می شود.

ایرنا

 

13935089 photoshohadayekazeroon 2

 

دیدگاهتان را بنویسید