اف-اربع عشر،اف-اربع عشر، یالا یالا!

اف-اربع عشر،اف-اربع عشر، یالا یالا!
13935027 photoshohadayekazeroon

یکی از ماندگارترین خاطرات نبردهای F-14 را خواهید خواند که وحشت نیروی هوایی عراق از این گربه تیز چنگ را روایت میکند.

به گزارش سرویس «حماسه و دفاع» شهدای کازرون، یکی از ماندگارترین خاطرات نبردهای F-14 را خواهید خواند که وحشت نیروی هوایی عراق از این گربه تیز چنگ را روایت میکند.روز یکم اسفند ماه سال 1365 بود.

ستوان یکم احلان عبدالقادر (مربی و تک خال خلبانان عربستان سعودی) در حالی که با جنگده پیشرفته ساخت فرانسه خود یعنی میراژ F1EQ تعداد شش فروند سوخوی 22 را برای بمباران سکوهای نفتی ایران در خلیج فارس اسکورت میکرد،به همراه شماره 2 خود متوجه وجود یک فروند جنگنده F-4 در نزدیکی دسته شدند.

 

فانتوم توان درگیری با این نوع از میراژ را نداشت و خلبان عربستانی به خیال آنکه شکاری آسان را به زودی به چنگ خواهد آورد،به سمت فانتوم ایرانی تغییر مسیر داد.در حالی که دو فروند میراژ در تعقیب فانتوم بودند،لیدر دسته سوخوها نظاره گر حرکات آنان در آسمان بود که به ناگهان جنگنده میراژ ستوان یکم احلان عبدالقادر در چنگال یک تیر فنیکس قرار گرفت و در آسمان سرنگون شد.

آری این موشک از F-14 و از فاصله بسیار دور شلیک شده بود که جان تک خال عربستانی را گرفت.پس از آن لیدر سوخوها با تمام قدرت شروع به فریاد کرد (اف-اربع عشر،اف-اربع عشر، یالا یالا! )این صدا توسط سیستم رادیویی زمینی ایران ضبط شده و تا مدت ها مایه خنده خلبانان ایرانی بود.

 

لینک کوتاه این مطلب: https://1100shahid.ir/ebzv

دیدگاهتان را بنویسید