ارزش ها زمانی زیبا خواهند بود که هیچ جانبازی در تأمین معاش زندگی خود محتاج نباشد

1393524720پرویز پرستویی بازیگر فیلم بادیگارد با بیان اینکه ما مشقت جانبازان را هر روز در این کشور می بینیم و خوب است در کنار نمایش ارزش ها به جانبازان نیز توجه کنیم، تاکید کرد: ارزش ها زمانی زیبا خواهند بود که هیچ جانبازی در تأمین معاش زندگی خود محتاج نباشد.

 

 

به گزارش سرویس خبر ایثارگران شهدای کازرون، پرستویی چهارشنبه شب در کارگاه آموزشی سینماگران و انتقال تجربه در جشنواره فیلم مقاومت با تبریک هفته دفاع مقدس و آرزوی بهبودی برای جانبازان و ایثارگران جنگ تحمیلی، افزود: امیدوارم جشنواره بین المللی فیلم مقاومت که برای اعتلای فرهنگ مقاومت پافشاری می کند، تنها به بزرگداشت دفاع مقدس در قالب یک هفته و یک سری برنامه تلویزیونی و بیلبورد بسنده نکند.

وی ادامه داد: امیدوارم در کنار این جشنواره مؤثر، مسئولان به وضعیت جانبازان هم توجه کنند. مسئولان قبلی بنیاد شهید اکنون کجا هستند. چرا جانباز ما هزینه درمان و اجاره خانه خود را ندارد بدهد. دنبال تیترها و حرف های زیبا نباشیم که برای رسانه ها خوراک پیدا کنیم. ما مشقت جانبازان را هر روز در این کشور می بینیم و خوب است در کنار نمایش ارزش ها به جانبازان نیز توجه کنیم.

این بازیگر پیشکسوت به پیام یک جانباز اشاره و تأکید کرد: این جانباز به من گفت دو روز در تهران گم شده و این گم شدن حکایت حال بسیاری از جانبازان در شهر تهران امروزی است. امیدوارم مسئولان هم به فکر این عزیزان باشند. شهدا نور چشم ما هستند و با وجود آن هاست که نفس می کشیم. امیدوارم این واقعیت ها در حد حرف باقی نماند.

وی همچنین با بیان اینکه بازی در فیلم های دفاع مقدس نگاهش را به جهان عوض کرده، درباره نقش خود در فیلم سینمایی «بادیگارد» افزود: برخی تأثیرات این فیلم ها هنوز هم که هنوز است، در من نقش بسته و در رفتار و دیدگاه و اخلاقم تأثیر بسزایی داشته است. قبل از این که ارادتم را به مخاطبان بیان کنم، می خواهم در هر فیلمی یک نکته را به کارنامه کاری خود اضافه کنم. بودن ما به خاطر فداکاری افرادی است که هشت سال در جنگ تحمیلی جنگیده اند.

این هنرمند درباره نقش خود در فیلم سینمایی «بادیگارد» گفت: جای خالی «حیدر ذبیحی» همیشه در سینما حس می شد و احساس می کردم با یک نقش اگرچه نمی توان دنیا را عوض کرد، اما کافی است این فرد را به درستی به تصویر بکشیم و امیدوارم حیدر ذبیحی را شرمنده نکرده باشیم؛ چرا که چنین نقش هایی صاحب دارند و من باید به صاحبان آن ها جوابگو باشم.

این جلسه در ادامه به پرسش و پاسخ با مردم اختصاص یافت.

بازیگر فیلم «به نام پدر» در پاسخ به اینکه خود را یک بسیجی می داند یا نه، بیان کرد: من خودم را یک بسیجی نمی دانم؛ زیرا کوچک تر از این عنوان هستم. اما همیشه جایی که فرصت باشد، در فیلم های دفاع مقدس بازی می کنم.

پرستویی در پاسخ به اینکه آیا برای بازی در فیلم های سینمایی جریان مقاومت هزینه ای از این منظر که تحت فشار قرار بگیرد، پرداخت کرده یا نه، خاطرنشان کرد: نه، خوشبختانه من جزو کسانی نبودم که تحت فشار قرار بگیرم. زیرا من برای سینما کیسه ندوخته ام و همیشه با اعتقادم کار می کنم. اساساً کاری را که اعتقاد نداشته باشم، حتی اگر گردنم را بزنند، بازی نخواهم کرد. بنابراین نباید به دنبال پیدا کردن تیتر و لقب برای من باشید. زیرا من در این کشور زندگی می کنم و باید به عنوان بازیگر به نقشی که ایفا می کنم، اعتقاد داشته باشم و بازیگری را هم یک شغل نمی دانم.

وی در پاسخ به اینکه چرا اکنون در تئاتر فعالیت نمی کند، توضیح داد: خوشحالم که همچنان آمار کارهایم در تئاترم بیشتر از سینماست و حتماً اگر فرصتی دست بدهد، روی صحنه تئاتر نیز حاضر خواهم شد. جالب است بگویم که تعداد فیلم های من در گونه دفاع مقدس کمتر از سایر فیلم هایم هستند. ضمن اینکه به عنوان یک بازیگر، نقش های دیگری هم دوست دارم بازی کنم و بیشتر از این خواسته، تمایل دارم از ابزار بازیگری برای بیان مسائل اجتماعی استفاده کنم.

** ترویج فرهنگ مقاومت با جشنواره فیلم مقاومت
بازیگر فیلم «بادیگارد» درباره جریان سینمای مقاومت و اختصاص جشنواره ای به ارزیابی آن بیان کرد: خوشحالم که آثاری از نقاط مختلف دنیا با هدف وحدت به جشنواره بین المللی فیلم مقاومت ارسال می شوند؛ اگرچه من همیشه نسبت به تعداد جشنواره ها در ایران معترض بوده ام، اما معتقدم این جشنواره از نظر اشاعه فرهنگ مقاومت و فیلمسازی و دعوت از ملل مختلف برای ترویج این فرهنگ لازم است.

وی با بیان اینکه جشنواره فیلم مقاومت به روز حرکت کرده و مسائل مطرح جامعه جهانی را بررسی می کند، تأکید کرد: این جشنواره فرآیند هشت سال خون ریختن برای حفظ وجب به وجب خاک سرزمین مان را به تصویر می کشد؛ اما باید در کنار این جشنواره ها صاحبان جنگ را نیز دریابیم. بنابراین نباید جانبازی داشته باشیم که هزینه داروها یا اجاره خانه خود را نداشته باشد.

پرستویی در پایان از حاضران دعوت کرد تا به تماشای فیلم «حاج کاظم» به کارگردانی «مسعود نجفی» بنشینند.

انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس به منظور تبیین فرهنگ مقاومت در مقابل تهاجم و نفوذِ فرهنگی، سیاسی، نظامی، اقتصادی و امنیتی دشمنان به ویژه آمریکا، در راستای استکبارستیزی ملل مظلوم جهان و مبارزه با «تروریسم» و «صهیونیسم بین الملل»، چهاردهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت را در بخش-های «سینمای ایران» و «سینمای بین الملل» با حضور فیلمسازان داخلی و خارجی برگزار می کند؛ این جشنواره به دبیری «محمد خزایی» از چهارم تا نهم مهرماه مصادف با هفته دفاع مقدس در حال برگزاری است و روز جمعه با اعلام برگزیدگان به کار خود پایان خواهد داد.

ایرنا

 

13935089 photoshohadayekazeroon 2

 

دیدگاهتان را بنویسید