Untitled-01
جستجو
Close this search box.

آقای رییس!بیمه تکمیلی جانبازان به دربسته خورده است/اجرای قانون جامع ایثارگران؛نوش داروبعد ازمرگ سهراب

13931035 photoآقایان! درمان برای یک جانباز ساعت و زمان ندارد و نمی‌توانند به مشکلاتشان بگویند صبر کن تا تکلیف این قانون که سالها است مسئولین در حال بررسی آن هستند مشخص شود. ای کاش به جایی برسیم که تصمیماتمان نوشداروی بعد از مرگ سهراب نباشد.

 

 


سرویس خبر ایثارگران شهدای کازرون، یکی از موضوعات مهمی که جانبازان در زندگی روز مره با آن ارتباط تنگاتنگی دارند بحث درمان، دارو و تجهیزات پزشکی است.

پر واضح است که تهیه پول هنگفتی که بعضی از این عزیزان باید به دلیل صعب العلاج بودن بیماری‌شان پرداخت کنند از عهده یک فرد آن هم با خرج و مخارج امروزی امکان پذیر نیست. از طرفی هم نمی شود در این موضوع اغماض کرد و یا مثلا خرید کپسول اکسیژن را به زمانی دیگر موکول کرد.

این روزها با اغلب جانبازان که صحبت می‌کنیم از مشکلات مربوط به این مهم می‌گویند. بیمه تکمیلی قرار بود طبق مصوبه مجلس ماده 2 قانون جامع ایثارگران که به دولت نیز ابلاغ شد به عهده دستگاه‌های مشمول: «کلیه وزارتخانه‌ها، سازمانها و دستگاههای اجرائی، مؤسسات و شرکتهای دولتی و ملی شده تحت پوشش و یا مدیریت دولتی اعم از اینکه دارای قوانین و مقررات خاص باشند و یا نباشند، قوه قضائیه اعم از کادر قضائی و اداری و سازمانها و مؤسسات وابسته و تابعه آنها، کانون وکلای دادگستری، کانون‌های کارشناسان رسمی دادگستری، قوه مقننه، نهاد ریاست جمهوری، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران (سازمانهای وابسته و تابعه)، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران (نظامی و انتظامی) نهادها و مؤسسات عمومی غیردولتی و نهادهای انقلاب اسلامی و شرکتهای تحت پوشش وابسته یا تابعه آنها و کلیه سازمان‌ها و شرکتهایی که به نحوی از انحاء از بودجه عمومی دولت استفاده می‌کنند و یا قسمتی از بودجه آنها توسط دولت تأمین می‌گردد، بانکها، مؤسسات بیمه‌ای، جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران، شهرداری‌ها و شرکتهای تحت پوشش آنان و نیز مؤسسات و شرکتهایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر نام است از قبیل سازمان تأمین اجتماعی، شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی گاز ایران، شرکت ملی صنایع پتروشیمی، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، سازمان صنایع ملی ایران، شرکتهای هواپیمایی، سازمان انرژی اتمی، اعضای هیأت علمی و کادر اداری دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالـی کشـور، مجمـع تشخیص مصلحت نظام، شورای نگهبان و دانشگاه آزاد اسلامی. سایر دستگاهها و سازمان‌ها و شرکتها و مراکز تولیدی و توزیعی و خدماتـی که تحت پوشش قانون کار یا مقـررات تأمین اجتماعی و قـوانین خاص هستند» واگذار شود.

بیمه تکمیلی یکی از مواردی است که در قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران آمده است و لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی آن را در 2/10/91 برای اجرای آزمایشی 4 سال به مجمع تشخیص مصلحت فرستاد و طبق آن قرار شد جانبازانی که تحت بیمه کلیه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها… دولتی هستند هزینه های درمانی ایثارگران شاغل در زیر مجموعه خود را پرداخت کنند.

در این صورت بنیاد شهید دیگر مسئولیتی در برابر انجام امورات مربوط به اینگونه جانبازان نداشت و فقط جانبازانی که تحت پوشش خود بنیاد هستند می‌توانند از بیمه‌های تکمیلی بنیاد شهید استفاده کنند. از آخر مرداد 94 که بنیاد دیگر مسئولیتی در بیمه تکمیلی جانبازان ذکر شده را نداشته و جانبازان با مراجعه به محل خدمت خود برای این موضوع با سردرگمی مواجه شده اند.

این عزیزان بر سر دو راهی و بلاتکلیفی قرار دارند و وقتی به بنیاد مراجعه می‌کنند با این جمله مواجه می‌شوند که دیگر به ما مربوط نمی‌شود و زمانی هم که به محل خدمت خود می روند نیز با بهانه‌های مختلف به آنها گفته می‌شود که هنوز چنین چیزی به ما ابلاغ نشده، بودجه نداریم، فعلا امکانش نیست و …

در حالی که طبق همین قانون جامع تامین صد درصد هزینه بهداشتی درمانی به صورت بیمه سلامت، بیمه همگانی، بیمه مکمل و بیمه خاص، خانواده شاهد، جانبازان ، آزادگان و خانواده‌های تحت تکفل آنان برعهده دولت بوده و اعتبارات آن هر ساله در قوانین بودجه سنواتی منظور می‌شود.

این بلاتکلیفی جانبازان کار را به جایی رساند که تعدادی از نمایندگان مجلس نیز هفته گذشته در صحن علنی مجلس بابت اجرایی نشدن این قانون تذکرات شفاهی دادند از جمله:

عباس فلاحی باباجان نماینده مردم اهر در تذکری به رئیس جمهور خواستار تسریع در برقراری مجدد بیمه تکمیلی جانبازان شد.

همچنین مجتبی رحماندوست نماینده مردم تهران در مجلس در این رابطه تذکری شفاهی داد و گفت: جناب رئیس جمهور و آقای نوبخت بیمه تکمیلی اکثر جانبازان و ایثارگران به در بسته خورده است و در برخی موارد قطع شده در حالی که طبق ماده 49 قانون الحاق بنیاد شهید، امور ایثارگران دولت باید بیمه تکمیلی جانبازان و ایثارگران را تامین کند.

جناب آقای نوبخت صدور بخشنامه کافی نیست و باید اعتبارات لازم برای بیمه تکمیلی جانبازان و ایثارگران را به بنیاد شهید پرداخت کنید. درمان برای جانبازان و تامین اکسیژن در تمام ساعات شبانه‌روز ضروری است. اگر دولت به این موضوع رسیدگی فوری نکند شاهد عکس‌العمل‌هایی در برخی استان‌ها خواهد بود.

دو نماینده دیگر مجلس نیز در تذکری به رئیس جمهور خواستار ممانعت از حذف جانبازان از لیست سرویس‌دهی درمانی بنیاد شهید و امور ایثارگران شدند. این در حالی است که رحماندوست در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: در پی آن هستیم که مجددا بیمه تکمیلی جانبازان را به صورت موقت به حالت قبل برگردانیم. این به آن معنی است که بنیاد شهید بیمه تکمیلی همه جانبازان اعم از دولتی و غیردولتی را برعهده بگیرد.

نکته‌ای که باعث نوشتن این گزارش شد گوشزدی بود به مسئولان ذیربط که بدانند درد و درمان برای یک جانباز ساعت و زمان ندارد و نمی‌توانند به مشکلاتشان بگویند صبر کن تا تکلیف این قانون که سالها است مسئولین در حال بررسی آن هستند وضعیت مشخصی پیدا کند. ای کاش به جایی برسیم که تصمیماتمان نوشدارویی بعد از مرگ سهراب نباشد.

فارس

 

دیدگاهتان را بنویسید