23 اردیبهشت سال های 58، 61، 63، 64، 65، 67

تقویم دفاع مقدس

war2

23/02/58

سخنان تحریك‌آمیز آیت الله شبیر خاقانی علیه كانون فرهنگی ـ نظامی جوانان مسلمان خرمشهر در مسجد امام صادق ( ع ) و متعاقب آن حمله عناصر خلق عرب به ساختمان كانون و به آتش كشیدن آن و بازداشت اعضای كانون از جمله محمد جهان‌آرا ؛ گزارش مطبوعات از این حادثه و تشكیل شورای امنیت شهر و مذاكره بین طرفین و آزادی بازداشت‌شدگان .

انتشار اطلاعیه افشاگرایانه به امضای دانش‌آموزان مسلمان خرمشهر در تشریح چگونگی و عوامل دخیل در وقایع امروز خرمشهر و معرفی ماهیت گروه‌های مختلف در خرمشهر .

گزارش روزنامه اطلاعات از ا عتصاب كاركنان شركت ایران ترمینال در گمرك خرمشهر .

سفر عزالدین حسینی به همراه هیئتی از روحانیون كردستان به تهران و قم برای ملاقات با امام خمینی و مقامات دولتی ؛ تشریح اهداف این ملاقات در مصاحبه با روزنامه كیهان .

اعلام موجودیت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ارومیه .

وظایف و نحوه عملكرد دادگاه‌های انقلاب اسلامی از نظر آیت الله شریعتمداری ، آیت الله خلخالی ( رئیس دادگاه‌های انقلاب ) و امام خمینی در مطبوعات . آیت الله شریعتمداری : مجتهد نمي‌تواند به غیر مجتهد اجازة قضاوت بدهد . آیت الله خلخالی : محمدرضا پهلوی ، فرح پهلوی ، اشرف پهلوی ، نخست وزیر ، اویسی ، پالیزبان … محكوم به اعدام شده‌اند . ما دست‌های امپریالیست‌ها و صهیونیست‌ها را قطع كرده‌ایم . امام خمینی : « به غیر از كسی كه آدم كشته و كسی كه فرمان كشتار عمومی داده و یا مرتكب شكنجه منجر به مرگ شده ، هیچ دادگاهی حق ندارد در غیر موارد مذكور حكم اعدام صادر كند . »

هشدار نشریه آبزرور چاپ لندن : هرگونه مداخله آمریكا در خاورمیانه نتایجی خطرناكتر از واقعه سوئیز كه به تضعیف غرب در خاورمیانه شد ، به بار خواهد آورد .

تفسیر خبرگزاری فرانسه درباره بحران تازه نفت در غرب ، كاهش تولید جمهوری اسلامی ، آینده اقتصاد ایران و احیای اقتصاد و كاهش بیكاری به عنوان نخستین وظیفه دولت موقت .

اظهارات صدام حسین نایب رئیس شورای فرماندهی انقلاب عراق دربارة عدم توانایی آمریكا و دیگر كشورها در اشغال منابع نفت و داشتن روابط مداخله‌گرانه با كشورهای تولید كننده نفت ؛ تأكید صدام بر دشواری مبارزه با اسرائیل و نقش وحدت عراق و سوریه در تمدن عربی .

وزیران خارجه عراق و سوریه : هدف از ادغام دو كشور تشكیل دولتی واحد با یك رئیس جمهوری است و بزودی صورت خواهد گرفت .

 

22/02/61

نیویورك تایمز: اگر عراقیها عقب نشینی كنند از نظر آینده مذاكرات صلح و اعتبار صدام بنفع عراق است.

 

22/02/63

دیدار همزمان وزرای خارجه عراق و كویت از ژاپن

فانینشال تایمز: صدام اعتراف كرد پادشاهی سعودی اطلاعات آواكس‌ها را در اختیار عراق مي‌گذارد.

 

22/0264

كوششهای جدید شوروی و كویت برای پایان دادن به جنگ (در این كوششها تمام كشورهای خلیج فارس نیز مشاركت دارند.

ارائه پیشنهاد جدیدی از سوی هند – الجزایر و فرانسه برای پایان دادن به جنگ.

درخواست بازار مشترك اروپا برای پایان دادن به جنگ از طریق برقراری آتش بس فوری و حل مسالمت‌آمیز جنگ.

درخواست كمك كویت از امریكا در صورت حمله ایران به این كشور

22/02/65

اعطای وام 250 میلیون لیره‌ای انگلیس به عراق

 

23/02/67

مرحله دوم انتخابات سومین دوره مجلس شورای اسلامی