10 اردیبهشت سال های 58، 60، 61، 64، 65، 66

تقویم دفاع مقدس
10/02/58

میناچی: كابینه بازرگان مایل بهادامه همكاری و روابط با امریكا می‌باشد.

گزارشی از اولین مصاحبه مطبوعاتی اعضای شورای شهر سنندج درباره اهداف و برنامه های در دست اجرا و مشكلات موجود بر سر راه آن .

” جمعیت كردهای مقیم مركز ” و ” جمعیت دفاع از آزادی و انقلاب در سنندج ” اعلام كرد كه مراسم سالگرد كشته شدن اسماعیل شریف زاده و چهار تن از یارانش در روز 12/2/58 برگزار می شود .

اعلام انصراف آیت الله شبیر خاقانی از تصمیم خود مبنی بر ترك كشور در پیامی به آیت الله شریعتمداری .

خواسته های خلق عرب در نامه ” هیأت نمایندگان خلق عرب مسلمان ایران اعزامی به تهران ” به نخست وزیر دولت موقت چنین اعلام شد : لزوم اعتراف به ملیت خلق عرب ایران در قانون اساسی ؛ تشكیل دادگاههای عربی ؛ تشكیل مجلس محلی ؛ رسمیت زبان عربی و … تحركهای گروههای مذهبی – انقلابی در خوزستان برای مقابله با نغمه های تجزیه طلبی در منطقه ؛ از جمله : اجتماع گروهی از عشایر عرب سوسنگرد ، بستان ، هویزه و اهواز در مدرسه علمیه آیت الله شیخ كرمی در اهواز برای محكوم كردن تجزیه طلبی و پشتیبانی از نظام جمهوری اسلامی و عدم تأیید اعضای هیأت سی نفری اعزامی به تهران

پشنهاد سازمان فرهنگیان جبهه ملی ایران مبنی بر نامگذاری روز دوازدهم اردیبهشت به عنوان ” روز معلم ” به مناسبت سالگرد مرگ دكتر خانعلی .

موضوع كاهش نیروهای نظامی ایران از نظر امیر انتظام و رادیو لندن . خلع سلاح عمومی ؛ برنامه های ژاندارمری كل كشور ؛ ابلاغیه دادستان كل به ژاندارمری و شهربانی . امام خمینی درخواست سازمان عفو بین المللی را مبنی بر متوقف كردن كار دادگاههای انقلاب در محاكمه عمال رژیم پهلوی با ذكر «به جای نوشتن نامه به ما بهتر است كمی فكر كنید . » رد كردند .

دستور امام خمینی به دكتریزدی مبنی بر قطع روابط دیپلماتیك ایران با مصر ، همچنین بیانیه وزارت خارجه . مقابلة ایران با اقدام عراق در حفر چاههای نفت در مرز دو كشور .

10/02/60

جرج بال (وزیر خارجه پیشین آمریكا): باید ایران از نظر سیاسی و دیپلماتیك در انزوا قرار گیرد.

بختیار: از یك هفته پیش در جریان نقشه حمله آمریكا به ایران بوده است.

نمایندگان امریكا از وی خواسته‌اند كه آیا او می‌تواند بزودی در یك منطقه آزاد شده در ایران فعالیت كند. بختیار در پاسخ گفته بود كه اوضاع پس از شرایط حاكم بر دانشگاهها بسیار مناسب است.

10/02/61

آغاز عملیات بیت المقدس با رمز یا علی بن ابیطالب

10/02/64

بیانیه مشترك ده كشور اروپایی مبنی بر محكومیت استفاده از سلاحهای شیمیایی در جنگ این كشورها عرابرتند از: آلمان غربی، فرانسه، انگلیس، ایتالیا، هلند، بلژیك، لوكزامبورگ، دانمارك، ایرلند، یونان

10/02/65

ادامه عملیات والفجر8

تك عراق به فكه

10/02/66

آغاز پروازهای شناسایی و تجسسی آمریكا برفراز شهرهای جنوب

ارائه طرح پیشنهادی از طرف ایران در مذاكره با دبیركل – آمریكا در حفاظت از كشتیهای بی‌طرف (پس از اعلام سیاست جدید امریكا پیش‌بینی می‌شد ایران دست از حملات خود به كشتی‌ها در خلیج فارس بردارد.)