پرداخت معوقات خانواده شهدا تا شهریور 95

1393514657سومین کنگره ملی بزرگداشت روز شهید صبح امروز (شنبه 22 اسفند) با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی و تعدادی از وزرا و معاونین رئیس جمهور در سالن وزارت کشور برگزار شد.

 

 

به گزارش سرویس خبر ایثارگران شهدای کازرون، حجت‌الاسلام والمسلمین شهیدی، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در این کنگره به ارائه گزارشی از عملکرد یک ساله بنیاد شهید و امور ایثارگران پرداخت و با بیان اینکه این بنیاد در دو حوزه ترویجی و تبلیغی و خدماتی انجام فعالیت می‌کند، خاطرنشان کرد: نخستین کاری که در دولت تدبیر و امید در حوزه ترویجی و تبلیغی در بنیاد شهید و امور ایثارگران انجام گرفت، اجرای قانون خدمات ایثارگران با فرمان رئیس جمهور بود. این قانون سال‌ها قبل مصوب شده بود، اما تا پیش از این ابلاغ نشده بود و امروز حدود 81.5 درصد از این قانون به اجرا درآمده و 15 درصد دیگر نیز در مرحله تدوین آیین نامه اجرایی قرار دارد.

وی برگزاری سالیانه بیش از دو هزار یادواره شهدا در شهرستان‌های کشور و تشکیل دبیرخانه ترویج ایثار و شهادت را از جمله اقدامات انجام شده توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران در حوزه ترویجی و تبلیغی یاد کرد.

معاون رئیس جمهور با اشاره به برگزاری روز بزرگداشت شهید از نخستین سال حضور دولت یازدهم تاکنون خاطرنشان کرد: روز اولی که به دنبال برگزاری مراسم روز شهید در کشور بودیم، بیش از یک و نیم درصد از مردم با این روز آشنا بودند، اما سال گذشته طی نظرسنجی که انجام دادیم 35 درصد از مردم نسبت به روز شهید شناخت پیدا کرده‌اند.

شهیدی ساماندهی 12 هزار و 665 گلزار شهدا در سراسر کشور را از جمله دیگر فعالیت‌های بنیاد شهید طی سال‌های گذشته یاد کرد و گفت:‌ از مجموع 19 هزار و 720 گلزار شهدای سراسر کشور، 64 درصد از آن‌ها ساماندهی شده‌اند و ساماندهی 2.5 درصد از آن‌ها نیز در دست انجام است. براساس برنامه‌ریزی های انجام شده در برنامه ششم توسعه، تا پایان سال 98 تمامی گلزارهای شهدا در کشور ساماندهی می‌شوند.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران هم‌چنین به اجرای طرح سپاس (دیدار از خانواده‌های شهدا و ایثارگران) اشاره کرد و گفت: در راستای اجرای طرح سپاس تا کنون از حدود 900 هزار خانواده ایثارگران تقدیر شده است.

وی هم‌چنین با اشاره به دیدارهای رئیس جمهور با خانواده‌های شهدا اظهار کرد: تاکنون رئیس جمهوری بیش از 80 دیدار در تهران با خانواده‌های دارای سه شهید به بالا داشته است.

معاون رئیس جمهور با اشاره به فعالیت‌های انجام شده از سوی بنیاد شهید در حوزه انجام خدمات به پرداخت معوقات و مطالبات باقیمانده از سال 76 تا 90 خانواده‌های شهدا و ایثارگران اشاره و اظهار کرد: تمام مطالبات خانواده‌های شهدا تا سال 90 را در سال گذشته پرداخت کرده‌ایم و در حال حاضر پرداخت 519 میلیارد تومان معوقه سال 91، 192 میلیارد تومان معوقه سال 92 و یک میلیارد تومان معوقه سال 93 در دستور کار داریم و امیدواریم تا پایان شهریور سال 95 بتوانیم تمام معوقات سال 91 خانواده شهدا را پرداخت کنیم.

شهیدی هم‌چنین به میزان اشتغالزایی انجام شده در بنیاد شهید اشاره و اظهار کرد: در طول این مدت از طریق استخدام در سازمان‌های رسمی 28 هزار و 372 نفر از اعضای خانواده‌های شهدا و ایثارگران مشغول به کار شده‌اند. هم‌چنین برای 20 هزار و 594 نفر نیز در بنیاد شهید کارآفرینی انجام شده است.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در مورد فعالیت‌های انجام شده از سوی این بنیاد در ارتقای سطح سلامت جانبازان و ایثارگران خاطر نشان کرد: تمام تلاش‌مان در ارتقاء سطح سلامت جانبازان و ایثارگران بر این است که تمام معاینات پزشکی و درمان‌های لازم در داخل کشور و توسط پزشکان داخلی انجام شود، با این وجود در مواردی که به پزشکان خارجی نیاز بود از آن‌ها دعوت کرده‌ایم به معاینه و درمان بیماران بپردازند. در همین راستا تاکنون در دولت یازدهم 55 تیم پزشکی از خارج از کشور به داخل آمده‌اند و 1347 نفر به وسیله این پزشکان خارجی معاینه و 266 نفر نیز توسط آن‌ها جراحی شده‌اند.

وی تاکید کرد‌: در این مدت تنها 63 نفر برای معاینه و انجام مراحل درمانی خود به خارج از کشور اعزام شده‌اند.

به گزارش ایسنا، معاون رئیس جمهور در امور شهدا و ایثارگران هم‌چنین به نحوه حمایت بنیاد شهید از خانواده‌های جان‌باختگان منا اشاره کرد و گفت:‌ جانباختگان منا که به عنوان شهدای منا تلقی می‌شوند، فقط تحت پوشش خدمات فرهنگی بنیاد شهید هستند.

شهیدی هم‌چنین درباره نحوه حمایت بنیاد شهید از خانواده‌های شهدای مدافع حرم نیز اظهار کرد: خانواده شهدای مدافع حرم در هر زمان که به بنیاد شهید اعلام شود، تحت پوشش کامل بنیاد شهید قرار می‌گیرند.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در پایان با تاکید بر اینکه جامعه ایثارگری، خانواده‌ای بزرگ و عزیز هستند که خدماتی که به عنوان به اسلام، انقلاب، کشور و امام (ره) انجام داده‌اند جبران پذیر نیست، گفت: امیدواریم بتوانیم خادمین خوبی در خدمت‌رسانی به خانواده‌های شهدا باشیم.

به گزارش ایسنا، در این مراسم گل‌بانو صوری، مادر شهید عزت الله کرمعلی تابلو فرش دستباف منقش به وصیتنامه شهید کرمعلی را که خود بافته بود به رئیس جمهور اهدا کرد.

هم‌چنین در این مراسم از پنج کتاب از جمله رساله مصور جانبازان و وصیت نامه کامل شهدای ایلام و سیستان و بلوچستان و هم‌چنین دستگاه اسکناس شمار و اسکناش شناس که توسط یکی از ایثارگران ساخته شده بود و نیز یک مجموعه نرم‌افزاری با حضور حسن روحانی رونمایی شد.

ایسنا

 

13935089 photoshohadayekazeroon 2

 

دیدگاهتان را بنویسید