احراز درصدجانبازی توسط نیروهای مسلح

1392 106ستاد کل نیروهای مسلح نیزمی تواندمصادیق ایثارگری ودرصد جانبازی را احراز کند.

 

 

 

شهدای کازرون، معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران، گفت: پس از چند دوره اختلاف بین بنیاد شهید و نیروهای مسلح، سرانجام توافق شد که ستاد کل نیروهای مسلح نیز می تواند مصادیق ایثارگری و تعیین درصد جانبازی را احراز کند.

حجت الاسلام سید مهدی فقیهی واعظی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، توضیح داد: از گذشته اختلافاتی در جهت تعیین مرجع اصلی برای احراز مصادیق ایثارگری، تعیین درصد و تشخیص از کار افتادگی مشمولان در کشور وجود داشت که با همکاری کمیسیون اجتماعی و بنیاد شهید و امور ایثارگران این مشکل مرتفع شد.

معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید وامور ایثارگران، تصریح کرد: با تصویب کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی قرار شد ستاد کل نیرو های مسلح نیز بتواند مصادیق ایثارگری، تعیین درصد و تشخیص از کار افتادگی مشمولان را احراز کند

وی افزود: در همین راستا آیین‌نامه‌های لازم ستاد کل نیروهای مسلح با تدابیر مقام معظم رهبری و همکاری بنیاد شهید و امور ایثارگران تهیه شده و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.

فقیهی یادآور شد: علاوه‌بر موارد ذکر شده، بنیاد شهید و امور ایثارگران و کمیسیون اجتماعی مجلس به این نتیجه رسیدند که برای رفع مشکلات موجود تمامی تعیین درصدها، احراز مصادیق ایثارگری و تشخیص از کار افتادگی‌های کمیسیون‌های تخصصی نیروهای مسلح برای بنیاد شهید، دولت و دستگاه‌های اجرایی لازم‌الاجرا باشد.

وی ادامه داد: این توافق به این معناست که اگر درصد جانبازی کسی در بنیاد شهید تأیید شد مشکلی وجود نخواهد داشت و اگر احراز مصداق ایثارگری یا تعیین درصد جانبازی کسی در کمیسیون‌های سایر نیروهای مسلح مانند سپاه، ارتش و نیروهای انتظامی انجام شد، بنیاد شهید و سایر دستگاه‌های اجرایی ملزم هستند همان میزان درصد را برای شخص اعمال کنند و مصادق ایثارگری وی را تأیید کنند.

معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران، یادآور شد: موضوع ذکر شده درگذشته مورد اختلاف بنیاد شهید و امور ایثارگران و نیروهای مسلح بود که به یاری خداوند این موضوع رفع شد تا مشکلی برای ایثارگران و جانبازان کشور وجود نداشته باشد.

بنیاد شهید تحقیق و تفحص را برای رسیدن به اهدافی نو فرصت تلقی می‌کند
فقیهی درباره فرآیند تحقیق و تفحص از بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: همانطور که رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران اعلام کرد، بنیاد شهید مشتاق تحقیق و تفحص است و برکات تحقیق و تفحص را برای رسیدن به اهدافی نو فرصت تلقی می‌کند و به یاری خدا کارگروه‌های تحقیق و تفحص در نقاط مختلف بنیاد مستقر شده‌اند.

وی افزود: با همکاری مسئولان ذی‌ربط بنیاد شهید و امور ایثارگران تحقیقات اولیه به اتمام رسیده و به نتایج مثبت و ملموسی رسیده‌اند و قرار است پس از جمع‌بندی اعضای هیأت رئیسه کمیته تحقیق و تفحص، نتیجه را به ریاست مجلس منعکس کنند.

معاون پارلمانی بنیاد شهید و امور ایثارگران، تصریح کرد: به گفته امیر خجسته رئیس هیأت تحقیق و تفحص از بنیاد شهید تا پایان فصل پاییز نتایج این بررسی‌ها به سمع نمایندگان مجلس خواهد رسید و تعاملات مجلس و بنیاد شهیدو امور ایثارگران ادامه خواهد داشت، اگر چنانچه قصور و کوتاهی‌هایی در گذشته اتفاق افتاده بود با این تحقیق و تفحص اصلاح و برطرف خواهد شد./

دیدگاهتان را بنویسید