5 مهر سال 1360

1360/07/05

عمليات ثامن الائمه(ع)/ اين فرمان فرمانده كل قواست محاصره آبادان بايد شكسته شود . پس از بـركنـاري بني صدر از رياست جمهوري و فرماندهي كل قوا كه عامل وقفه و ركود در جبهه‌ها و بازيچة دست سازمان منافقين بود و فرار مخفيانه او با لباس و آرايش زنانه به همراه رجوي رييس سازمان منافقين ، اين عمليات به طور مشترك توسط ارتش، سپاه، بسيج ، نيروهاي ژاندارمري و پشتيباني جهادسازندگي انجام گرديد .

 محاصره آبادان

پس از تجاوز ارتش عراق در 31 شهریور 1359 و اشغال سریع بخش هایی از خاک ایران، خرمشهر مهم ترین شهر بندری ایران، پس از حدود 40 روز مقاومت دلیرانه، با خیانت آشکار لیبرال ها و منافقین، به دست دشمن افتاد. پس از سقوط خرمشهر، رژیم عراق در صدد برآمد تا جزیره آبادان را هم اشغال کند و تلاش کرد تا از طریق شرق کارون و شمال بهمنشیر وارد آبادان شود، با چنین وضعیتی آبادان در یک محاصره 330 درجه ای قرار می گرفت و با خطر سقوط روبه رو می شد .

موقعيت منطقه

منطقه عمليات ثامن الائمه(ع) در شرق رودخانه كارون و در حد فاصل شمال شهرآبادان و جنوب منطقه دارخوين قرار داشت و شامل سرپلي به وسعت حدود 130 كيلومتر مربع مي شد كه در اشغال نيروهاي عراقي بود. عوارض حساس منطقه ، رودخانه كارون و دو جاده اهواز- آبادان و ماهشهر- آبادان بودند و عوارض مصنوعي منطقه نيز بيشتر شامل مواضع و استحكامات دشمن نظير خاكريزهاي متعدد ، مواضع تانك ، سنگرهاي و انفرادي مي شدند . با توجه به اهميت دو پل قصبه و حفار براي دشمن كه به منزله معبر و محل اتصال عقبه هاي او در شرق كارون به شمار مي رفت، مواضع و استحكامات فراوان و نيروي رزمي بسياري در اين دو محور مستقر بودند .

وضعيت دشمن

دشمن براي استقرار در منطقه سرپل، واقع در شرق رودخانه كارون دچار تناقض بود؛ از يك سو به دليل اهميت منطقه و ضرورت حفظ آن مي بايست از نيروي بسياري استفاده مي كرد و از سوي ديگر،با توجه به محدوديت عقبه خود، تجمع اين ميزان نيرو برايش ناممكن بود. درعين حال، شناخت عراقي ها از توان نيروهاي خودي در عقب راندن دشمن- به ويژه پس از ناكامي ارتش در عمليات هاي 3 آبان 1359 و 20 دي 1359 آنها را مطمئن كرده بود كه مورد تعرض جدي قرار نخواهند گرفت.

استعداد دشمن در اين منطقه برابر يك لشكر تقويت شده بود، ضمن اينكه فرمانده سپاه سوم عراق مي توانست از احتياط لشكرهاي 5 مكانيزه و 9 زرهي كه در جنوب غربي اهواز و سوسنگرد مستقر بودند، براي تقويت لشكر3 زرهي استفاده كند

شرح عملیات

عملیات در ساعت 1 بامداد 60/7/5 از سه جناح آبادان ماهشهر و دارخوین توسط سپاه پاسداران و ارتش آغاز شد در ساعت اولیه حمله نیروهای خودی موفق شدند شرق جاده آبادان ماهشهر را پاکسازی کنند و خاکریزهای اول و دوم در ایستگاه هفت و دوازده و دو خاکریز دشمن را در فیاضیه به تصرف در آورند . در ادامه عملیات ، پیشروی به سمت پل حفار ادامه یافت و از سمت دارخوین نیز  قسمت شمالی نهر شادگان و شرق رود کارون به طور کامل پاکسازی شد و روستای مارد و پل قصبه را به تصرف در آوردند و در حدفاصل پل قصبه و حفار پدافند کردند . نیروهایی که از سمت فیاضیه وارد عمل شده بودند با مقاومت دشمن مواجه شدند ولی نیروهای محور دارخوین به سمت پل حفار پیشروی کرده و ساعت 14 با نیروهای فیاضیه الحاق انجام گرفت و یک خط پدافندی در شرق رودکارون ایجاد شد .

نتایج عملیات

- آبادان پس از 349 روز از محاصره خارج گرديد .

-  منطقه شرق كارون به وسعت حدود 130 كيلومتر مربع به طور كامل از اشغال ارتش عراق آزاد شد.

- جاده مهم" اهواز – آبادان" و "ماهشهر – آبادان" از تصرف دشمن خارج شد.

- تلاش هاي رژيم عراق براي بهره برداري سياسي و نظامي از ادامه محاصره آبادان خنثي شد.

- بسياري از نيروها و تجهيزات ارتش عراق مستقر در شرق كارون منهدم شد.

- نيروهاي خودي از خطوط پدافندي گسترده در منطقه شرق كارون آزاد شدند و با اتكا به رودكارون با حداقل نيرو و امكانات خط پدافندي تشكيل دادند .

- در اين عمليات از ارتش عـراق 1500 تن كشته و 1800 تن اسير شدنـد و همچنين  90 دستگاه تانك و نفربـر ، 100 خـودرو ، 3 هواپيما و يك هلي كوپتر و تجهيزات بسياري منهدم شد و 74 دستگاه تانك و نفربر،40 خودرو و تسليحات و تجهيزات بسياري به غنيمت رزمندگان اسلام درآمد .

اشتراک گذاری

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد

جستجو

تبلیغات

اوقات شرعی


JoomShaper