31 شهریور سال 59

31/6/1359

آغاز جنگ تحميلي از سوي عراق

در اين تاريخ صدام حسين رئيس جمهور عراق، قرارداد 1975 الجزاير را كه در آن، خط القعر(تالوگ) عميق‏ترين نقطه رودخانه اروند رود بعنوان (مرز آبي دو كشور) تعيين شده بود را باطل اعلام كرد و پنجاه هزار نيروي نظامي را در مرز جمهوري اسلامي ايران مستقر ساخت و در 1359/6/31 با استفاده از 12 لشگر زرهي، مكانيزه و پياده، در منطقه‏اي به طول 550 كيلومتر، تهاجم گسترده خود را عليه ايران اسلامي آغاز كرد.

در همین زمان فرودگاه ها و تأسیسات نظامي و اقتصادي مستقر در تهران، اصفهان، كرمانشاه، تبريز، همدان، بوشهر، شيراز، آبادان، اهواز و جزيره خارك را مورد هدف قرار گرفت . عراق دراين هجوم سراسري مناطق وسيعي از خاك ايران را به اشغال خود در آورد .

صدام حسين در مصاحبه‏اي در 1359/8/21 ابراز داشت عراق از وضع خود راضي است و محاسبات اين كشور تا به حال درست بوده است و نيروهاي عراقي در جبه ه‏اي به طول 550 كيلومتر، بين 20 تا 110 كيلومتر در داخل خاك ايران پيش رفته‏ اند.

طارق عزيز هم ضمن اشاره به پيشرفت نيروهاي عراق و اشغال خاك ايران، اعلام كرد پيشرفت نيروهاي عراق در داخل سرزمين ايران شروع شده، به طوري كه اين نيروها پس از پنج روز نبرد، دو شهر قصرشيرين و مهران را اشغال كردند.

پس از مدتی نيروهاي عراقی وارد خرمشهر شدند و به نزديكي شهرهاي اهواز، دزفول و آبادان رسيدند و در مجموع كنترل منطقه‏اي بيش از 000/30 كيلومتر مربع از اراضي ايران را به دست گرفتند .

 

اشتراک گذاری

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد

جستجو

تبلیغات

اوقات شرعی


JoomShaper