11 شهریور سالی های 60، 65

11/06/1360

عمليات در محور شحيطيه - الله اكبر - سوسنگرد

نيروهاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي يك حمله كلاسيك و محدود را جهت ضربه زدن به نيروهاي دشمن مستقر در غرب بلندي هاي (الله اكبر) انجام دادند .

طي اين عمليات بيش از 1200 تن از نيروهاي دشمن كشته یازخمي و60 نفر اسير و 30 دستگاه تانك و نفربر زرهي آنها منهدم شد و تپه سبز در شمال غربي شحيطيه و 2 روستا در كنار رودخانه كرخه را كه در وسعت 1/5 كيلومتر در اشغال دشمن بود آزاد سازند .

 11/06/1365

عمليات كربلاي 3

عمليات در ساعت 30/1 دقيقه بامداد روز سه شنبه يازدهم شهريور ماه، با رمز حسبنا الله و نعم الوكيل به منظور  تصرف و انهدام دو اسكله الاميه و البكر در خليج فارس توسط نيروي دريايي سپاه آغاز شد و لشكر 14 امام حسين(ع) ازنيروي زميني سپاه براي انجام اين عمليات، به قرارگاه نوح مأمور گرديد.

 

اهداف عملیات :

- تصرف و انهدام دو اسکله الامیه و البکر .

- تکمیل عملیات والفجر 8 با تصرف مهم ترین پایگاه دریایی دشمن و کوتاه کردن دست او از شمال خلیج فارس .

ایجاد فضا و منطقه سالم دریایی برای کشتیرانی .-

حضور مقتدرانه نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس . -

منطقه عملیات :

دو اسکله نفتی الامیه و البکر در آب های خلیج فارس و در جنوب شرقی رأس البیشه واقع شده اند. فاصله این دو سکو تا مواضع خودی (در نهر قاسمیه)، به ترتیب، 25 و35 کیلومتر است.

سواحل جمهوری اسلامی در شمال این اسکله ها و بندر فاو، خورعبدالله و بوبیان نیز درغرب آن قرار دارند. محل تعبیه این سکوها، نقطه تلاقی آب های اروند رود و خورعبدالله با خلیج فارس است . عمق آب در اطراف این اسکله ها در حال مد 34 متر و در حالت جزر بین 30 تا 31 متر است .

این اسکله ها قبل از شروع جنگ، از عمده ترین محل های صدور نفت عراق بودند که کشتی های بزرگ با تناژ بیش از 300 هزار تن، از این سکوها بارگیری می کردند و به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص این دو اسکله یک سوم نفت عراق از این منطقه صادر می شد.

علاوه بر این، با قرار گرفتن این دو اسکله برسر راه ام القصر و بندر بصره، کشتی های بازرگانی عراق، در کنار آن ها لنگر می انداختند و پس از فرا رسیدن موعد تخلیه و یا بارگیری، راهی بنادر مذکورمی شدند.

با شروع جنگ و تلاش عراق برای افزایش صدور نفت، فعالیت این سکوها زیاد و در نتیجه، به صورت یکی از اهداف مورد حمله ایران درآمد.

ارزش سیاسی :  تصرف این دو اسکله، تسلط بر شمال خلیج فارس را به دنبال داشت. و لازم به یادآوری است بعد از عملیات والفجر 8 که جمهوری اسلامی اعلام کرد بر شمال خلیج فارس مسلط شده است – عراق تعدادی خبرنگار و فیلمبردار به روی اسکله ها آورده بود، تا بدین وسیله نشان دهد که هنوز این منطقه، دارای فعالیت است. هم چنین این عملیات مقارن با تشکیل کنفرانس سران غیر متعهدها در حراره بود و لذا قبل از این که آن را عملیات نظامی صرف محسوب کنیم، می بایستی به عنوان یک عملیات سیاسی نظامی قلمداد کرد

استعداد دشمن :

ترکیب قوای دشمن روی هر یک از سکوها، شامل یک گروهان تقویت شده از تیپ 440 دریایی بود. گردان 4 حفاظت ازسکوی الامیه و گردان 1 حفاظت از سکوی البکر را بر عهده داشت . 

قوای خودی :

-  فرماندهی عملیات قرارگاه نوح (ع) .

-  لشکر 14 امام حسین (ع) با 2 گردان احتیاط .

-  دو ناو تیپ 14 کوثر و 13 امیرالمومنین (ع) به عنوان پشتیبان عملیات .

طرح عملیات :

براساس طرح مانور عملیات، دو ناو تیپ کوثر و امیرالمومنین (ع) باید دهانه خور عبدالله را برای جلوگیری از پشتیبانی نیروهای دشمن مستقر روی اسکله ها مسدود می کردند. نیروهای غواص لشکر امام حسین (ع) نیز توسط قایق به نقطه رهایی انتقال می یافتند و سپس با تاریک شدن آسمان، از سه محور به سوی اسکله الامیه روانه شده و آن را تصرف می کردند. آن گاه، نیروهای سوار بر شناور وارد عملیات شده و روی اسکله مستقر می شدند. در صورت امکان، اسکله البکر نیز باید مورد هجوم قرار می گرفت .

شرح عملیات :

حدود ساعت  21 تاریخ 10/6/1365 نیروهای غواص به سمت هدف حرکت کردند؛ لیکن به دلیل مشکلاتی همچون مغایرت جهت وزش باد با جهت حرکت غواص ها، قطع تماس آنان با فرماندهی و نیروهای پشتیبانی و ... موجب تاخیر در رسیدن به هدف تعیین شده گردید.

ساعت 4 بامداد نیروهای غواص محور راست موفق شدند به سمت چپ اسکله الامیه رسیده و خود را به بالای اسکله و روی پَد هلی کوپتر برسانند و با محرز شدن درگیری روی اسکله، رمز عملیات (حسبناالله و نعم الوکیل) توسط فرماندهی قرارگاه قرائت شد. نیروها به سرعت عملیات پاکسازی پَد و آماده کردن محل برای ورود دیگر نیروها را انجام دهند .

در ساعت 05:30 یکی از گروهان های سوار شناور به اسکله رسید و متقابلاً دشمن نیزبه سوی قایق های این گروهان شلیک کرد و همین امر موجب شد فشار وارد بر غواص های مستقر در اسکله کاهش یابد.

با روشن شدن آسمان، نیروهای غواص محورهای دیگر موقعیت خود را یافته و به طرف اسکله حرکت کردند. به این ترتیب، حدود ساعت 8 صبح اسکله الامیه به طور کامل به تصرف درآمد. سپس، اسکله البکر مطابق طرح به آتش کشیده شد.

نخستین فشار دشمن به الامیه در ساعت 10 با پرتاب یک موشک آغاز شد و به دنبال آن نیروی هوایی عراق به بمباران منطقه پرداخت. پرتاب موشک های دوربرد تا به هنگام شب نیز ادامه یافت؛ به گونه ای که تا صبح روز دوم عملیات، چهار فروند دیگر به سوی اسکله شلیک شد. هم چنین، دشمن توانست حوالی نیمه شب 8 فروند شناور خود را به طرف اسکله بیاورد.

با فرارسیدن روشنایی روز دوم عملیات، هواپیمای دشمن در منطقه حضور یافته و اسکله را بمباران کردند. سپس، ناوچه های عراقی آرایش گرفته وبا حمایت هلی کوپترها به سمت اسکله پیشروی کردند. فشار روی نیروهای خودی هر لحظه بیشتر می شد بدیهی بود که بدون عملیات پشتیبانی و تکمیلی می بایست نیروها منطقه را ترک کنند. به همین دلیل نیروها عقب نشینی کردند و نزدیک ظهر اسکله الامیه در حالی که تاسیسات و تجهیزات آن کاملا منهدم شده بود، مجددا به تصرف دشمن درآمد.

تلفات و ضایعات وارده به دشمن در این عملیات به شرح ذیل می باشد :

-  کشته شدن 63 نفر.

-  به اسارت درآمدن بیش از 100 نفر.

-  ساقط شدن دو هواپیمای جنگنده.

-  انهدام یک ناوچه.

-  انهدام 15 قبضه ضد هوایی و 2 دستگاه رادار.

-  به غنیمت درآمدن 4 دستگاه رادار .

 

اشتراک گذاری

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد

جستجو

تبلیغات

اوقات شرعی


JoomShaper