شیخیان صدرالله

شهید انقلاب: صدراله شیخیان
فرزند:محمد

متولد: 1336

محل تولد: کازرون

تاریخ شهادت: 1357/10/09

محل شهادت: کازرون - چهاراه انقلاب

محل دفن: کازرون گلستان شهدا (امامزاده سید محمد نوربخش)

 

زندگینامه شهید:


تولد فرزندی که ازتبارآزادگان شد وراه حسین سرورآزادگان جهان را پیشه خودساخت درسال 1336 دریک خانواده مذهبی وخوشنام درمحله فخاران (کوزه گران) کازرون بوقوع پیوست.

صدراله که درهمان اوان کودکی با نماز وقرآن الفت گرفته بود با چهره ایی متبسم واخلاق نیکو زبان زد همگان شد. بعداز اتمام دوره تحصیلی راهنمایی به شغل پدر که نجاری بود رو آورد ودراین حرفه استادکار ماهری شد. در کنارکار بورزش نیز عشق میورزید ودرکنار سایر همبازیانش با تیم نوربخش درمیادین ورزشی نیز خوش میدرخشید.

مدتی برای کسب وکار راهی بوشهرشد ولی با اوج گیری تظاهرات به کازرون برگشت تا در کنار دیگر همشهریانش با حکومت ظلم وستم به مبارزه بپردازد درهمین اثنای به خدمت سربازی فراخواهندشد ولی دلش با خدمت سربازی نبود وبه خانواده خود اعلام کرد " من برای ظالمان خدمت نمیکنم"

درست یک روز بعد ترک خدمت کرد وباز به صف انقلابیون پیوست . حضورفعال در تظاهرات وتوزیع اعلامیه همچنین درگیری با ماموران وسربازان از جمله فعالیتهای ایشان قبل از شهادت بود بطوریکه ماموران از دست او به ستوده آمده بودند.

در  نهم دیماه خونین سال 1357 درکوچه های منتهی به خیابان فلسطین فعلی درگیری ماموران با مردم موجب شهادت عبدالحسین خدیو شد ووقتی مردم شهید خدیو را که هنوز نیمه جانی دربدن داشت را از مهلکه بیرون آوردند واورا به بیمارستان رساندند ولی گلوله های خصم کارساز شده بود وعبدالحسین به شهادت رسیده بود.

دوستان آن شهید بزرگوار در میدان گنج آباد تجمع کردند تا پیکر مطهر شهید خدیورا تشیع کنند اما زمانی که به خیابان ابواسحق رسیدن با ممانعت صدراله مواجه شدند واو فریاد برآورد که باید پیکر پاک این شهید را در همه شهر بچرخانیم تا همه بدانندکه دشمنان این مردم با جوانان این شهر چکار میکنند وچگونه آنان را با گلوله های آتشین پرپرمیکنند. جمعیت همه با صدراله هم صدا شدند وبطرف چهاراه آهنگران حرکت کردند که ددمنشان چهارراه را به گلوله بستند وشهید صدراله شیخیان مورداصابت 8 گلوله مستقیم قرارگرفت وبه شهادت رسید .نهم دیماه 57 روز خونین تاریخ مبارزات مردم کازرون بود که سه لاله آسمانی تقدیم راه آزادی کرد بعداز شهات عبدالحسین خدیو ،صدراله شیخیان ،بانو برنجی نیز درهمین روز آسمانی شد.

 

عکس شهید:

 


 


اشتراک گذاری

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد

جستجو

تبلیغات

اوقات شرعی


JoomShaper