تلاوت سوره تغابن مرگ ناگهانی را دور می‌کند

یک مفسر قرآن گفت: هر ذره‌ای از ذرات موجودات متناسب با وجودش خداوند را تسبیح می‌گویند.

 

 

 


به گزارش سرویس دین و اندیشه شهدای کازرون، حجت‌الاسلام برزگر در برنامه تفسیر قرآن با محوریت سوره تغابن بیان کرد: سوره تغابن شصت و چهارمین سوره قرآن است که بر پیامبر اکرم(ص) نازل شد.

وی با بیان این‌که «آن‌چه در آسمان‌ها و آن‌چه در زمین است همه خداوند را ستایش می‌کنند» افزود: البته هر موجودی با زبان خود خداوند را ستایش می‌کند.

برزگر با اشاره به این‌که «ما یک زبان حال داریم و یک زبان قال» ادامه داد: انسان‌ها با ذکرهایی مانند «سبحان‌الله» به تسبیح خدا می‌پردازند و موجودات نیز متناسب با وجود و ذاتشان به تسبیح خداوند مشغول هستند.

این مفسر قرآن کریم ادامه داد: گاهی حرکات انسان با زبان حال بیان می‌شود، مثلاً انسانی که روی شاداب دارد و همیشه با اخلاق نیکو برخورد می‌کند نمونه‌ای از زبان حال و حالت چگونگی برخورد اوست.

وی در بیان زبان قال تصریح کرد: یک زمانی کوه با زبان بی‌زبانی می‌گوید «خالق من قادر، متعال، توانا و بی‌همتاست»، خورشید، همین بودنش نشانه این است که من را خدایی خلق کرده است که قادر و متعال است و با بودنش تسبیح و ذکر خدا را می‌گوید.

این مفسر قرآن با اشاره به آیه اول سوره تغابن که می‌فرماید: «یُسَبِّحُ لِلَّهِ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَمَا فِی الْأَرْضِ لَهُ الْمُلْکُ وَلَهُ الْحَمْدُ وَهُوَ عَلَی کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ؛ هر چه در آسمان‌ها و هر چه در زمین است خدا را تسبیح می‌گویند. او راست فرمانروایی و او راست سپاس و او بر هر چیزی تواناست»، اظهار کرد: قول دوم در تفسیر این آیه این است که هر ذره‌ای از ذرات موجودات متناسب با وجودش با خداوند تسبیح می‌کنند کمااینکه در منزلت سوره تغابن در بسیاری از روایات آمده است که قرائت این سوره مرگ ناگهانی را از انسان دور می‌کند لذا سفارش شده قرائت این سوره مبارک توام با اندیشه باشد.

ایسنا

 

اشتراک گذاری

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد

جستجو

تبلیغات

اوقات شرعی


JoomShaper