روند قبض روح اهل دنیاوآسمان

آیت‌الله وحیدخراسانی با تشریح روند قبض روح اهل دنیا و آخرت گفت: کسی باید قرآن را تفسیر کند که عصمت دارد ولی اشتباهی که همه مرتکب شده‌اند اعتماد به تفاسیر نفوسی است.

 

 

 

به گزارش سرویس دین و اندیشه شهدای کازرون، این مرجع تقلید در درس تفسیر خود در مسجد اعظم با اشاره به آیات سوره مبارکه یس درباره لحظات وقوع قیامت گفت: خداوند در این آیات بیان می‌دارد که همه بشریت در انتظار هستند تا آن صیحه آسمانی همه را در حالی که در حال تخاصم با همدیگر هستند در برگیرد و در این شرایط احدی نه توان وصیت و نه توان رجوع به اهل خود را دارد.

وی با اشاره به محتوای عمیق آیات مربوط به قیامت در این سوره افزود: این آیات باید توسط مفسران واقعی بیان شود و مفسر واقعی منحصرا حجت خداست که لسان الله و مبین کلام الهی است.

این مفسر قرآن بیان کرد: اشتباهی که همه مرتکب شده‌اند اعتماد به تفاسیر نفوسی است در حالی که همه باید بدانند این کلام از مصدری صادر شده است که سبوح قدوس است و کسی می‌تواند آن را تفسیر کند که مبین این کلام باشد.

آیت‌الله وحیدخراسانی ادامه داد: مفسر قرآن زید و عمرو نیست بلکه منحصرا باید کسی باشد که عصمت از خطا و هوا در او تضمین شده باشد آن وقت است که تفسیر بالنسبه به کلام خدا مورد اعتماد اهل نظر خواهد بود.

این مرجع تقلید بیان کرد: روایتی صحیح از امام صادق(ع) نقل شده است که حضرت بیان می‌دارد خداوند وقتی اهل زمین را می‌میراند به اندازه مدت خلقت اولین تا آخرین موجود این عالم زمان می‌گذرد و پس از آن نوبت به مرگ اهل آسمان اول می‌رسد.

این استاد برجسته حوزه علمیه عنوان کرد: امام صادق(ع) در ادامه می‌فرمایند که چند برابر این مدت نیز طول می‌کشد که اهل آسمان دنیا بمیرند و منظور از اهل سمای دنیا نیز در آیات قرآن بیان شده که همان ستارگان و کهکشان‌ها هستند و پس از آن دیوان همه کواکب از سیارات و ستاره‌ها جمع می‌شود.

وی اظهار کرد: امام می‌فرمایند که پس از مدتی به اندازه اول خلقت تا مرگ آسمان اول که جز خدا از آن خبر ندارد نوبت به مرگ اهل آسمان دوم می‌رسد تا آنان نیز با یک فرمان قبض روح می‌شوند.

آیت‌الله وحیدخراسانی گفت: این امام همام(ع) آسمان به آسمان نحوه مرگ اهل آنها را شرح می‌دهند و بعد از اینکه مدت مرگ اهل زمین و آسمان اول و دوم گذشت نوبت به آسمان سوم می‌رسد که در بیان امام تا مرگ آسمان اهل هفتم ذکر و پس از آن نوبت به مرگ میکائیل می‌رسد.

این مرجع تقلید با اشاره به مقامات و کرامات میکائیل گفت: این حضرت فرشته‌ای از آسمان است که سرش از عرش بالاتر و قدمش از طبقه هفتم زمین پائین‌تر است و بعد از مرگ او، از اول خلقت تا مرگ اهل سماوات زمان می‌برد تا نوبت به مرگ جبرائیل می‌رسد و بعد از مرگ جبرائیل نیز جناب اسرافیل قبض روح می‌شود.

ایسنا

 

اشتراک گذاری

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد

جستجو

تبلیغات

اوقات شرعی


JoomShaper