قلاویزان؛ یادآور عملیات کربلای یک و نقطه ایثار در نقطه صفر مرزی

قلاویزان نام ارتفاعاتی در منطق مهران است که در این ارتفاعات خاطراتی از ایثار و دلاورمردی رزمندگان اسلام در عملیات های کربلای یک و والفجر سه است.

 

 

 

شهدای کازرون، ارتفاعات قلاویزان یادآور عملیات هایی از جمله کربلای یک است که بعد از چهار بار دست به دست شدن شهر مهران منجر به آزاد سازی آن شد و قلب امام را شاد کرد.

ارتفاعات قلاويزان كه در جنوب غربي شهر مهران واقع شده است منطقه‌اي نا هموار و شبه كوهستاني است كه پس از كوه چكه موسي ، با طول تقريبي 22 كيلومتر در امتداد يال‌هاي دامنه غربي كبيركوه از سمت شرق به غرب كشيده شده است. بلندترين نقطه قلاويزان « قله 265 » است كه در خاك ايران قرار دارد، در خاك عراق نيز « قله 223 » در نزديكي فرورفتگي خط مرزي جنوب مهران ( شيار ميگ سوخته ) واقع شده است. ساير بلندي‌هاي مهم قلاويزان تپه‌هاي 254 ، 244 ، 249 ، 225 و 175 هستند كه به صورت نواري هلالي شكل از جنوب شرق تا جنوب غرب مهران گسترش يافته‌اند.اين منطقه با وجود پستي و بلندي‌هاي تپه ماهوري شكل، از موقعيت مهم نظامي برخوردار است به طوري كه با استقرار بر روي بلندي‌هاي اصلي آن، كيلومترها دشت، آبادي و شهرهاي پيراموني مانند مهران،زرباطيه و بدره عراق در سيطره ديد قرار مي‌گيرد.

 

 

دشمن در زمان اشغال مهران با ايجاد ميادين مين، سيم خاردار و كانال در دامنه شمالي ارتفاعات قلاويزان شرايط سختي را در نفوذ به مواضع خود به وجود آورده بود. در « عمليات والفجر 3 » ، اين محدوده در محور عملياتي « قرارگاه فتح 2 » قرار داشت و نيروهاي « لشكر 41 ثارالله (ع) » براي نفوذ به مواضع دشمن و دستيابي به قلاويزان تلاش گسترده‌اي انجام دادند اما به دليل عمق و پيچيدگي موانع، اين امكان فراهم نشد و پيكرهاي بسياري از شهداء تا زمان عمليات كربلاي 1 در اين محور باقي ماند و هم اكنون بقاياي موانع دشمن در اين منطقه همه ساله مورد بازديد زائران آثار دفاع مقدس قرار مي‌گيرد.

*نقطه ایثار در نقطه صفر مرزی

نقطه ایثار واقع در ارتفاعات قلاویزان، مکان کوچکی در بین هزاران منطقه جنگی و خاطرات دفاع مقدس در کشور است که شاهد ایثارگری‌های رزمندگان دفاع مقدس بوده است و در این منطقه نیز هرگاه در متن ماندگار سرزمین سینه سرخان عاشق قرار بگیریم، وسعت روح و روانمان سرشار از عطر دل‌انگیز عشق و ایثار می‌شود.

 در بدو ورود به این قطعه از بهشت، عکس و نام عزیزانی گذاشته شده است که در این نقطه در نبردی نابرابر رخت شهادت پوشیدند.

ارتفاعات قلاویزان که در جنوب غربی شهر مهران واقع شده است منطقه‌ای ناهموار و شبه کوهستانی است که پس از کوه چکه موسی با طول تقریبی 22 کیلومتر در امتداد یال‌های دامنه غربی کبیرکوه از سمت شرق به غرب کشیده شده است. بلندترین نقطه قلاویزان "قله 265" است که در خاک ایران قرار دارد، در خاک عراق نیز قله 223 در نزدیکی فرورفتگی خط مرزی جنوب مهران (شیار میگ سوخته) واقع شده است.

 

 

سایر بلندی‌های مهم قلاویزان تپه‌های 254 ، 244 ، 249 ، 225 و 175 هستند که به صورت نواری هلالی شکل از جنوب شرق تا جنوب غرب مهران گسترش یافته‌اند.

این منطقه با وجود پستی و بلندی‌های تپه ماهوری شکل، از موقعیت مهم نظامی برخوردار است به طوری که با استقرار بر روی بلندی‌های اصلی آن، کیلومترها دشت، آبادی و شهرهای پیرامونی مانند مهران، زرباطیه و بدره عراق در سیطره دید قرار می‌گیرد.

دشمن در زمان اشغال مهران با ایجاد میادین مین، سیم خاردار و کانال در دامنه شمالی ارتفاعات قلاویزان شرایط سختی را در نفوذ به مواضع خود به وجود آورده بود.

در عملیات والفجر 3 ، این محدوده در محور عملیاتی  قرارگاه فتح 2  قرار داشت و نیروهای  لشکر 41 ثارالله (ع) برای نفوذ به مواضع دشمن و دستیابی به قلاویزان تلاش گسترده‌ای انجام دادند اما به دلیل عمق و پیچیدگی موانع، این امکان فراهم نشد و پیکرهای بسیاری از شهداء تا زمان عملیات کربلای 1 در این محور باقی ماند و هم اکنون بقایای موانع دشمن در این منطقه همه ساله مورد بازدید زائران آثار دفاع مقدس قرار می‌گیرد. یادمان نقطه ایثار در منطقه عملیاتی قلاویزان در مهران ما را به یاد 70 شهید تفحص شده در این نقطه می‌اندازد که در حال حاضر یکی از یادمان‌هایی است که توسط کاروان‌های راهیان نور مورد بازدید قرار می‌گیرد.

 

منبع: خبرگزاری بسیج

 

اشتراک گذاری

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد

جستجو

تبلیغات

اوقات شرعی


JoomShaper